Kilka czynności, które pomogą Ci szybko zmienić wystrój wnętrza

Kilka czynności, które pomogą Ci szybko zmienić wystrój wnętrza
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli wielkość i proporcja istniejących elementów sprawdzają się w Twoim domu, a nadal kochasz swoje meble, mała modernizacja za pomocą akcesoriów i sztuki może sprawić, że otrzymasz nowe, odmienione wnętrze. Dodatkowo zastosuj grę światłami i lustrami, by tworzyć iluzje – powiększać lub pomniejszać pomieszczenie czy zaakcentować poszczególne elementy.  Zajrzyj na Pinterest, aby znaleźć inspiracje artystyczne i kreatywne sposoby aranżacji.

Wykonaj pomiary pomieszczenia

Zrób pomiary swojego pokoju i przenieś wszystko na kartkę papieru. Następnie dodaj wycięte kształty swoich mebli, aby znaleźć ich idealne miejsce w pomieszczeniu, mając na uwadze to, do jakich celów służy pomieszczenie i jak będzie odbywał się w nim cały ruch. Inaczej bowiem zaprojektujemy sypialnię, a inaczej salon, który zaraz obok kuchni jest najważniejszym punktem w domu.

Zidentyfikuj najlepsze naturalne oświetlenie

Zidentyfikuj źródło najlepszego naturalnego oświetlenia w swoim pokoju, od drzwi lub okien, aby zdecydować, gdzie umieścić dodatkowe sztuczne oświetlenie.

lampa nad stołem
Photo from Pixabay.com

Wybierz punkt centralny

Zawsze dobrze jest wybrać przedmioty, meble, a nawet wykładziny podłogowe, wokół których chcesz zaplanować całą aranżację wnętrza. Wybrane przez Ciebie przedmioty powinny idealnie pasować do stylu, który wybrałeś.

Wybierz kolory

Następnie zdecyduj, jakie kolory chcesz zastosować w pokoju. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest ograniczyć się do trzech kolorów, a następnie eksperymentować, używając ich wariacji i dostosowując je.

Zbierz materiały

Zbierz mozaikę materiałów w wybranej przez siebie kolorystyce, aby zaprojektować wnętrze podług własnych preferencji. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę meble, zasłony, np zasłony lniane, ściany, podłogi i dywany oraz drzwi, by stworzyć harmonijne wykończenie (możesz też kierować się eklektyzmem lub wybrać modny aktualnie minimalizm). Pomyśl o najmniejszych elementach. Nawet zaślepki na zawiasy puszkowe mogą mieć wpływ na ogólne postrzeganie wnętrza np. przez gości.

Zacznij od ścian

Niezależnie od tego, czy wybierzesz farbę, czy tapetę, Twoje ściany z pewnością będą głównym źródłem koloru w pomieszczeniu, chyba że pozostawisz je w neutralnych odcieniach, aby podkreślić kolory używane w innym miejscu. Jeśli chcesz, aby Twój pokój wydawał się większy, wybierz jasne lub wyraźne kolory i skontrastuj ściany z białym sufitem.

Pomyśl o podłodze

Korzystając z próbek, wybierz materiał, którym chcesz pokryć podłogę. Spróbuj wybrać kolor podłogi, który nieco kontrastuje ze ścianami – na przykład dwa tony jaśniejsze lub ciemniejsze. Pomyśl także o tym, jak naturalne światło będzie odbijać się od podłogi; lakierowane lub matowe wykończenia dadzą zupełnie inne efekty. Podłoga może również przyczynić się do nadania głębi pomieszczeniu, na przykład przy użyciu bardzo długich desek.

Czas rozmieścić meble

Po stworzeniu ogólnego wyglądu pokoju ustaw meble. Nie wahaj się wypróbować różnych kombinacji, aby zobaczyć, co działa najlepiej. Dodaj wykończenia za pomocą przedmiotów dekoracyjnych, nie zaśmiecając przestrzeni i zachowując równowagę kolorów.

poduszki na sofie
Photo by StockSnap from Pixabay.com

Sztuczne oświetlenie

Oświetlenie pełni bardzo ważną rolę w pomieszczeniu, kształtując wieczorami przestrzeń i nadając jej wyjątkowy klimat. Instalując oświetlenie, poeksperymentuj, umieszczając światła w pomieszczeniu. Ponieważ lampy wiszące zwykle wizualnie zawężają pomieszczenie, dobrym rozwiązaniem są lampy wpuszczane w sufit, które zapewniają miękkie i bardziej kierunkowe światło.

Stwórz własny styl

Eksperymentując i patrząc na rzeczy z różnych perspektyw, dowiesz się, co sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Sieć jest również doskonałym źródłem zasobów wizualnych, w których znajdują się profesjonalni fotografowie i projektanci wnętrz: rozejrzyj się i zainspiruj.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*