Oświetlenie schodowe – jakie źródła światła okażą się najlepsze?

Oświetlenie schodowe – jakie źródła światła okażą się najlepsze?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W kwestii aranżacji, schody są niebywale ważnym elementem, zapewniającym swobodę przemieszczania oraz bezpieczeństwo. Warto szczegółowo zadbać o ich budowę oraz sam projekt towarzyszącego im oświetlenia. To właśnie ono odgrywa kluczową rolę porą wieczorną, kiedy to światło dochodzące do wnętrz zza okna nie jest już wystarczające.

Źródła światła wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie mają nie tylko zapewniać pełną widoczność wszystkim domownikom, ale również atrakcyjnie się prezentować. Nieważne, czy mowa aktualnie o klatce schodowej, czy też o wszystkich wnętrzach w domu jednorodzinnym – to właśnie odpowiednie światło ma wpływ na samopoczucie wszystkich osób przebywających w budynku.

Jakie oświetlenie do schodów wybrać?

Typ oświetlenia schodów powinien w dużej mierze zależeć od konstrukcji stopni, ich lokalizacji oraz towarzyszącego im otoczenia. Zazwyczaj korzysta się w tym przypadku z lamp sufitowych, plafonów, kinkietów czy opraw schodowych.

Wbrew pozorom, do zapewnienia prawidłowej widoczności w tym obrębie nie potrzeba wcale źródeł światła o dużej mocy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której za rozświetlenie klatki schodowej odpowiada tylko jedna lampa umieszczona na suficie. Wtedy to promień ma być rozproszony po całej przestrzeni, a zatem wymagana jest optymalna moc żarówki.

Fot.: elements.envato.com / duallogic

Coraz częściej da się zauważyć obecność plafonów na ścianach wzdłuż klatki schodowej. Źródła światła, które pierwotnie tworzono dla łazienek dysponujących małą ilością miejsca, należą dziś do grona najbardziej praktycznych i stosowanych w niemal każdym pomieszczeniu. Podobna sytuacja dotyczy opraw, które jeszcze jakiś czas temu kojarzono wyłącznie z suchą zabudową. Aktualnie, specjalne oprawy schodowe są najpopularniejszą formą doświetlenia wszystkich stopni. Składa się na to nie tylko dobra jakość światła, ale również klimat jaki wprowadzają na danej przestrzeni. Inwestorzy decydują się też niejednokrotnie na montaż pasków LED pod stopniami bądź kinkietów na wysokości głowy.

Planowanie oświetlenia klatki schodowej – o czym warto pamiętać?

Wspomnieliśmy już o tym, że typ oświetlenia najlepiej jest dostosować do stylu wnętrza. W domu wszystko powinno ze sobą współgrać, a rola oświetlenia w odniesieniu do ogólnej aranżacji jest niezwykle znacząca. Różnorodność rodzajów lamp, opraw i plafonów w sklepach stacjonarnych czy internetowych jest spora – z pewnością każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

Drugą sprawą jest, iż o rozplanowaniu oświetlenia należy pamiętać już na etapie projektowania schodów i wykonywania instalacji elektrycznej. Ogromne znaczenie ma to w przypadku montażu właśnie opraw schodowych, które wymagają doprowadzania przewodów na każdy, poszczególny stopień. Ważne jest również dokładne przemyślenie, w jaki sposób źródła światła będą używane przez nas w przyszłości. Sporym błędem jest zazwyczaj montaż zbyt dużej ilości urządzeń, które w późniejszym czasie nijak się nie przydadzą. Lampa wisząca w towarzystwie opraw schodowych, zasilanych czujnikiem ruchu w zupełności wystarczy, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / pro_creator

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*