Rośliny nadające się na prezent dla znajomych

Rośliny nadające się na prezent dla znajomych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Rośliny i kwiaty doniczkowe to podobno zawsze dobry prezent, zwłaszcza teraz w dobie zero waste, kiedy staramy się unikać ofiarowywania kwiatów ciętych. Rośliny w doniczce nie tylko zostaną z obdarowanym na dłużej, ale także, zwłaszcza jeśli osoba ta lubi bądź kolekcjonuje kwiaty, pozwolą poszerzyć domową kolekcję. Kwiaty doniczkowe to także doskonały pomysł, kiedy wybieramy się na parapetówkę i nie mamy pomysłu na prezent.

Roślina w prezencie — dla kogo? 

W ostatnim czasie w wielu domach pojawia się coraz więcej roślin doniczkowych. Można nawet stwierdzić, że obecnie panuje moda na rośliny we wnętrzach i domowe dżungle. Dlatego też idąc do kogoś, coraz częściej wybieramy właśnie tę opcję. To doskonały wybór zwłaszcza dla osób, które interesują się kwiatami, ich pielęgnacją, a także kolekcjonują rzadko spotykane odmiany popularnych kwiatów domowych. To także doskonały pomysł dla osób kierujących się w życiu zasadą zero waste lub osób dopiero wprowadzających się do nowej przestrzeni. Rośliny oprócz swojej niezaprzeczalnej funkcji dekoracyjnej sprawią, że wnętrze, w którym zostaną postawione, stanie się przytulniejsze, a efekty, które będziemy z czasem obserwować, przyniosą wiele satysfakcji a czasem i dumy. Co więcej, rośliny zielone produkują tlen, oczyszczają powietrze, nawilżają je oraz jonizują.

Coś specjalnego

Kiedy wiemy, że nasi znajomi interesują się hodowlą kwiatów domowych, warto postawić na unikatowe rośliny dla kolekcjonerów, które mogą ich zaskoczyć i poszerzyć ich zbiory. Co prawda, warto wtedy orientować się, co obdarowywany już posiada, by nie powielić zdobyczy. Możemy również spróbować subtelnie podpytać, czy jest może jakaś roślina szczególnie przez nią pożądana. Decydując się jednak na tę opcję, musimy liczyć się z wyższym kosztem podarku, gdyż okazy kolekcjonerskie są zwykle znacznie droższe od popularnych odmian, a ich zdobycie często wiąże się z niemałym wysiłkiem, dlatego też konieczne są poszukiwania z dużym wyprzedzeniem, ponieważ nie jest to prezent, który kupimy na ostatnią chwilę. Możemy jednak zagwarantować, że będzie to strzał w dziesiątkę! 

Coś dla każdego

Ofiarowując w prezencie roślinę doniczkową osobie dopiero zaczynającej swoją przygodę z pielęgnacją flory domowej, warto postawić na odmiany stosunkowo „proste w obsłudze”. W tym celu świetnie sprawdzą się różnego rodzaju kaktusy i sukulenty, aloesy, juki, sanseverie, zamioculcasy czy kalanchoe. Ich uprawa i pielęgnacja nie są skomplikowane i nie wymagają dużej uwagi.

Trochę innym, aczkolwiek dość śmiesznym pomysłem na prezent może okazać się zestaw do samodzielnego wyhodowania rośliny, zawierający nasiona, donicę, ziemię i na przykład konewkę bądź książkę ze wskazówkami dotyczącymi opieki nad kwiatami doniczkowymi. Taka pielęgnacja to niezły egzamin cierpliwości, ale również troski.

Kiedy wiemy, że w mieszkaniu osoby obdarowywanej na co dzień obcują również pupile, warto wybrać rośliny bezpieczne dla zwierząt, które nie wyrządzą im żadnej krzywdy. Niestety nie wszystkie kwiaty domowe są dla nich bezpieczne. Niektóre w swoich liściach zawierają substancje trujące i toksyczne. Należą do nich między innymi monstery, skrzydłokwiaty, juki, hoye, draceny czy aloesy. Wybierając na prezent roślinę, musimy brać pod uwagę wszystkich mieszkańców danej przestrzeni. 

Fot.: Stephanie Harvey/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*