Jak przygotować ogród na sezon wiosenny?

Jak przygotować ogród na sezon wiosenny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zima powoli się kończy, a w ogrodzie pojawiają się pierwsze zwiastuny wiosny. To doskonały moment, by powrócić do prac w ogrodzie. Czas rozpocząć wiosenne porządki. Grabienie, odchwaszczanie, przekopywanie, sianie, sadzenie — w związku z nawałem pracy pojawiają się pytania dotyczące jej organizacji. Jak przygotować ogród na nowy sezon? Od czego zacząć? Sprawdź, jakie prace należy wykonać wiosną w ogrodzie, by wypoczywanie w nim było czystą przyjemnością.

Porządki na rabatach — START!

Zanim wyjdziemy do ogrodu, sprawdźmy, jak przezimowały nasze narzędzia ogrodowe. Być może potrzebują naoliwienia lub wymiany ostrzy? O tej porze dokonujemy też przeglądu mebli do ogrodu. Jeśli rozkładany stół ogrodowy przestał być funkcjonalny, być może należy go wymienić na inny?

Jeśli zagrażające roślinom przymrozki mamy już za sobą, zdejmujemy osłony z roślin, które zabezpieczyliśmy jesienią. Czynność najlepiej jest przeprowadzić w pochmurny dzień, by zapobiec poparzeniu młodych, delikatnych pędów przez wiosenne słońce. Następnie usuwamy zeszłoroczne liścienie, dzielimy na mniejsze rozrośnięte kępy bylin, wygrabiamy suche liście z grządek i trawnika.

Krzewy kwitnące kształtujemy wczesną wiosną, usuwając najstarsze i suche pędy psujące ich pokrój. Zabiegów tych wymagają krzewy, na których kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach. W ten sposób postępujemy między innymi z krzewuszkami, pięciornikami, irgami i pigwowcami.

Sadzenie drzew, krzewów i bylin

Od momentu gdy rozmarznie gleba aż do połowy kwietnia, możemy sadzić drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem. Sięgając po rośliny ze szkółki, należy je niezwłocznie posadzić lub tymczasową przykryć korzenie wilgotną ziemią nie dopuszczając do ich przesuszenia.

Drzewa i krzewy zapewniają cień, tak pożądany podczas upalnych dni. Jeśli w Twoim ogrodzie nie rosną drzewa z rozłożystą koroną, markiza ogrodowa ochroni Cię przed palącym słońcem, odbijając nadmiar promieni słonecznych.

Kolejnym krokiem jest sadzenie bylin. Jednak zanim to zrobimy, musimy zadbać o ich podłoże. W tym celu, po dokładnym oczyszczeniu rabat z opadłych liści i resztek roślin, rozkładamy 5-centymetrową warstwę kompostu lub przekompostowany dwuletni obornik. Przekopujemy, wyrównujemy grabiami, a następnie pozostawiamy na 2-3 tygodnie. Po tym czasie możemy przystąpić do sadzenia bylin.

Siew kwiatów jednorocznych i warzyw

Po przygotowaniu podłoża możemy posiać rośliny, które łagodnie zniosą ewentualne spadki temperatury poniżej 0°C. Robimy to w momencie, gdy nie padają deszcze, a ziemia jest delikatnie wilgotna. To dobry czas na sianie takich kwiatów i warzyw jak między innymi gipsówka, smagliczka, cynia, aksamitka, koper, por rzodkiewka, szpinak.

Pamiętajmy, że od wielkości nasion zależy ich głębokość umieszczenia w glebie, która powinna być równa ich trzykrotnej wielkości. Jeśli siejemy drobne nasiona, dla równomiernego wysiewu, można je wymieszać z piaskiem w proporcji 1:10, czyli jedna część nasion na 10 części piasku. W kwietniu dosiewamy pozostałe warzywa i rośliny jednoroczne. Sadzimy także rozsady kalafiorów, sałaty i kapusty.

Zadbaj o kącik relaksu w ogrodzie

Wiosennego odświeżenia dokonaj także w swojej ogrodowej strefie wypoczynku. Jeśli masz dość wysłużonej podłogi na tarasie, deska kompozytowa pomoże odmienić jego oblicze. Deski kompozytowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych, a w przeciwieństwie do drewnianych elementów tarasu nie wymagają malowania ani konserwacji.

Z powyższą miniściągawką wraz z nastaniem wiosny będziesz mógł od A do Z  zadbać o swój ogród. Jeśli odpowiednio przygotujemy go do sezonu wegetacyjnego, piękniej będzie się  prezentował w porze kwitnienia i owocowania.

 

Zdjęcia: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*