Położenie nowej tapety to jeden ze sposobów, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób przeprowadzisz metamorfozę salonu. Możesz to zrobić samodzielnie bez fachowej pomocy i wzywania ekipy budowlanej. W naszym artykule przedstawiamy jak zrobić to szybko i łatwo!
Tapety mają dwie funkcje. Poprawiają wygląd mieszkania oraz zakrywają niedoskonałości ścian, skutecznie chroniąc je przed zniszczeniem. Pod tym względem górują nad farbami. Ponadto tapety są dostępne niemal w każdym wzorze, więc wnętrze od razu nabiera ciekawszego wyglądu. Poprawnie położona tapeta jest nie do ruszenia, a więc można ją odświeżać dużo rzadziej. Jednak jak każdy materiał ma swoje wymagania. Poniżej przedstawiamy, co należy zrobić, aby tapeta była położona idealnie.
Na rynku dostępnych jest szereg tapet. Każda z nich wykonana jest z innego materiału i charakteryzuje się różnymi właściwościami, wymaganiami i stopniem trudności nałożenia. Mają one również różne przeznaczenie. My skupiliśmy się na rodzajach tapet, które warto położyć w salonie.
Występują w wersji jedno- lub dwuwarstwowej. Są najłatwiej dostępne i najczęściej wybierane przez osoby remontujące mieszkanie. Najlepiej sprawdzają się w sypialniach i salonach. Mają liczne tłoczenia na powierzchni, dzięki czemu maskuję ewentualne niedoskonałości podłoża. Pamiętaj jednak, że aplikacja tapety papierowej wymaga cierpliwości i dokładności.
To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań. Flizelina stanowi połączenie celulozy i poliestru. Cechuje się elastycznością, przez co dobrze przylega do powierzchni ściennej. Jej aplikacja jest niezwykle łatwa, a każdy amator prac remontowo-wykończeniowych sobie z nią poradzi. Klej nakłada się na ścianę, a po rozwinięciu z rolki, tapeta jest gotowa do przyklejenia. Materiał można z łatwością odkleić od ściany, jeśli zajdzie taka potrzeba.
>> Zobacz także: Mosiężne dodatki dla Twojego domu
Ten rodzaj tapet jest niezwykle odporny na zarysowania i uszkodzenia. Nie przepuszcza pary wodnej ani powietrza, dzięki czemu podłoże nawet w ekstremalnych warunkach nie ulega zniszczeniu. Można je zmywać i stosunkowo łatwo utrzymać w czystości. Dzieci biegające w salonie lub rozlane napoje, nie są już problemem. Na rynku dostępne są tapety winylowe na flizelinie, które świetnie sprawdzają się w samodzielnej aplikacji.
Na początek przygotuj niezbędne akcesoria. Należą do nich:
Następnie przejdź do kolejnych kroków.
Ściana pod tapetę musi być równa, czysta, sucha i pozbawiona pleśni. Wszystkie rysy, pozostałości po farbie, nierówności czy kawałki starej tapety należy usunąć. Do drobnych uszczerbków polecamy użyć uniwersalnej masy szpachlowej, z kolei większe nierówności lepiej załatać zaprawą gipsową. Po wyschnięciu szpachli ścianę należy dotrzeć papierem ściernym. Następnie zaleca się ją umyć przy pomocy ciepłej wody i detergentu.
Do tego będziesz potrzebować trochę miejsca. Warto czynność przeprowadzić na podłodze i po rozwinięciu tapety z rolki ocenić, w jaki sposób chcesz ją przyciąć. Pasy mogą mieć identyczny wzór lub różny. Docinając materiał, warto zostawić delikatny zapas, np. wyciąć kawałki 2-5 cm dłuższe. Po naklejeniu zbędną część po prostu odetniesz.
Na produkcie zawsze podany jest sposób jego przygotowania i zastosowanie. Kieruj się podanymi wskazówkami. Jeśli produkt ma starczyć na 8 rolek tapety, a Ty wykorzystasz max. 2 rolki, przygotuj klej z ¼ porcji. Nie warto rozpuszczać całego produktu, ponieważ później będzie do wyrzucenia.
Najpierw musisz posmarować całą ścianę klejem. Zrób to przy pomocy wałka. Kąty i małe przestrzenie smaruj przy pomocy małego pędzelka. Każda powierzchnia powinna być nim dokładnie pokryta. Następnie nakładaj tapetę. Klej nie jest mocny, a więc jeśli coś wyjdzie krzywo – możesz to bez problemu przesunąć. Dopiero po użyciu wałeczka dociskającego, tapeta jest nie do ruszenia. Jak go użyć? Wałek należy umieścić pośrodku wyciętego elementu i przesuwać nim do jego krawędzi. Spod tapety będzie wychodził nadmiar kleju i powietrza. Klej usuń od razu przy pomocy szpatułki, a podłoże przetrzyj wilgotną ściereczką.
Gdy tapeta jest wilgotna, przytnij jej nadmiar w narożnikach i przy listwach przypodłogowych za pomocą nożyka.
Klej nie ma intensywnego zapachu, jednak jest wilgotny. Podczas schnięcia tapety w salonie, warto przewietrzyć pomieszczenie.