Porcelana zdobiona złotem. Jak o nią dbać?

Porcelana zdobiona złotem. Jak o nią dbać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastawa upiększona złotym obramowaniem lub wzorem to elegancja sama w sobie. Jak ją czyścić i pielęgnować, żeby pozostała lśniąca i piękna jak najdłużej?

Porcelana zdobiona złotem nie traci na aktualności i sprawdzi się podczas wielu uroczystości. To połączenie dobrej jakości, stylu i klasyki. Pasować będzie na różne okazje. Wigilijne dekoracje w czerwieni i zieleni to dobre zestawienie. Podobnie jak biały obrus i delikatne kwiatowe wstawki. Jeżeli jednak nie masz czasu na strojenie stołu, to porcelana z linią złota jest na tyle gustowna, że możesz postawić wyłącznie ją na stole, co w efekcie przyniesie uroczysty klimat. 

Złoto lubi się z wieloma kolorami. Dekoratorzy uważają, że można je łączyć ze srebrem. To odważne zestawienie, ale z pewnością znajdzie swoich zwolenników. Dlaczego porcelana jest tak wyjątkowa? Bo w większości przypadków jest ręcznie malowana. Jest to trudne i żmudne, wymaga ogromnego skupienia i ponadprzeciętnych umiejętności. Właśnie dlatego, że nie jest to produkcja hurtowa, cena porcelany jest wyższa niż innych talerzy i filiżanek. Może być używana każdego dnia.

filiżanka z herbatą
Photo by congerdesign from Pixabay.com

Czy naczynia porcelanowe można myć w zmywarce?

Współczesna porcelana charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia o charakterze mechanicznym i termicznym. Niestraszne są jej także detergenty, dlatego śmiało możesz myć porcelanę w zmywarce. Ta zasada dotyczy produktów wysokiej jakości. Dla pewności zwróć uwagę na zalecenia producenta, co do czyszczenia wyrobów. Pamiętaj tylko o odpowiednim układaniu naczyń w zmywarce, regularnym stosowaniu soli oraz czyszczeniu wnętrza i filtrów. 

Czy naczynia porcelanowe można używać w mikrofalówce?

W przypadku kuchenki mikrofalowej wskazana jest ostrożność. Porcelana źle znosi duże wahania temperatur. Jeżeli musisz wkładać ją do mikrofalówki, to nie wkładaj jej od razu po wyjęciu z lodówki. Dzięki temu minimalizuje możliwość zniszczenia.

>> Zobacz też: 5 prostych trików na wiosenne porządki w domu

Mycie ręczne porcelany

Stara porcelana, którą odziedziczyłeś po babci, nie nadaje się do mycia w zmywarce. Jest zbyt delikatna, krucha, bez warstwy ochronnej. Istotny jest sposób nanoszenia zdobień, wyróżnia się trzy podstawowe.

  • Porcelana ze zdobieniami na polewie – to właśnie sposób wytwarzania porcelany z dawnych lat, jednak obecnie też można spotkać ją w sprzedaży. Nie nadaje się do czyszczenia w zmywarce. Motywy ozdobne nanoszone są zaraz po wypaleniu porcelany. Po namalowaniu wzoru naczynie porcelanowe jest wypalane ponownie, w nieco niższej temperaturze. Zabezpiecza to dekoracje, ale nie na tyle, żeby była odporna na działanie zmywarki. Wymaga delikatnego czyszczenia ręcznego, w innym przypadku ornamenty mogą blaknąć. 
  • Porcelana ze zdobieniami pod polewą – w tym przypadku dekoracje nanoszone są na wypalone naczynie, później wypalane są po raz kolejny. Efektem jest wtopienie się farby w szkliwo. Jest to trwałe, jednak również nie polecamy codziennego mycia w zmywarce. Wzory mogą blaknąć, tylko w wolniejszym tempie. 
  • Porcelana ze zdobieniami w polewie – tutaj wzory dekoracyjne nanosi się na porcelanę już na etapie wyżarzania. Po tym nakłada się szkliwo i poddaje wypaleniu. Właśnie ten typ zdobień jest najbardziej odporny na wszelkie uszkodzenia i nadaje się do mycia w zmywarce.

Jeżeli jesteś posiadaczem porcelany, która nie może być myta w zmywarce, jesteś zmuszony do dbania o nią ręcznie. Jeśli zależy Ci na jej nienagannym wyglądzie, to najlepiej myj wszystkie naczynia w osobnej plastikowej misce. Do mycia użyj letniej wody, odrobinę płynu do naczyń i miękkich ściereczek albo delikatnych gąbek. Nie odstawiaj mokrej porcelany na suszarkę. Po umyciu wytrzyj wszystko dokładnie i schowaj do szafki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*