Jak zagospodarować przestrzeń w małym mieszkaniu?

Jak zagospodarować przestrzeń w małym mieszkaniu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Rynek mieszkaniowy cierpi na okropną przypadłość – tak zwane “mikrokawalerki” czy też “mikroapartamenty”. Te mieszkanka mają kilkanaście, w porywach do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych i nie są łatwe do urządzenia, zwłaszcza, jeśli ma to być praktyczne i funkcjonalne mieszkanie. Oto kilka naszych propozycji na to, jak zagospodarować miejsce w małym mieszkaniu.   

Miejsce do spania połączone z salonem 

Wysokie sufity w kamienicach pozwalają na zastosowanie fenomenalnego rozwiązania, jakim jest antresola. W ten sposób nawet na dwudziestu metrach kwadratowych można zorganizować osobno przestrzeń dzienną i oddzielną sypialnię. Niestety w zwykłym bloku mieszkalnym takie rozwiązanie w kawalerce nie jest możliwe, dlatego trzeba trochę się nagłowić, by znaleźć miejsce na sypialnię. Jeśli możliwości są bardzo ograniczone, najlepszym rozwiązaniem są sofy rozkładane z funkcją spania. Sofa czy rozkładany narożnik są bardzo wygodną alternatywą dla łóżka, a przy okazji bardzo łatwo wkomponować je w estetyczny wystrój kawalerki. Jeśli chcesz zbudować modne i eleganckie wnętrze, nowoczesne sofy są wspaniałym rozwiązaniem. 

Aranżacja “dużego pokoju”  

W bloku trudno nazwać przestrzeń dzienną salonem, blokowym odpowiednikiem salonu jest duży pokój. Największe pomieszczenie w mieszkaniu, w którym znajduje się telewizor, stolik kawowy i zestaw wypoczynkowy często jednak nie prezentuje się najlepiej. Duże, salonowe meble zabierają zbyt dużo przestrzeni, więc zazwyczaj urządzanie dużego pokoju kończy się na ustawieniu kilku nie do końca estetycznych i modnych, ale za to praktycznych szaf we wzór meblościanki. Jeśli chcesz, by Twoje małe mieszkanie wyglądało nowocześnie i wzbudzało zachwyt odwiedzających, zadbaj o kilka salonowych szczegółów. Kolorowe, duże i wygodne fotele do salonu znajdą swoje miejsce nawet w niewielkim pokoju. Do tego mały, okrągły stoliczek zamiast ławy oraz niska komoda zamiast potężnej szafy i blokowy salon jest odmieniony. 

Aneks kuchenny i jadalnia w kawalerce  

Bardzo często kawalerka czy też “mikroapartament” to jedno pomieszczenie, w którym musi się zmieścić wszystko. Jak więc zagospodarować dwadzieścia metrów kwadratowych w taki sposób, żeby urządzić funkcjonującą kuchnię, miejsce do spożywania posiłków i nie zaburzyć przestrzeni dzienno-sypialnianej? Aneks kuchenny dobrze jest wydzielić za pomocą kafelków – panele czy wykładzina na części dziennej, a płytki w kuchni. Im mniejsze będą sprzęty kuchenne, tym lepiej, nie zapominaj jednak o tym, że ważna jest też wygoda ich używania. W przestrzeni na łączeniu dwóch części mieszkania ustaw stolik i krzesła, by “jadalnią” odgrodzić kuchnię od reszty pomieszczenia. W ten sposób stworzysz spójną aranżację, która pozwoli na jasne rozgraniczenie dwóch części kawalerki i pomoże stworzyć bardziej wygodne i funkcjonalne mieszkanie na małej przestrzeni. Jeśli masz miejsce na ścianie, możesz powiesić tam obraz lub zdjęcie jedzenia, by jeszcze jaśniej zaznaczyć jadalniany charakter miejsca. 

W małym mieszkaniu można mieszkać wygodnie i z klasą. Nawet kilkunastu metrowa kawalerka może być modnie i funkcjonalnie urządzona, jeśli tylko włoży się w to trochę pracy. Ogromnym plusem w małych mieszkaniach są duże okna, które wpuszczają więcej światła dziennego, a dodatkowo stwarzają wrażenie większej przestrzeni. Jeśli chcesz optycznie powiększyć ciasne mieszkanie, postaw na lustra, które działają trochę jak okna i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. 

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*