Kwiaty egzotyczne. Jakie kwiaty egzotyczne wybrać do domu?

Kwiaty egzotyczne. Jakie kwiaty egzotyczne wybrać do domu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Egzotyczne rośliny zachwycają różnorodnością liści i barwami kwiatów. Teraz wiele z nich możemy hodować w domu. Którym roślinom przybyłym z dalekich zakątków świata będzie odpowiadać domowy klimat? Jakie egzotyczne kwiaty wybrać i gdzie je umieścić? Podpowiadamy.

Większość egzotycznych roślin lubi wysokie temperatury i bardzo dużą wilgotność. Trudno byłoby odtworzyć taki klimat w domowych warunkach w Polsce, jednak wiele gatunków może z powodzeniem zaaklimatyzować się jako rośliny doniczkowe w naszych domach. Zwłaszcza jeśli spróbujemy im w tym pomóc. Oto 6 najchętniej uprawianych w polskich domach gatunków.

1. Storczyk

Znana i lubiana roślina o pięknych kwiatach w różnych barwach jest szczególnie popularna w naszym kraju. Jej uprawa nie jest wymagająca, jednak aby zdrowo rosła i regularnie zakwitała należy wiedzieć, jak ją pielęgnować. Storczyki lubią jasne stanowiska, jednak nie na bezpośrednim słońcu. Sprzyja im również regularne wietrzenie pomieszczenia. Najlepiej podlewać je raz na dwa tygodnie, wstawiając doniczkę do naczynia z wodą na kilka godzin. 

2. Monstera

To bardzo popularna ostatnio roślina egzotyczna o efektownych, dziurawych liściach. Doskonale będzie prezentować się w salonie lub w jadalni. Pamiętaj, aby nie ustawiać jej bezpośrednio na słońcu – lubi stanowiska jasne do półcienistego. Dobrze znosi suche powietrze i jest mało wymagającą rośliną. Monstera to swego rodzaju must-have wśród fanów domowych dżungli.

3. Echmea wstęgowata

Zjawiskowa egzotyczna roślina z rodziny ananasowatych o pięknych, mięsistych liściach i niezwykłym kwiatostanie. Przy odpowiedniej pielęgnacji różowy kwiat echmei można podziwiać przez kilka miesięcy. Roślina ta może stać na stanowisku ze światłem rozproszonym, ale poradzi sobie również w bezpośrednim nasłonecznieniu (poza letnim słońcem). To idealny kwiat do salonu – będzie efektowną ozdobą wizytowego wnętrza.

4. Begonia plamista

Dekoracyjne liście begonii z pewnością urozmaicą i wspaniale ozdobią twoje pomieszczenie. Roślina ta lubi jasne miejsca z rozproszonym światłem. Uwaga: bezpośrednie słońce może poparzyć jej liście, a niedobór światła sprawi, że efektowne białe kropki, znajdujące się na liściach, znikną. Dlatego decydując się na begonię, zadbaj o to, aby wybrać dla niej odpowiednie stanowisko.

5. Palma areka

Ta efektowna roślina pochodząca z Madagaskaru będzie egzotyczną dekoracją twojego wnętrza. Jej elegancki pokrój i pierzaste liście mogą pięknie wyglądać w salonie. Doskonale sprawdzi się również w sypialni, ponieważ to jedna z tych roślin, które oczyszczają powietrze z toksycznych substancji i dodatkowo je nawilżają. Powinna stać w miejscu z dużą ilością rozproszonego światła. Pamiętajmy też o regularnym zraszaniu jej liści – areka lubi wilgoć.

6. Dracena

To kolejna pięknie prezentująca się egzotyczna roślina, która nie jest wymagająca w uprawie. Jej bujny, zielony pióropusz będzie wspaniałą dekoracją nowoczesnego salonu, gabinetu, czy sypialni. Draceny lubią światło rozproszone, dobrze czują się też w nasłonecznionych miejscach, jednak zbyt mocne słońce może poparzyć ich liście. Radzą sobie z suchym powietrzem, ale najlepiej regularnie je zraszać.

Zdj. główne: Ardi Evans/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*