Jak tanio udekorować stół na przyjęcie ze znajomymi?

Jak tanio udekorować stół na przyjęcie ze znajomymi?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Efektowne dekoracje nie muszą być wcale drogie. Najważniejsze to mieć pomysł, trochę wyobraźni i chęci. Podpowiadamy, jak niskim nakładem finansowym można odmienić stół na imprezę.

Dekoracja stołu – obowiązkowa!

Przyjęcie ze znajomymi – sprzątasz mieszkanie, przygotowujesz przekąski, napoje oraz…stół. 

Nie zapomnij zatem o jego udekorowaniu. Pusty, bez obrusów, serwetek ani innych dekoracji nie zrobi dużego wrażenia. Wiele ozdób jest niestety po prostu drogich. Wykorzystaj więc nasze wskazówki, które pozwolą Ci uzyskać piękny efekt, nie wydając przy tym zbyt dużo pieniędzy.

dekoracja stołu kwiaty i świeczka
Image by congerdesign from: pixabay.com

Na początku musisz zdecydować, czy organizujesz eleganckie przyjęcie ze znajomymi, czy może szaloną domówkę. To ważne, bo dekoracjami podkreślisz charakter tej imprezy. 

Jednorazowe dekoracje – tak czy nie?

Pamiętaj, że dekoracja stołu musi komponować się z całym wnętrzem. Zachowaj przy tym porządek i harmonię. Zadbaj przede wszystkim o to, by zastawa oraz inne dekoracje uzupełniały się kolorystycznie i współgrały ze sobą.

O ile przyjęcie rodzinne czy świąteczne rządzi się swoimi prawami, o tyle podczas nieformalnego przyjęcia nie obawiaj się używać jednorazowych ozdób.

Najważniejszym elementem na stole jest obrus. Spełnia on nie tylko funkcję wizualną, ale także praktyczną – na nim pozostają wszelkie zabrudzenia, plamy czy zalania, chroniąc tym samym stół przed takimi wypadkami. Obrusy wysokiej jakości są dość drogie, trzeba też odpowiednio o nie dbać, przechowywać i prasować.

Podczas domówki doskonale sprawdzi się obrus jednorazowy, na przykład foliowy czy papierowy. Wbrew pozorom może on prezentować się naprawdę bardzo dobrze. Dodatkowo nie musisz obawiać się, że zostanie on zniszczony. Po skończonej zabawie po prostu go wyrzucisz.

Jeśli zaś decydujesz się na klasyczny materiałowy obrus, wówczas możesz pokusić się o bieżnik w kontrastowym kolorze. To idealne rozwiązanie w przypadku eleganckich przyjęć.

Możesz też zrezygnować z klasycznej zastawy na rzecz papierowej. Na rynku jest tak dużo wzorów, kolorów i rozmiarów, że bez wątpienia wybierzesz coś dla siebie. To też przewaga tego typu produktów – na każdym przyjęciu możesz mieć całkowicie inne naczynia. Pamiętaj tylko by wybierać jednorazowe produkty wykonane z ekologicznych materiałów, a nie plastikowe, które są szkodliwe dla środowiska i rozkładają się całe wieki.

Co ze szklankami?

W gronie znajomych panuje swobodna i luźna atmosfera. Tutaj nie musisz szukać kryształowych kieliszków czy eleganckiej porcelany. Świetnie sprawdzą się po prostu klasyczne wysokie szklanki (do napojów lub drinków), których używasz na co dzień. Pamiętaj, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. 

Oryginalnym pomysłem, który również nie będzie Cię wiele kosztował, są kolorowe, papierowe słomki. Słomki dostępne są w najróżniejszych, fantazyjnych kształtach.

Dekoracje przynieś z… podwórka

W poszukiwaniu inspiracji do dekoracji stołu, rozejrzyj się wokół siebie, wyjdź przed dom. Teraz trwa jesień, która jest bardzo klimatyczną porą roku. Wszędzie są kolorowe liście, a pod drzewami chowają się kasztany i żołędzie. Z tych darów natury można przygotować piękne dekoracje.

Stwórz z nich ciekawą kompozycję, którą umieścisz na stole. Możesz też wyłożyć na nim zebrane kasztany albo szyszki z gałązkami świerku – w całkowicie luźnej aranżacji albo w ozdobnej miseczce czy na tacce.  

Idealnie sprawdzą się również świece, świeczniki czy choćby podgrzewacze albo małe świeczki pływające w naczyniach z wodą. Nie kosztują one wiele, a ich delikatne, przytłumione światło nastroi bardzo pozytywnie wszystkich biesiadników.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*