Pokój dla chłopca w wieku 7 lat. Jak urządzić?

Pokój dla chłopca w wieku 7 lat. Jak urządzić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Poszukujesz inspiracji, aby urządzić przytulny pokój dla 7-letniego chłopca, w którym mógłby czuć się swobodnie i bezpiecznie? Pomożemy Ci! Oto kilka najistotniejszych wskazówek!

Pamiętaj, że dzieci dorastają, a upodobania się zmieniają!

Postaw zatem na rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mógł ograniczyć coroczną wymianę mebli – chronisz dzięki temu zarówno środowisko, jak i zawartość swojego portfela. Powinny być one uniwersalne i dostosowane do każdego wieku. Zakup regulowanego krzesła czy rozkładanego łóżka to najlepszy sposób.

Powierzchnia pokoju, a ilość mebli

Ważną kwestią jest to, że dzieci nie mają w zwyczaju dbać o porządek. W związku z tym minimalistyczne umeblowanie pozwalające na spełnienie podstawowych potrzeb chłopca jest najpraktyczniejszym rozwiązaniem. Chaos, jaki powoduje energiczna zabawa 7-latka, to często wystarczający powód dla opiekunów, aby zastanowić się również nad koszami czy pudłami, do których dziecko mogłoby wrzucać zabawki.

Zwróć uwagę na temperament chłopca, być może będzie również potrzebował dodatków jak np. drabinek czy ścianki wspinaczkowej. Jeśli lubi malować – zainwestuj w tablicę na ścianę, po której będzie mógł malować flamastrami. Dzięki temu ograniczysz comiesięczny remont mieszkania i zmotywujesz dziecko do spełniania swoich pasji! 

Dobór kolorystyki ścian i motywu przewodniego w przestrzeni

Najlepszą metodą, aby wybrać odpowiedni kolor ścian do pokoju chłopca, jest rozmowa z nim. Możesz zabrać go ze sobą do sklepu, aby sam wybrał odcień, w jakim chciałby mieć pokój. Pamiętaj jednak o tym, że odcień ten powinien być stonowany, aby nie wpływał negatywnie na samopoczucie chłopca.

Kolor ma duży wpływ na emocje, które odczuwamy. Codzienne przebywanie w pokoju o ostrym, rażącym kolorze ścian nie jest wskazane. Można jednak dobrać odpowiednie dodatki o intensywniejszych barwach, dzięki czemu powstanie gustowna kompozycja dostosowana do każdej ramy wiekowej.

Oświetlenie to podstawa!

Oprócz głównego oświetlenia pokoju, jakie zapewniają żyrandol czy lampa na środku sufitu, w pokoju dziecka potrzebne są małe lampki, np. biurkowa czy nocna. Częstym zjawiskiem jest zasypianie dzieci przy lampce nocnej, którą rodzice dogaszają w środku nocy. Warto więc postawić na taką lampkę nocną, która 7-latkowi posłuży jako dodatek ułatwiający zasypianie, a i w przyszłości 14-latkowi umożliwi naukę przy książce do późnych godzin wieczornych.

Dodatki, które zmieniają wiele

Koc, jasiek czy dywan to elementy, które same w sobie nie wnoszą za wiele, jednak w połączeniu z wystrojem wskazanym we wcześniejszych fragmentach artykułu sprawiają, że własny kąt chłopca zapewni mu swobodę, dzięki której będzie mógł się zrelaksować. To ważne na każdym etapie dorastania. Dobrze, aby chłopiec sam mógł wybrać to, dzięki czemu czuje się bezpiecznie i komfortowo. Najlepiej, aby przedmioty, które stanowią większą część aranżacji wnętrza, były wykonane z naturalnego, lecz miękkiego materiału. 

Chłopiec powinien być pomysłodawcą niektórych fragmentów wystroju swojego pokoju. Nie należy jednak zgadzać się absolutnie na wszystkie jego propozycje, jeśli nie są w żaden sposób sensowne i funkcjonalne. Zawsze należy jednak mieć na uwadze to, co kieruje dzieckiem przy wyborach. Zdobywając wiedzę, uzyskujemy bezcenne wskazówki na temat tego, jak stworzyć przestrzeń idealną dla dziecka.

Zdj. główne: Olya Kobruseva/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*