Płytki – efektowny sposób na wykończenie wnętrza

Płytki – efektowny sposób na wykończenie wnętrza
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Płytki to doskonały sposób na nadanie charakteru zarówno łazience, jak i kuchni. Dzisiejszy rynek oferuje szereg ciekawych i estetycznych rozwiązań, które możesz wprowadzić do swojego wnętrza. Dowiedz się, jakie płytki wybrać, aby były piękne i funkcjonalne.

Rodzaje płytek

Zacznijmy od tego, że na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów płytek, a każdy z nich będzie miał nieco inne zastosowanie. Jakie płytki są najpopularniejsze?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na klasyczną glazurę, ponieważ daje ona największe pole do popisu jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Dodatkowo płytki te są pokryte szkliwem, dzięki czemu pięknie odbijają światło. Niestety charakteryzują się kruchością, ale za to są wyjątkowo odporne na środki chemiczne, dlatego też bez problemu możesz je myć z wszelkich zabrudzeń, o które w kuchni oraz łazience niezwykle łatwo.

Innym rodzajem płytek, które będą ciekawym rozwiązaniem, jest terakota. Są to płytki kamionkowe, które sprawdzą się zarówno w roli płytek ściennych, jak i tych podłogowych. Produkuje się je z oczyszczonej, drobnoziarnistej gliny i to właśnie jej zawdzięczają swój piękny kolor. 

W kuchni oraz łazience znakomicie sprawdzi się również gres, czyli płytki ceramiczne, które zostały poddane dodatkowemu procesowi prasowania. Doskonale nadają się zarówno na podłogę, jak i na ścianę. Charakteryzują się one dużo twardością oraz wytrzymałością.

Nietypowym rozwiązaniem, które nada niesamowitego klimatu Twojemu wnętrzu, są także płytki szklane. Pamiętaj jednak, że położysz je wyłącznie na ścianę. Dużym plusem tego typu płytek jest łatwość w utrzymaniu czystości.

Jaki kształt, kolor i rozmiar płytek wybrać?

Aby wnętrze było estetyczne warto zastanowić się nie tylko nad rodzajem płytek, ale także nad ich kształtem, kolorem i wielkością. Możesz wybrać najbardziej tradycyjne kwadratowe płytki białe, ale także ciekawe płytki patchwork oraz płytki lapato. To, na które rozwiązanie się zdecydujesz, powinno zależeć przede wszystkim od Twojego wnętrza, a konkretniej od jego wielkości.  W małych pomieszczeniach lepiej unikać dużych jednokolorowych płytek tworzących efekt tafli.  Znacznie lepiej sprawdzą się te mniejsze. Mogą być one kwadratowe bądź prostokątne – zależy to już od Twojego gustu. Ważne jednak, aby odbijały one światło, co optycznie powiększy powierzchnię. W takim nieco mniejszym wnętrzu możesz też zdecydować się na glazurową mozaikę. 

W dużych kuchniach zaś doskonale sprawdzą się, analogicznie, duże płytki, dzięki którym uzyskasz piękny efekt niemal jednorodnej, gładkiej ściany. To genialne rozwiązanie do nowoczesnego i industrialnego wystroju. Jeśli jednak chcesz, aby kuchnia miała bardziej elegancki charakter oraz nieco przepychu, to możesz również tutaj zdecydować się na kolorowe mozaiki.

Ważne jest również wykończenie płytek. Wysoki połysk ożywia wnętrze i powiększa je optycznie, dlatego sprawdzi się genialnie w małych kuchniach i łazienkach. Pamiętaj jednak, że połyskujące płytki mają także swoje wady, ponieważ już z daleka widać na nich wszelkie zanieczyszczenia i plamy. Mat z drugiej strony prezentuje się bardzo nowocześnie i stwarza ciekawą bazę dla industrialnych aranżacji, szczególnie gdy jest w parze z ciemnymi kolorami. Jego ogromną zaletą jest fakt, że nie widać na nim zabrudzeń.

Zdjęcie główne: Joey/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*