Naklejanie fototapety – czy dasz sobie radę samemu?

Naklejanie fototapety – czy dasz sobie radę samemu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Fototapety to bez wątpienia doskonały sposób, by odmienić nawet najzwyklejsze wnętrze stosunkowo niskim kosztem. Pojawia się jednak myśl… Czy fototapetę można nakleić samodzielnie i jak to zrobić prawidłowo? Bez obaw! Naklejanie fototapety nie powinno nieść ze sobą większych trudności, o ile dobrze przygotujecie się do zadania. Zobaczcie nasze wskazówki, jak samodzielnie przykleić fototapetę na ścianę.

Naklejanie fototapety – od czego zacząć?

Jeszcze kilka, a nawet i kilkanaście lat temu to właśnie klasyczne tapety z ornamentami stanowiły najchętniej wybierane rozwiązanie. To jednak z czasem gusta i trendy dekoratorskie zaczęły ulegać mniejszym i większym przeobrażeniom, sprawiając jednocześnie, że to właśnie stylowe fototapety goszczą obecnie niemal w każdym mieszkaniu. Nic w tym dziwnego! Są gustowne i oryginalne, co więcej – w zaledwie kilka chwil odmienią wasze wnętrze, nadając mu niesamowitej głębi i tajemniczości.

Niestety wciąż wiele osób rezygnuje z pomysłu naklejenia fototapety ściennej ze względu na obawy związane z całym procesem. Naklejenie fototapety na ścianę to świetny element dekoracyjny, który pozwoli wam cieszyć się nietuzinkowym efektem. Zanim jednak przejdziecie do działania, należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i dobrze przygotować ścianę.

Niech nie zabraknie u was profesjonalnego kleju do fototapet, dużego pędzla, wałka, wilgotnej ściereczki, wiadra i drabiny. Te na pozór mało istotne akcesoria pomogą wam w zaledwie kilka chwil nakleić pierwszy element. Dodatkowo upewnijcie się, czy wybrana ściana została wcześniej wyrównana. Wszelkie nierówności i ubytki z pewnością będą widoczne!

Jak przykleić fototapetę?

Dobre przygotowanie ściany to absolutna konieczność! Fototapety ścienne – niezależnie od rodzaju, wymagają bowiem odpowiedniego podejścia i odrobiny cierpliwości. Stojąc przed wyzwaniem, jakim jest naklejenie fototapety, należy sprawdzić, czy posiadacie wszelkie niezbędne akcesoria, tym samym w opakowaniu znajdują się wszystkie części nowej dekoracji. Jeżeli zawartość paczki jest kompletna, wówczas nie pozostanie wam nic innego, jak rozpocząć klejenie fototapety. Dla ułatwienia całego procesu możecie narysować na ścianie linie pomocnicze, które pozwolą wam przykleić dekorację w odpowiednim miejscu.

Proces naklejania fototapety rozpoczynamy od nałożenia cienkiej warstwy wybranego wcześniej kleju tuż przy krawędziach materiału, przechodząc tym samym do równomiernego rozprowadzenia go na całej powierzchni. Należy zrobić to szybko i sprawnie, gdyż klej do fototapet stosunkowo szybko zasycha, sprawiając przy tym, iż fototapeta zaczyna się rozciągać.

Gdy klej zostanie rozprowadzony, należy sprawnie przyłożyć materiał do ściany, zaczynając od góry. Tak nałożoną dekorację, należy dobrze docisnąć w celu pozbycia się wszelkich nierówności i pęcherzyków. Czynność tę powtarzamy aż do uzyskania efektu finalnego. Co istotne, w przypadku fototapety papierowej czy fototapety flizelinowej należy także nałożyć cienkę warstwę produktu również na powierzchnię ściany. Warto oczywiście wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta!

Naklejanie fototapety – to należy wiedzieć

Naklejanie fototapety może początkowo przysporzyć trudności. To jednak nie obawiajcie się na zapas! Dobrze, aby całość została wykonana sprawnie i dokładnie. Każda część fototapety powinna do siebie przylegać, tym samym nierówności powinny zostać natychmiast usunięte! W innym razie klej ulegnie całkowitemu zaschnięciu, a uzyskany efekt nie będzie zadowalający. Gdy fototapeta zostanie przyklejona w całości, warto jeszcze raz dokładnie ją obejrzeć i usunąć pozostałości kleju za pomocą nawilżonej ściereczki. Pod żadnym pozorem nie trzyjcie zbyt mocno, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia tak delikatnego materiału.

Jak widzicie, naklejanie oryginalnej fototapety to całkiem prosta sprawa! Pamiętajcie, by tuż po skończonej pracy wywietrzyć pomieszczenie i sprawdzić, czy krawędzie zostały dobrze przytwierdzone.

zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*