Co przyda się do sadzenia roślin i owoców?

Co przyda się do sadzenia roślin i owoców?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zima to najlepszy czas na zaplanowanie wiosennych porządków i zmian, które chcesz wprowadzić w swoim ogrodzie. Jeśli więc jesteś właścicielem działki, przydomowego ogródka lub po prostu kawałka ziemi, już dzisiaj zacznij zastanawiać się nad pracami kolejnego sezonu, a z pewnością doczekasz się wymarzonego efektu.

Przede wszystkim: nasiona i sadzonki!

Oczywiście, żeby w ogóle zacząć myśleć o jakichkolwiek roślinach, które będziesz uprawiać, konieczne będą nasiona i sadzonki owoców i kwiatów. Większość produktów, które mogłyby Cię zainteresować, jest już dostępnych w Internecie. Rośliny również – warto jednak wiedzieć, jak je kupować, żeby nie „naciąć się” podczas odbioru. Po pierwsze, zadbaj o to, by nasiona lub sadzonki, które kupujesz, były odpowiednio zapakowane. Jeśli nabywasz rośliny od hurtowych sprzedawców, zwróć uwagę, by wszystkie nasiona znajdowały się w oryginalnych opakowaniach. To ważne, ponieważ przepakowywane rośliny mogą nie zostać opisane wszystkimi niezbędnymi informacjami, a także być przeterminowane. Praktyczne będzie również zwrócenie uwagi na ilość, którą zamawiasz – a przy tym koniecznie upewnij się, czy kupujesz nasiona na wagę, czy na sztuki! Dla pewności sprawdź również, czy roślina, która Cię interesuje, na pewno rozmnaża się przez nasiona lub sadzonki (w zależności od tego, co planujesz zakupić). Dobrą praktyką będzie również porównanie oferty interesującego Cię sklepu z innymi sprzedawcami na rynku – w ten sposób przekonasz się, czy cena nie jest podejrzanie niska albo wysoka. 

Co potem?

Kiedy już zdecydujesz, jakie gatunki posadzisz w tym roku, warto pomyśleć o specyficznych potrzebach wybranych przez Ciebie roślin. Każdy gatunek ma określone warunki, które umożliwią nasionom wykiełkowanie, a sadzonkom wzrost. Większość informacji powinna znajdować się na opakowaniach, w których kupujesz rośliny, ale możesz ich również poszukać w Internecie. Szczególną uwagę zwróć na ilość i rodzaj potrzebnego miejsca (dowiedz się, czy roślina preferuje zacienione, czy nasłonecznione miejsca, jaka gleba i wilgotność jej odpowiada). Po określeniu, jakie warunki możesz stworzyć, odpowiednio przygotuj się do wiosennego sadzenia. Mogą przydać Ci się na przykład doniczki torfowe, które ułatwią posadzenie roślin, nawozy oraz ziemia przeznaczona dla danego gatunku.

Nie tylko dla osób z ogrodami…

Chociaż ogrodnictwo wydaje się mieć dość zawężone grono fanów (ograniczające się do osób posiadających własną ziemię), wcale nie musi tak być. Jeśli wynajmujesz mieszkanie i do dyspozycji masz tylko balkon albo nie posiadasz przydomowego ogródka, ale za to dysponujesz tarasem, a w ostateczności, jeśli masz chociaż jeden wolny parapet w mieszkaniu – możesz rozpocząć swoją przygodę z uprawianiem roślin. Będziesz do tego potrzebować odpowiednich doniczek, osłonek, ziemi i z pewnością dużo cierpliwości, ale efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Na balkonie i tarasie świetnie sprawdzą się donice tarasowe wysokie, które pozwolą Ci na hodowanie niemal każdego gatunku rośliny. Z kolei do hodowli parapetowej idealne będą mniejsze osłonki, choć warto zadbać o ich równie estetyczne wykończenie.

Zdjęcie główne: pexels.com/Sasha Kim

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*