Jak zrobić cotton balls? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić cotton balls? Poradnik krok po kroku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Cotton balls to bardzo popularna ozdoba do wnętrz, którą możesz wykonać samodzielnie. Lampki te są idealną ozdobą nie tylko na co dzień, lecz także od święta – świetnie zastępują lampki na choince. Sprawdź, jak je zrobić! 

Do zrobienia cotton balls będziesz potrzebować:

 • łańcuch led,
 • kordonek – w jakich chcesz kolorach i ilości (z jednego kordonka można zrobić dwie kule),
 • balony – najlepiej do tego nadają się balony na wodę (nie trzeba się mocno męczyć, aby je nadmuchać),
 • klej do drewna,
 • woda,
 • 2 duże miseczki szklane lub plastikowe,
 • łyżeczka,
 • nożyczki,
 • szpilka lub igła,
 • klamerki,
 • farba w sprayu – jeśli używasz białego kordonka, to gdy balon z kordonkiem wyschnie, możesz pomalować go na dowolny kolor;
 • rękawiczki ochronne.

Wykonanie cotton ball krok po kroku

 1. Nadmuchaj taką ilość balonów, ile chcesz mieć „kulek”. Balony muszą być nadmuchane do około 1/3 wielkości, lecz musisz uważać, aby miały podobne rozmiary. Kolory balonów są bez znaczenia – służą tylko jako forma.
 2. Wlej klej do drewna do jednej z miseczek. Następnie umieść w jednej z nich motek kordonku i wymocz dokładnie w kleju – tak, aby kordonek został całkowicie pokryty. Dzięki temu zabiegowi cotton balls będą sztywne.
 3. Namoczony w kleju kordonek, należy przełożyć do pustej (czystej) miseczki. Następnie owijamy zmoczoną w kleju nitką bardzo ostrożnie balonik. Balonik należy owijać nitką w różnych kierunkach – dzięki temu można dokładnie i efektownie pokryć  całą jego powierzchnię. Kulki dzięki temu będą wyglądały bardzo elegancko.
 4. Gdy balonik zostanie całkowicie pokryty kordonkiem, to należy go zostawić, aby wyschnął – najlepiej jest go powiesić na sznurku przypinając klamerką. W ten sposób należy postąpić ze wszystkimi balonikami. Powinny one schnąć na sznurku 1-2 dni. Na tym etapie prac można określić, w jakiej kolejności zostaną ułożone gotowe cotton balls.
 5. Gdy kulki są już suche, to można je ściągnąć ze sznurka. Każdy balonik w kulce należy przebić i poczekać, aż powietrze całkowicie zejdzie.
 6. W kulkach należy zrobić malutką dziurkę, dzięki której można wyciągnąć pozostałości balonika. Jeśli w środku zostanie „jakaś część” balonika, to można ją wyciągnąć za pomocą patyczka lub pincety. Nitki powinny być ze sobą bardzo dobrze sklejone – żadna nie może się przesuwać ani odstawać.
 7. Gdy ze wszystkich kul zostały wyciągnięte balony ze środka, to należy je ułożyć w wybranej przez siebie kolejności. Następnym krokiem jest włożenie do cotton balls lampek. Jeśli otwór po balonie jest zbyt mały do włożenia lampki, to możesz go powiększyć przy pomocy nożyczek. Gdy otwór na lampkę jest za duży, to można ją przykleić, np. super glue lub klejem na gorąco.
 8. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy wszystkie elementy zostały właściwie zamocowane. Gotową dekorację można powiesić w dowolnym miejscu.

W jakim miejscu można zawiesić cotton balls?

Cotton balls sprawdzi się nie tylko do ozdoby wezgłowia łóżka, tipi czy półek. Takie lampki świetnie wyglądają jako dekoracja zadaszonego tarasu lub balkonu. Zawsze należy pamiętać o dostępie do źródła energii lub wybrać lampki na baterie.

Bawełniane kule pasują do każdego wnętrza – wystarczy tylko wybrać pasujące do stylu pomieszczenia kolory, np. do stylu skandynawskiego idealne będą pasować kule w kolorze szarym, białym i czarnym. We wnętrzu w stylu glamour idealnie sprawdzą się kule z błyszczącej srebrnej lub złotej nitki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*