Kiedy wypada Wielkanoc 2021? Kalendarz świąt

Kiedy wypada Wielkanoc 2021? Kalendarz świąt
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielkanoc należy do świąt ruchomych, co oznacza, że co roku wypada w innym terminie. Kiedy zatem będziemy obchodzić Wielkanoc w 2021 roku? Czy święta w tym roku wypadają w marcu, czy w kwietniu? Oto kartka z kalendarza z terminem świąt wielkanocnych.

święcenie pokarmu, koszyczki wielkanocne
Photo by Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Święto ruchome

Wielkanoc to jedno z najważniejszych i jednocześnie najstarszych świąt chrześcijańskich. Niegdyś zwana Zmartwychwstaniem Pańskim, Wielką Niedzielą lub Niedzielą Wielkanocną. Święta poprzedza Wielki Post, który rozpoczyna się od Środy Popielcowej i trwa 40 dni. Ostatni tydzień Wielkiego Postu, nazywany Wielkim Tygodniem, rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej. Z kolei ostatnie trzy dni Wielkiego Tygodnia nazywane jest Triduum Paschalne, jest to: Wielki Piątek, Wielka Sobota i Wielka Niedziela. Wielkanoc jest świętem ruchomym. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca i zgodnie z przyjętymi zasadami święta Wielkiej nocy najwcześniej mogą wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

wielkanocny stroik w kościele
Photo by Filip Filipovic/Getty Images News/Getty Images)

Kiedy zatem wypada Wielkanoc 2021 roku?

W tym roku pierwsza pełnia wiosenna wypada po pierwszym dniu wiosny, czyli po 21 marca. Tak więc w tym roku Wielkanoc będziemy obchodzić 4 kwietnia, wówczas wypada Wielka Niedziela, czyli Święto Zmartwychwstania Pańskiego, natomiast dzień później, 5 kwietnia będzie Wielki Poniedziałek, kojarzony przez najmłodszych jako śmigus-dyngus, jest to także dzień wolny od pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*