Majówka. Ulubione święto Polaków

Majówka. Ulubione święto Polaków
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Majówka jest ulubionym świętem Polaków, ponieważ można spędzić czas w gronie przyjaciół i znajomych. Kiedy wypada majówka? Dlaczego jest ulubionym świętem Polaków?

Kiedy jest majówka?

Długi majowy weekend rozpoczyna się pierwszego maja i trwa do trzeciego maja. W tym roku majówka rozpoczyna się w sobotę, a kończy w poniedziałek. Pierwszego maja obchodzone jest komunistyczne święto pracy. Wiele osób pamięta obowiązkowe pochody pierwszomajowe i związane z nimi atrakcje.

Drugi maja jest świętem flagi państwowej. W Polsce święto obchodzone jest od 17 lat – zostało ustanowione w 2004 roku. Niestety nie jest to dzień wolny od pracy. Dniem wolnym od pracy jest trzeci maja, czyli święto Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Dla katolików jest to również święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 

piknik
Photo by Hebi B. from Pixabay.com

Dlaczego Polacy lubią majówkę?

Polacy lubią majówkę, ponieważ jest ona okazją do dłuższego wypoczynku. W przyszłym roku pierwszy maja wypada w niedzielę, a trzeci maja wypada we wtorek, tym samym wystarczy tylko jeden dzień urlopu, aby mieć aż pięć dni wolnego. Dla wielu Polaków majówka jest często otwarciem sezonu grillowego.

Jak świętują Polacy?

Dla wielu Polaków długi weekend majowy wiąże się przede wszystkim z odpoczynkiem od codzienności, dlatego dużo osób wyjeżdża wtedy za miasto. Coraz więcej osób preferuje aktywny tryb życia, więc nikogo już nie dziwi duża liczba turystów na szlaku.

Majówka jest również terminem otwarcia sezonu grillowego. W pierwszy majowy weekend większość osób rozpoczyna grillowanie na działkach i balkonach. Choć grillowanie obecne jest w naszym kraju dopiero od lat 90., to zdobyło serca wielu Polaków, którzy uwielbiają atmosferę tych spotkań.

Świętowanie majówki podczas pandemii?

Pandemia koronawirusa i obostrzenia z nią związane wpłyną negatywnie na tradycyjne świętowanie weekendu majowego przez Polaków. Zamknięte hotele uniemożliwiają rodzinne wyjazdy weekendowe. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na jednodniowe wycieczki np. do parków krajobrazowych.

Nowy pomysł na majówkę – egzotyczne wakacje

W tym roku bardzo dużo Polaków zdecydowało się spędzić długi weekend w Egipcie lub Turcji, czyli miejscach, w których jest ładna pogoda. W wielu biurach podróży wszystkie wycieczki w te regiony zostały wykupione w dniu ogłoszenia przez rząd przedłużenia obostrzeń. Osoby, które wybierają się na zagraniczne wakacje, muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR. Zwolnione z tego obowiązku są dzieci do 6. roku życia. Turyści lecący do Egiptu mogą wykonać test na lotnisku po dotarciu do celu.

>> Zobacz też: Paryż na weekend. Co można zobaczyć?

Na majówkę można wyjechać również do Albanii, Chorwacji, Czarnogóry i Bułgarii. Od kwietnia można wjechać na teren Chorwacji po okazaniu negatywnego wyniku testu antygenowego, który jest dużo szybszy niż PCR.

Od kilku miesięcy ogromną popularnością cieszą się ekskluzywne kierunki egzotyczne, takie jak Dominikana, Malediwy, Zanzibar i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Od 30 marca każda osoba przekraczająca granicę Polski zobowiązana jest do przejścia 10-dniowej kwarantanny, z której może zostać zwolnionym, jeśli w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykona się test i będzie on negatywny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*