Księgi wieczyste – podstawowe informacje

Księgi wieczyste – podstawowe informacje
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów, które należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości lub działki. Przeczytaj, jakie informacje są w niej zawarte i gdzie można uzyskać do nich dostęp.

Księgi wieczyste – informacje 

Podstawowym dokumentem prawnym informującym o bieżącym stanie nieruchomości są księgi wieczyste. Mają one urzędowy charakter, są jawne i informują o stanie prawnym nieruchomości, czyli mieszkań, domów, działek budowlanych oraz gruntów, a także o spółdzielczym własnościowym prawie do mieszkania. Przed zakupem nieruchomości należy upewnić się, że informacje podane przez sprzedawcę pokrywają się z adresem, powierzchnią oraz prawnym właścicielem nieruchomości, zapisanymi w księdze wieczystej. Należy również sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, nie została wpisana służebność lub inne postanowienia mające wpływ na nieruchomość i jej dziedziczenie.

Zawartość księgi wieczystej

Księga wieczysta składa się z czterech działów. Pierwszy z nich zawiera informacje dotyczące m.in.: położenia, powierzchni oraz przeznaczenia nieruchomości. Dział drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego, natomiast dział trzeci informuje o ewentualnych obciążeniach(z wyjątkiem hipotek), roszczeniach, egzekucji komorniczej czy prawie dzierżawy. Ostatni dział księgi wieczystej został przeznaczony na wpisy dotyczące ustanowienia hipoteki na nieruchomości. Można tam znaleźć informacje dotyczące tego, kto jest wierzycielem hipotecznym, na jaką kwotę została ustanowiona hipoteka, a także jaki jest termin spłaty wierzytelności.

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Rejestr ksiąg wieczystych dla nieruchomości położonych na danym obszarze prowadzi miejscowy wydział ksiąg wieczystych przy sądzie rejonowym. Zapewnia on bezpieczeństwo podczas obrotu nieruchomościami. Jeśli chcesz sprawdzić nr księgi wieczystej po adresie, to warto skorzystać również z nowoczesnej wyszukiwarki, która umożliwia szukanie po nazwie miejscowości lub województwa. Warto sprawdzić także numer działki ewidencyjnej – przydaje się on w sytuacji, gdy wyszukiwanie księgi po adresie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ponieważ brakuje informacji o numerze domu czy w międzyczasie zmianie uległ podział administracyjny czy nazwa ulicy.

Fot.: Sam Jean/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*