Pledy na łóżko. Rodzaje i materiały.

Pledy na łóżko. Rodzaje i materiały.
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Narzuta na łóżko ma pełnić przede wszystkim funkcję ochronną, ale i dekoracyjną. Warto więc dokładnie się zastanowić podczas zakupów, jak wybrać idealny, czyli ładny i funkcjonalny pled. 

link

Ogólne informacje

Przy wyborze pierwszej narzuty na nasze łóżko warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy jednak na początku uświadomić sobie, dlaczego właściwie narzuta jest nam potrzebna. Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Dzięki niej chronimy łóżko, zapobiegamy jego nadmiernemu niszczeniu. Często narzuty stają się też dla nas swego rodzaju przejściowym okryciem w ciągu dnia. Co ciekawe dobra narzuta z reguły wymaga dość wymagającej pielęgnacji, ale prezentuje się zjawiskowo i może być uznana przez wielu jako wyłącznie dekoracyjny element przestrzeni. 

Co warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

1. Materiał

Jedną z najistotniejszych rzeczy, które powinniśmy uwzględnić przy wyborze narzuty, jest materiał, z którego jest narzuta. Niestety często materiały, które oferowane są przez producentów, pozostawiają wiele do życzenia – szybko niszczeją w trakcie użytkowania lub prania. Materiał, z którego stworzona jest nasza idealna narzuta, powinien być niezwykle wytrzymały. Na rynku oferowane są narzuty pikowane charakteryzujące się stosunkowo grubym materiałem wypełnionym wewnątrz włókniną lub pledy wykonane z pojedynczego materiału. 

W ofercie wielu sklepów istnieją pledy mniej lub bardziej wzorzyste. Ich kolory również spełnią oczekiwania każdego konsumenta. Dokonując zakupu, warto przyjrzeć się bliżej temu, z jakiego materiału powstał dany produkt. Nie bójmy się czytać etykiet – na nich zapisana jest tak naprawdę przyszłość produktu, czyli to, czy będzie on nam służył przez lata, czy nie. Wszystko zależy od tego, czy materiałem jest trwała i przyjazna dla ciała bawełna, czy też syntetyczna satyna. I satyna, i bawełna mają swoje wady i zalety. Zdecydowaną zaletą satyny jest to, że jako sztuczny materiał nie będzie trwale przyjmowała zabrudzeń, więc z pewnością łatwo uda nam się je usunąć – w przeciwieństwie do plam na bawełnie. Sztuczne materiały są jednak nieprzyjazne dla naszej skóry i ciała. Często są też śliskie, więc niestety ściągają się z łóżka nawet tylko przy zwykłym siedzeniu. Niekwestionowaną zaletą bawełny jest jej naturalność. Pledy wykonane z tego tworzywa będą bardzo przewiewne i przyjemne dla skóry – zapewnią jej możliwość oddychania. Niestety bawełna wymaga bardzo częstego prasowania i choć z powodzeniem może pełnić rolę koca, to wizja jej nieustannego gniecenia się może skutecznie zniechęcać do zakupu. 

2. Rozmiar

Rozmiar pledu należy dostosować do łóżka lub po prostu do konkretnego obszaru, który chcemy nim okryć. Warto przed udaniem się na zakupy dokonać dokładnych pomiarów. Zbyt duży pled wcale nie będzie prezentował się atrakcyjnie, podobnie jak zbyt mały. Rozmiar pledu powinien niemalże idealnie odpowiadać rozmiarowi przestrzeni, którą ma zająć. 

3. Ceny rynkowe pledów

Ceny pledów w dużym stopniu uzależnione są od ich rozmiaru oraz od materiału, z którego zostały wykonane. Ten drugi element zdecydowanie jest widoczny, gdy chcemy dokonać zakupu pledu z bawełny lub innego materiału naturalnego. Tego typu narzuty są dużo droższe od tych wykonanych z syntetycznych materiałów. Warto mieć to na uwadze podczas dokonywania wyboru materiału, z którego będzie nasz pled.

Zdjęcie główne: Egor Ivlev/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*