Czarna ściana tylko dla odważnych? Obalamy mity

Czarna ściana tylko dla odważnych? Obalamy mity
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czarny akcent we wnętrzach pojawia się coraz częściej. Nowoczesne wzornictwo często odwołuje się do klasycznego duetu czerni i bieli, dyskretnie łącząc mocną kolorystykę ze stonowanymi odcieniami. 

Czarna ściana stanowi niejako emblemat wnętrz o dużych przestrzeniach. Jednak coraz częściej akcenty w kolorze głębokiej czerni pojawiają się nawet w małych pomieszczeniach. Przy odpowiedniej znajomości sztuczek optycznego powiększenia wnętrza oraz wykorzystaniu oświetlenia na swoją korzyść, można bez ryzyka wprowadzić czarne elementy w swoje cztery ściany.

Nie tylko w dużych wnętrzach 

Większość osób wychodzi z założenia, że czarne (i nie tylko – ogólnie ciemne kolory) ściany można wprowadzać do wnętrz wyróżniających się dużym metrażem. Prawda jednak jest nieco inna – w małych wnętrzach czarne akcenty również wyglądają elegancko, estetycznie i nowocześnie. Wystarczy tylko odpowiednio wyważyć ich ilość. Zamiast malować wszystkie ściany sypialni czy salonu na czarno, wydziel odpowiedni odcinek jednej płaszczyzny. Resztę pomaluj na kolory stonowane, jasne, dla kontrastu. 

Dobierz oświetlenie

Jeśli decydujesz się na pomalowanie jednej ściany – lub jej części – na czarno, wybierz tę naprzeciw okna. Wpadające do wnętrza promienie będą padać na czarną ścianę i delikatnie rozświetlać ciemną plamę aranżacji. Na pewno warto zdecydować się na jasny sufit oraz podłogę, aby uniknąć klaustrofobicznego efektu zamkniętego pudełka. Zadbaj także o odpowiednie oświetlenie – oprócz wiszącej lampy, dobierz także nowoczesne kinkiety lub girlandy industrialnych świateł. Im więcej jasnych elementów pokoju, tym mniej przytłaczająca będzie wydawać się czarna kolorystyka. 

Czarna cegła – industrialne akcenty

Jeśli uwielbiasz industrialny charakter aranżacji, pokochasz czerń w każdym wydaniu! Czarne dodatki, meble, a także akcenty kolorystyczne w ścianach na pewno świetnie będą się komponować z jasnym drewnem. Jeśli marzy Ci się czarna ściana w industrialnym wydaniu, postaw na cegłę! Najlepiej sprawdzi się w salonie lub kuchni, a nierówna faktura podkreślona intensywnym kolorem farby będzie świetnie pasować do surowych wnętrz utrzymanych w loftowym stylu. 

Klasyczny duet kolorystyczny

W nowoczesnych aranżacjach często pojawia się duet bieli i czerni. Stanowi on bezpieczną bazę do wprowadzenia dodatków i elementów wyposażenia wnętrz w stylu glamour, a także srebrnych i złotych akcentów. Zarówno czerń, jak i biel, świetnie komponują się także z surowymi materiałami, takimi jak drewno i metal, dlatego tworzą szerokie możliwości aranżacyjne. Na kolorystycznym ying yang zbudować możesz aranżację nowoczesną, industrialną, awangardową i glamour. 

>> Zobacz też: PANELE TAPICEROWANE. POMYSŁ NA ARANŻACJĘ ŚCIANY

Farba magnetyczna 

Jeśli decydujesz się na czarne akcenty, możesz wykorzystać także farbę tablicową lub magnetyczną. Chociaż kojarzyć może się kojarzyć głównie z pokojami dziecięcymi lub młodzieżowymi, to jest bardzo praktyczna. Farba tablicowa i magnetyczna może z powodzeniem zastępować tablice korkowe i kredowe, dzięki czemu świetnie nadają się do pomalowania części biura. Zwłaszcza podczas pracy zdalnej, duża przestrzeń do zorganizowania swoich planów i harmonogramów w domowym biurze jest na wagę złota. 

Domowa galeria 

Czarna ściana będzie świetnie wyglądać jako płótno do galerii zdjęć lub wyeksponowania minimalistycznych plakatów. Najlepiej ubrać je w ramki o jasnej kolorystyce lub wykorzystać skromne antyramy. Jeśli decydujesz się na pomalowanie ściany farbą magnetyczną, z pomocą magnesów możesz stworzyć nieregularną, twórczą kompozycję.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*