Podkładka na stół ze sznurka krok po kroku

Podkładka na stół ze sznurka krok po kroku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zjawiskowe podkładki z włóczki to hit portali społecznościowych. Dzięki nim stworzysz ciepły i przytulny klimat w swoim domu. Zobacz, w jaki sposób zrobić je samodzielnie.

Moda na rękodzieło wróciła już kilka dobrych lat temu. Może to wynikać z tego, że coraz więcej rzeczy produkuje się masowo, a ludzie są tym zmęczeni i chcą podkreślić swoją indywidualność. Kto nie ma w domu szklanek albo stolika z popularnej szwedzkiej sieci meblowej? Coraz częściej też widać na ulicach ludzi ubranych niemal identycznie. Wszystko za sprawą sieciówek. I tu naprzeciw oczekiwaniom konsumenta wychodzą produkty ręcznie robione. 

>> Przeczytaj też: Jak tanio udekorować stół na przyjęcie ze znajomymi?

Cenione stały się wyroby garncarskie, stolarskie i hafciarskie. Do tych ostatnich zaliczyć można robótki na drutach. Taką metodą da się wykonać maskotki, koce, kapcie, swetry, podkładki i wszystko, na co pozwoli Ci wyobraźnia. Dzisiaj na tapetę weźmiemy podstawki na stół. Są oryginalnym i praktycznym dodatkiem. Będą też doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Niektórzy twierdzą, że wykonywanie ręcznie robionych rzeczy odpręża i ma działanie terapeutyczne. Może coś w tym jest, przy tej czynności wymagane jest duże skupienie, spokój i cierpliwość. Ponadto rozwija to zdolności manualne, kreatywność oraz wyobraźnię. Dasz się skusić na takie zajęcie? Kto wie, może okaże się to Twoją pasją. 

Podkładka na stół ze sznurka – przygotowanie

Do wykonania podkładek potrzebujesz zaledwie dwóch rzeczy. Mianowicie chodzi o sznurek i szydełko. Sznurek może być gruby, bawełniany. Najlepiej o średnicy co najmniej 5 mm. Ten materiał będzie pasował do wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim, rustykalnym i boho. Innym pomysłem jest postawienie na miękką i grubszą włóczkę. W tym przypadku będziesz mieć do wyboru całą gamę kolorów. Weź pod uwagę, że będzie to wersja bardziej wiotka. Masz większy wybór, jeżeli chodzi o szydełko. W ofercie znajdziesz metalowe, stalowe, aluminiowe, plastikowe, bambusowe, szklane i drewniane. Producenci lin, włóczek i sznurków na etykiecie zamieszczają proponowany rozmiar szydełka. Powinno być o kilka milimetrów większe niż średnica używanego materiału. Dla przykładu, jeżeli postawisz na nić 9 mm, to Twój przyrząd powinien mieć rozmiar 16-18 mm. Wyjątkiem są sytuacje, gdy planujesz wykonać bardziej zwarty splot, wówczas wybierz trochę mniejszy rozmiar, np. 14 mm.

Jak samodzielnie zrobić podkładkę ze sznurka?

Krok 1

Zacznij od wykonania kółka z ośmioma półsłupkami. Sznurek zawiń na dwa palce, tak aby był skrzyżowany. Następnie obróć dłoń. Stworzysz drugą pętlę. Szydełko przełóż pod pierwszą pętlą, zahacz o drugą i przeciągnij z powrotem pod pierwszą pętlą. Teraz wykonaj trzy oczka łańcuszka. Zahacz sznurek o szydełko. Przełóż szydełko z zahaczoną włóczką przez środek pętli głównej. Kolejny raz zahacz sznurek o szydełko. Przeciągnij włóczkę pod całą pętlą, tworząc na szydełku trzy oczka. Zahacz i przełóż, aż do zapełnienia całego koła. Za pierwszym razem może to wydawać się trudno. Z czasem przyjdzie Ci to naturalnie.

>> Przeczytaj też: Sweter na drutach. Kojące hobby na długie wieczory

Krok 2

Gdy masz już wykonane magiczne koło, kolejny rząd zacznij od dwóch oczek łańcuszka, które zastępują pierwszy słupek. 

Krok 3

Kolejne okrążenie wykonaj identycznie, jak w kroku 1. Z każdym następnym kołem możesz zmieniać kolor włóczki lub stosować je na zmianę. 

Krok 4

Po uzyskaniu docelowej liczby „okrążeń” zadbaj o pochowanie luźnych kawałków sznurka. Dzięki temu nic nie będzie się pruło w trakcie użytkowania.

W efekcie otrzymasz unikatową okrągłą podkładkę, która może pełnić funkcję ozdobną pod doniczkami lub wazonem. Możesz także wykorzystać ją pod kubki albo garnki w kuchni. Pozwoli to uniknąć śladów na blatach i meblach po gorących naczyniach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

jeden + 10 =