Jak praktycznie urządzić małą garderobę?

Jak praktycznie urządzić małą garderobę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pojemna garderoba to marzenie wielu kobiet, które chcą zapanować nad chaosem powstającym w standardowej szafie z ubraniami. Garderoba pozwala zadbać o dobry stan ubrań, wydłużając ich świeżość i trwałość. W tym poradniku podpowiadamy, jak w funkcjonalny sposób urządzić niewielką garderobę, aby cieszyć się porządkiem na co dzień. 

Krótka historia garderoby

Specjaliści od historii mody twierdzą, że model współczesnej garderoby najprawdopodobniej pochodzi od popularnego w XVIII wieku francuskiego buduaru. Był to niewielki, lecz dekoracyjnie urządzony pokoik, znajdujący się zazwyczaj między salonem a sypialnią. Na takie dodatkowe pomieszczenie mogły pozwolić sobie jedynie osoby z wyższych warstw społecznych, mieszkające w pałacach lub zamożnych rezydencjach. Buduar przez dekady pełnił rolę łączącą garderobę z pokojem kąpielowym, choć często stanowił też miejsce wypoczynku. Był wyposażony w wytworne meble i użytkowany wyłącznie przez panią domu.

Współczesne garderoby czerpią z buduarowej estetyki, choć wraz ze zmianą trendów można spotkać także mniejsze pomieszczenia utrzymane w minimalistycznym stylu. Niewątpliwie dodatkowy pokój do przechowywania ubrań pozwala utrzymać większy porządek w sypialni i tworzy przytulną przestrzeń. Choć tradycyjnie garderoba była zarezerwowana dla pań, to współcześnie także mężczyźni chętnie korzystają z takiego rozwiązania. 

aranżacja garderoby
Photo By Liz Hafalia/The San Francisco Chronicle via Getty Images

Cechy idealnej garderoby, czyli o czym warto pamiętać?

Nowoczesne garderoby zachwycają luksusowym designem, a jednocześnie nie tracą swojej podstawowej funkcji. Pomagają odpowiednio zorganizować ubrania, buty i inne akcesoria. Dzięki temu nie mamy problemu z ich odnalezieniem. Panie chętnie trzymają tam swoje sukienki czy marynarki, a panowie biznesowe koszule, które nie gniotą się na wieszakach w garderobie. 

Podczas projektowania garderoby warto zarezerwować na tę przestrzeń minimum 4 m². Niebagatelny jest także kształt osobnego pomieszczenia – najczęściej jest to prostokąt lub kwadrat, jednak równie dużą popularnością cieszą się garderoby w kształcie litery L lub U. Należy dokładnie przemyśleć rozkład szaf i szuflad w pomieszczeniu ograniczonym przez skośny sufit czy schody. Konstrukcja i aranżacja powinny zależeć głównie od ilości oraz różnorodności odzieży. Należy zainwestować w odpowiednią ilość drążków, szafek i półek. Warto również postawić na wysokiej jakości wyprofilowane wieszaki, dzięki którym marynarki, koszule lub płaszcze nie będą się odkształcać. Kolejnym aspektem jest duże lustro i funkcjonalne oświetlenie.  

płaszcze na wieszaku
Photo by: Marka/Universal Images Group via Getty Images

Praktyczny przewodnik: mała garderoba krok po kroku

Stworzenie funkcjonalnej garderoby na małej powierzchni wymaga odpowiedniego przygotowania. Tylko dzięki temu można uzyskać praktyczną przestrzeń, która rzeczywiście pomoże w organizacji odzieży. Przedstawiamy podstawowe elementy, o których nie można zapomnieć.

  1. Oświetlenie

W większych garderobach można zamontować lampę wiszącą ze wspomagającymi lampami punktowymi. W przypadku mniejszej przestrzeni powinny wystarczyć kinkiety lub światła halogenowe na suficie. 

  1. Lustro

Trudno wyobrazić sobie garderobę bez lustra, w którym można się przejrzeć. Pamiętaj o odpowiedniej szerokości i wysokości tak, aby lustro objęło całą sylwetkę. 

  1. Drążki

Zdecydowanie przydadzą się do powieszenia ubrań na wieszakach. Warto umieścić drążki na dwóch wysokościach – bluzkom, krótkim kurtkom i większości spódnic wystarczy 110 cm wysokości, jednak płaszcze czy spodnie wymagają już 180 cm. Chcąc komfortowo odkładać wieszaki, wnęka powinna mieć 60-70 cm głębokości. 

jeansy na wieszaku
Photo by James Leynse/Corbis via Getty Images
  1. Półki i szuflady 

Półki to najlepsze miejsce dla swetrów, koszulek i ubrań sportowych. Standardowo zaleca się, aby półka miała 40-50 cm szerokości, a odległość między nimi w pionie wynosiła około 30-40 cm. Nie zapominaj o szufladach – przydadzą się do organizacji bielizny i dodatków!

>> Przeczytaj także: Jak przechowywać ubrania w piwnicy lub na strychu?

Przed podjęciem decyzji o tworzeniu garderoby warto przejrzeć swoją szafę. To idealna okazja do wykonania selekcji naszych ubrań. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*