Jak sprawdzić, jaką moc powinna mieć pompa ciepła?

Jak sprawdzić, jaką moc powinna mieć pompa ciepła?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pompy ciepła to energooszczędny rodzaj instalacji grzewczej. Są innowacyjną metodą pozyskiwania ciepła dla Twojego domu. Przed zakupem urządzenia warto poznać ich szczegóły techniczne. Sporo wątpliwości pojawia się zwłaszcza przy doborze odpowiedniej mocy instalacji. W poniższym artykule znajdziesz parę podpowiedzi co zrobić, aby zaopatrzyć się we właściwą pompę ciepła. 

Obliczanie mocy pompy ciepła

Podczas wyboru odpowiedniej pompy ciepła należy uwzględnić przede wszystkim kwestie techniczne. Aby określić moc cieplną, należy wziąć pod uwagę m.in.: 

  • zapotrzebowanie cieplne budynku,
  • powierzchnie domu,
  • liczbę domowników,
  • źródło ciepła. 
Jak sprawdzić, jaką moc powinna mieć pompa ciepła?

Obliczenie mocy grzewczej dobrze jest powierzyć specjalistom. Wiadomo jednak, że skorzystanie z fachowej wiedzy może wiązać się w tym wypadku z pewnymi wydatkami. Są jednak alternatywne rozwiązania, które nic nas nie kosztują, a pomogą obliczyć moc grzewczą. Można w tym celu skorzystać np. z kalkulatora pomp ciepła, z którego można skorzystać po kliknięciu w ten link: https://heatergo.pl/kalkulator/. To łatwy, przystępny, a przy tym darmowy sposób, by zdobyć wstępne niezbędne wytyczne.

Kluczowe dane

Bez znajomości parametrów technicznych, dobór pompy ciepła o właściwej mocy nie będzie możliwy. W innym wypadku zainwestujemy w urządzenie, które nie zda rezultatu i przyniesie więcej strat niż korzyści. Warto więc uwzględnić następujące czynniki:

  • współczynnik COP – określający sprawność pompy ciepła,
  • współczynnik SPF (ang. Seasonal Performance Factor) –  przy uwzględnieniu położenia budynku i danego sezonu grzewczego pomaga wyliczyć koszt otrzymania 1kWh. Otrzymana wartość jest potrzebna do wytworzenia wody użytkowej,
  • współczynnik SCOP – parametr ten wyznacza stosunek energii cieplnej w konkretnym sezonie grzewczym, względem pobranej energii elektrycznej. 

Są to konieczne informacje, dzięki którym postawimy na wybór wydajnej pompy ciepła, dostosowanej do naszego domostwa. Ważne też, by wartość pompy ciepła przewyższała zapotrzebowanie na moc grzewczą. Pompa ciepła będzie działać skuteczniej, gdy różnica między górnym i dolnym źródłem poboru ciepła będzie możliwie jak najmniejsza. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pompa ciepła jest bezobsługowym systemem grzewczym. Dzięki niej można stopniowo uniezależniać się od pozostałych źródeł energii cieplnej. Jest to o tyle uniwersalne urządzenie, że oprócz właściwości grzewczych zimą, może zapewnić dopływ chłodnego powietrza latem. Rosnące koszty eksploatacyjne ogrzewania sprawiają, że zaopatrzenie swojego domu w pompę ciepła jest rozsądnym rozwiązaniem. Należy natomiast dopilnować, aby instalacja była wykonana przy pomocy przeszkolonych i doświadczonych instalatorów. Błędy poczynione jeszcze na etapie montażu mogą wywołać odwrotne skutki od  zamierzonych. Może się nawet zdarzyć, że zamiast obniżenia rachunków, nasze wydatki za prąd wzrosną. Jednocześnie należy być świadomym, że różni producenci pomp mogą w odmienny sposób ustalać moc grzewczą dla danego budynku. Pompy, które pasują do tego samego budynku, mogą posiadać inną moc. Zazwyczaj różnice te są niewielkie i wahają się między paroma kilowatami. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*