Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Tablica manipulacyjna dla dzieci jest zabawką, którą każdy dorosły może łatwo stworzyć. Potrzeba trochę czasu i pomysłu. W garażu lub warsztacie domu z pewnością znajduje się cała masa bezużytecznych przedmiotów, stare zawiasy, kłódki, narzędzia, które mogą wydawać się interesujące dla dziecka.
Zabawka została zainspirowana pedagogiką Montessori, mówi, że dziecko zdobywa wiedzę z otaczającego środowiska. Idąc tą drogą, powinniśmy ograniczyć typowe zabawki do minimum i zamiast tego wprowadzić przedmioty używane w życiu i domu do środowiska malucha, aby traktować je jak zabawki. Tablica manipulacyjna lub puzzle magnetyczne to świetna alternatywa do zabawy dla dzieci, które nie są pod wrażeniem kolorowych zabawek w sklepach.
Małe dzieci uwielbiają naciskanie guzików, otwieranie drzwi, przesuwanie koralików. Aby Twoje dziecko było szczęśliwe, na tablicy nie jest potrzebne żadne skomplikowane urządzenie. Rodzice wiedzą, że dziecko chce dotykać wszystkiego, co się porusza lub hałasuje. Różne zamki, kalkulatory, pierścionki nadają się do ćwiczenia czynności przedmioty wykonane z miękkiego i twardego materiału, o różnych fakturach wyczuwalne w dotyku.
Tablica manipulacyjna da chwilę oddechu mamie i zajmie dziecko. Młodzi rodzice wielokrotnie są zaskoczeni, jakie zaciekawienie w małym człowieku wzbudza zamek z klamką czy brzęczeniem. Kolorowe, grające, dobrze znane z reklam i sklepów z lokalami nie pozwalają dzieciom na samodzielność – często to samo włączają, zastaw grają, najzwyklejsze przedmioty pozwalają nam kiedyś na zachęcający do odkrywania nowych możliwości. Taka zabawka ma zabawki edukacyjne – wyobraźnię malucha, rozwija logiczne myślenie, wspiera koordynację, a także motoryczny i sensoryczny dziecka.
Dzięki ruchomym elementom ćwiczy sprawność palców, wciskania przycisków i poruszania się. Dziecko będzie bardzo zadowolone, ponieważ na tablicy sensorycznej znajdują się elementy, których zwykle rodzice nie pozwalają dotykać.
Tablica sensoryczna to kawałek stabilnej drewnianej deski lub sklejki, do której przymocowane są poszczególne elementy codziennego użytku: przełączniki, styki, gałki, zamki, klamki, zatrzaski, wszystkie elementy, które zainteresowanie dziecka, ale nie na pokładzie, może być niebezpieczne dla malucha. Tablica manipulacyjna jest bezpieczną zabawką rozwijającą umysł dziecka, wspiera jego chęć poznawania świata i co najważniejsze – daje dziecku wiele frajdy.
Tablica manipulacyjna będzie odpowiednia zarówno dla kilkumiesięcznego dziecka, jak i trzylatka. Określa się, że górna granica zainteresowania tablicą wynosi maksymalnie wieku trzylatków. Jest to kwestia indywidualna, które przedmioty i umieszczone na tablicy staną się interesujące dla malucha w pewnym momencie jego życia. Niemowlęta uwielbiają lustra, dzwonki, ruchome przedmioty, podczas gdy starsi dorośli nauczą się wiązać buty lub przesuwać suwak, ćwicząc na tablicy manipulacji sensorycznej.
Do wykonania zabawki potrzebujemy elementów: prostokątny mdf/korek /drewniana deska do kupienia w sklepie budowlanym oraz klej na gorąco. Łączymy wszystko według własnej wizji. Jakich elementów warto użyć:
· sznurki z koralikami lub spinaczami;
· lusterka;
· telefony;
· kalkulatory;
· światełka, przełączniki, latarki;
· klamki do drzwi;
· zasuwki, kłódki z kluczykami, haczyki do zamykania;
· kawałki metalu;
· gąbki o różnych kształtach;
· suwaki, kieszonki, zamki błyskawiczne;
· buty do wiązania, rzepy, taśmy;
· zegary ze wskazówkami;
· dzwonki rowerowe, trąbki;
· kawałki rury;
· instrumenty: dzwonki, bębenki, cymbałki;
· litery magnetyczne.
Oczywiście, to tylko przykładowa lista. Zastanawiając się, z czego zrobić tablicę sensoryczną, nie zapominaj o bezpieczeństwie użytkownika. Unikaj elementów, które mogłyby skaleczyć skórę dziecka. Dokładnie obejrzyj je, zanim przystąpisz do pracy.
Przygotowanie tablicy do manipulacji jest proste, utworzy ją każda osoba dorosła, wystarczy mieć chęć i trochę czasu. Najważniejsza jest podstawa.
Powinna być stabilna, wolna od wiórów i zadziorów dla małego dziecka. Następnym krokiem jest znalezienie elementów tablicy manipulacyjnej (przykłady wymieniono wyżej). Dla dzieci powyżej 1 roku życia świetnie sprawdzą się dzwonki, przyciski oraz elementy, które można przesuwać i przyciskać, np. domofon o różnych dźwiękach. Przedszkolakom spodoba się tablica z zatrzaskami i dołączonymi elementami, które można przypiąć lub przymocować. To świetny pomysł dla przedszkolaka na zawiązanie własnych butów. Tablica sensoryczna lub magnetyczna jest lepiej umieszczona pionowo, dzięki czemu dziecko będzie mogło bez problemu stanąć i przetestować wszystkie elementy. Jak umieszczać przedmioty na tablicy manipulacyjnej? W tym celu użyj kleju na gorąco. Pamiętaj, że tablice manipulacyjne bez względu na to, jakie elementy zawierają, muszą stać stabilnie, aby nie spadły na dziecko.
Fot.: materiał prasowy Klienta