Szybka metamorfoza salonu. Jak samodzielnie położyć tapetę?

Szybka metamorfoza salonu. Jak samodzielnie położyć tapetę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Położenie nowej tapety to jeden ze sposobów, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób przeprowadzisz metamorfozę salonu. Możesz to zrobić samodzielnie bez fachowej pomocy i wzywania ekipy budowlanej. W naszym artykule przedstawiamy jak zrobić to szybko i łatwo! 

Tapety mają dwie funkcje. Poprawiają wygląd mieszkania oraz zakrywają niedoskonałości ścian, skutecznie chroniąc je przed zniszczeniem. Pod tym względem górują nad farbami. Ponadto tapety są dostępne niemal w każdym wzorze, więc wnętrze od razu nabiera ciekawszego wyglądu. Poprawnie położona tapeta jest nie do ruszenia, a więc można ją odświeżać dużo rzadziej. Jednak jak każdy materiał ma swoje wymagania. Poniżej przedstawiamy, co należy zrobić, aby tapeta była położona idealnie.

Jaką tapetę wybrać? 

Na rynku dostępnych jest szereg tapet. Każda z nich wykonana jest z innego materiału i charakteryzuje się różnymi właściwościami, wymaganiami i stopniem trudności nałożenia. Mają one również różne przeznaczenie. My skupiliśmy się na rodzajach tapet, które warto położyć w salonie. 

Tapety papierowe

Występują w wersji jedno- lub dwuwarstwowej. Są najłatwiej dostępne i najczęściej wybierane przez osoby remontujące mieszkanie. Najlepiej sprawdzają się w sypialniach i salonach. Mają liczne tłoczenia na powierzchni, dzięki czemu maskuję ewentualne niedoskonałości podłoża. Pamiętaj jednak, że aplikacja tapety papierowej wymaga cierpliwości i dokładności. 

Tapety flizelinowe

To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań. Flizelina stanowi połączenie celulozy i poliestru. Cechuje się elastycznością, przez co dobrze przylega do powierzchni ściennej. Jej aplikacja jest niezwykle łatwa, a każdy amator prac remontowo-wykończeniowych sobie z nią poradzi. Klej nakłada się na ścianę, a po rozwinięciu z rolki, tapeta jest gotowa do przyklejenia. Materiał można z łatwością odkleić od ściany, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

>> Zobacz także: Mosiężne dodatki dla Twojego domu

Tapety winylowe

Ten rodzaj tapet jest niezwykle odporny na zarysowania i uszkodzenia. Nie przepuszcza pary wodnej ani powietrza, dzięki czemu podłoże nawet w ekstremalnych warunkach nie ulega zniszczeniu. Można je zmywać i stosunkowo łatwo utrzymać w czystości. Dzieci biegające w salonie lub rozlane napoje, nie są już problemem. Na rynku dostępne są tapety winylowe na flizelinie, które świetnie sprawdzają się w samodzielnej aplikacji.

Jak samodzielnie położyć tapetę – poradnik krok po kroku

Na początek przygotuj niezbędne akcesoria. Należą do nich: 

  • wybrana tapeta,
  • klej do tapet,
  • ostry nożyk,
  • wałek do kleju wraz z kuwetką,
  • akcesorium do dociskania tapety,
  • szpatułka do wyciskania nadmiaru kleju i powietrza spod położonej tapety. 

Następnie przejdź do kolejnych kroków. 

Przygotuj podłoże

Ściana pod tapetę musi być równa, czysta, sucha i pozbawiona pleśni. Wszystkie rysy, pozostałości po farbie, nierówności czy kawałki starej tapety należy usunąć. Do drobnych uszczerbków polecamy użyć uniwersalnej masy szpachlowej, z kolei większe nierówności lepiej załatać zaprawą gipsową. Po wyschnięciu szpachli ścianę należy dotrzeć papierem ściernym. Następnie zaleca się ją umyć przy pomocy ciepłej wody i detergentu.  

Dotnij tapetę

Do tego będziesz potrzebować trochę miejsca. Warto czynność przeprowadzić na podłodze i po rozwinięciu tapety z rolki ocenić, w jaki sposób chcesz ją przyciąć. Pasy mogą mieć identyczny wzór lub różny. Docinając materiał, warto zostawić delikatny zapas, np. wyciąć kawałki 2-5 cm dłuższe. Po naklejeniu zbędną część po prostu odetniesz. 

Przygotuj klej

Na produkcie zawsze podany jest sposób jego przygotowania i zastosowanie. Kieruj się podanymi wskazówkami. Jeśli produkt ma starczyć na 8 rolek tapety, a Ty wykorzystasz max. 2 rolki, przygotuj klej z ¼ porcji. Nie warto rozpuszczać całego produktu, ponieważ później będzie do wyrzucenia. 

Zacznij tapetować

Najpierw musisz posmarować całą ścianę klejem. Zrób to przy pomocy wałka. Kąty i małe przestrzenie smaruj przy pomocy małego pędzelka. Każda powierzchnia powinna być nim dokładnie pokryta. Następnie nakładaj tapetę. Klej nie jest mocny, a więc jeśli coś wyjdzie krzywo – możesz to bez problemu przesunąć. Dopiero po użyciu wałeczka dociskającego, tapeta jest nie do ruszenia. Jak go użyć? Wałek należy umieścić pośrodku wyciętego elementu i przesuwać nim do jego krawędzi. Spod tapety będzie wychodził nadmiar kleju i powietrza. Klej usuń od razu przy pomocy szpatułki, a podłoże przetrzyj wilgotną ściereczką. 

Przytnij tapetę

Gdy tapeta jest wilgotna, przytnij jej nadmiar w narożnikach i przy listwach przypodłogowych za pomocą nożyka. 

Poczekaj aż wyschnie

Klej nie ma intensywnego zapachu, jednak jest wilgotny. Podczas schnięcia tapety w salonie, warto przewietrzyć pomieszczenie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*