Jak samodzielnie ozdobić domową ceramikę?

Jak samodzielnie ozdobić domową ceramikę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ręcznie malowana ceramika jest dość droga i często poza naszym zasięgiem. Warto wziąć sprawy w swoje ręce – i to dosłownie! Sprawdź, jak w kilka chwil możesz odmienić swoje talerze, kubki i miseczki. To wcale nie jest takie trudne!

 

Ceramika na miarę Twoich oczekiwań

Choć na rynku dostępne są różnego typu naczynia ceramiczne, to jednak nie zawsze spełniają one nasze oczekiwania. Zarówno pod względem rozmiaru, jak i wzoru czy koloru. Czasem ciężko jest znaleźć właściwy produkt, gdy w głowie cały czas tkwi jego konkretna wizja. Żaden problem – możesz ją zrealizować. Do malowania ceramiki wcale nie są potrzebne szczególne umiejętności. Najważniejsze są chęci oraz wyobraźnia i kreatywność.

Własnoręcznie malowana zastawa kuchenna będzie stanowić doskonałą ozdobę każdego stołu. Warto też wyeksponować ją w przeszklonej witrynie. Możesz też talerzyk lub miseczkę, umieścić jako dekorację na stoliku kawowym albo stole jadalnianym.

Prezentujemy sprawdzone sposoby ozdabiania domowej ceramiki. Wybierz najlepszy dla siebie i ciesz się wyjątkową zastawą. Przy malowaniu naczyń może świetnie bawić się cała rodzina, również dzieci, które będą miały niesamowitą frajdę z takiej rozrywki. Najlepiej wykorzystać do tego białe naczynia. 

Weź farbę w dłoń!

Na pierwszy ogień idzie farba do porcelany, która jest zdecydowanie najlepszym tego typu preparatem na rynku. Jest ona dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej. Na pewno znajdziesz odcień, którego szukasz. 

Pomalowane taką farbą naczynia są nie do zdarcia – możesz je bez przeszkód myć w zmywarce, bez obaw, że wzór zostanie zniszczony. Aby utwardzić farbę, należy naczynie włożyć do piekarnika. 

Wykorzystaj lakiery do paznokci

Do malowania ceramiki przydadzą się również lakiery do paznokci. Wystarczy dane naczynie wcześniej oczyścić i odtłuścić przy pomocy zmywacza do paznokci, a następnie stworzyć szablon dekoru (na przykład używając taśmy klejącej, którą musisz mocno docisnąć do powierzchni). Podczas dwukrotnego malowania ceramiki lakierami do paznokci uważaj, by nic nie wylało się pod taśmę – wówczas efekt nie będzie już tak idealny i będziesz musiał zacząć od początku.

Musisz mieć świadomość, że lakier do paznokci na naczyniach ceramicznych jest wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych. Nie nadaje się do mycia w zmywarce ani szorowania ostrą stroną gąbki.

Pisak do porcelany

Chcesz stworzyć na swoim kubku, talerzyku czy miseczce misterny wzór, uśmiechnięte, zamyślone buźki, a może różne napisy albo hasła? W tym celu użyj pisaka,  ale nie takiego zwykłego. Potrzebujesz pisaka do porcelany. Kupisz go nie tylko w klasycznym, czarnym kolorze, ale również w neonowych i pastelowych. Możesz namalować nim właściwie wszystko, włączając w to nawet najdrobniejsze detale.

Pamiętaj ponadto, że każde naczynie, które będzie pomalowane pisakiem do porcelany, trzeba utrwalić w rozgrzanym piekarniku. Wówczas bez obaw można je następnie myć w zmywarce.

W tak udekorowanej zastawie kuchennej każda potrawa będzie smakowała dużo lepiej. 

Samodzielnie malowana ceramika jest doskonałym prezentem dla bliskiej osoby. Kto z nas nie lubi dostawać personalizowanych upominków? Pokaż swoje umiejętności i puść wodze fantazji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*