Co zrobić aby storczyki częściej zakwitały?

Co zrobić aby storczyki częściej zakwitały?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Storczyki to obecnie jedne z najchętniej uprawianych roślin w polskich domach. Co zrobić, aby ich efektowne kwiaty pojawiały się częściej?

Najczęściej spotykaną u nas odmianą storczyka jest Falenopsis (Phalaenopsis). Zazwyczaj kwitnie od października do lutego, ale kwiaty mogą się pojawić również w innych miesiącach. Jak pobudzić storczyki do częstszego zakwitania?

Photo by: Brett Sayles, from: Pexels

Odpowiednie stanowisko dla storczyka

Przede wszystkim storczyk powinien być ustawiony w miejscu o odpowiednim nasłonecznieniu. Falenopsis nie lubi ani nadmiaru, ani niedoboru światła, dlatego istotne jest zapewnienie mu właściwego stanowiska. Storczyki dobrze czują się w świetle rozproszonym. Jeżeli chcemy, aby stał na parapecie, wówczas najlepiej wybrać okna północne. Storczyka możemy ustawić również na oknie wschodnim, które mamy możliwość osłonić podczas wschodu słońca tak, aby intensywne światło nie przeszkadzało roślinie.

Wahania temperatur pobudzą storczyka do kwitnienia

Naturalnym środowiskiem falenopsisów jest klimat tropikalny, dlatego rośliny te dobrze czują się w dość wysokich temperaturach. Najlepiej, jeżeli w ciągu dnia temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się storczyk wynosi od 21 do 27 stopni. Roślina będzie pobudzona do kwitnienia, jeżeli zapewnimy jej wahania temperatury w ciągu doby. Dobrze żeby w nocy temperatura pomieszczenia spadała do około 16 stopni, a przynajmniej była o kilka stopni niższa, niż w ciągu dnia.  

Odpowiednia wilgotność powietrza dla storczyka

Kolejnym istotnym czynnikiem, który może wpłynąć na częstsze i bardziej obfite zakwitanie falenopsisów jest właściwa wilgotność powietrza. W pomieszczeniu o suchym powietrzu, pąki storczyka mogą się nie rozwinąć, a zamiast tego usychać i opadać. Aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność, możemy napełnić keramzytem naczynie i zalać je do około ⅓  wodą oraz ustawić doniczkę ze storczykiem na wystających bryłach tak, aby korzenie rośliny nie były zanurzone. Parująca woda idealnie nawilży powietrze wokół storczyka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*