Kwiaty cięte do wazonu. Co zrobić by stały dłużej?

Kwiaty cięte do wazonu. Co zrobić by stały dłużej?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kwiaty cięte w wazonie są piękną ozdobą każdego pomieszczenia. Co należy zrobić, aby stały dłużej?

Kwiaty cięte jako ozdoba pomieszczeń

Kwiaty cięte w wazonie nadają każdemu pomieszczeniu uroku i elegancji. Niestety często szybko tracą swój pierwotny blask. Jeśli będą we właściwy sposób pielęgnowane, to przetrwają dłużej.

Warto kupować kwiaty w kwiaciarniach, ponieważ są one właściwie pielęgnowane. Dzięki temu przetrwają w wazonie dłużej niż te kwiaty z supermarketu.

Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały?

Aby dłużej cieszyć się pięknem kwiatów w pomieszczeniu, to warto przestrzegać kilku zasad.

  • Odpowiedniej wielkości wazon – musi być dopasowany do wielkości łodyg, przez to będzie dla nich wsparciem.
  • Podcięcie łodyg – przed włożeniem do wazonu należy odciąć łodygi pod kątem 45°. Warto zrobić to ostrym nożykiem, ponieważ nożyczki mogą zmiażdżyć łodygi. Cięcie powinno być pod skosem, dzięki temu zwiększa się powierzchnia, przez którą kwiat przyjmuje wodę.
  • Regularnie wymieniaj wodę – w wazonie należy codziennie wymieniać wodę. Najlepiej, jeśli jest to dzień wcześniej przegotowana i odstana woda. Łodygi należy zanurzyć na wysokość 3 do 5 cm. Warto podczas wymiany wody podcinać również końcówki łodyg, dzięki temu kwiaty zachowają dłużej świeżość.
  • Odżywka – aby kwiaty pięknie się prezentowały, do wody można dodać szczyptę cukru, który je ożywi. Wraz z nim należy dodać do wody: kwasek cytrynowy, szczyptę soli lub pół aspiryny. Zwiększy to kwasowość wody i hamuje rozwój bakterii. Aby kwiaty dłużej świetnie wyglądały, to warto zakupić specjalne preparaty do wody dostępne w kwiaciarni. Używając tych preparatów, należy wymieniać wodę co 2 lub 3 dni.
  • Zwilżanie kwiatów wodą – aby kwiaty dłużej się prezentowały, to warto je z wierzchu zwilżać wodą np.: za pomocą spryskiwacza do kwiatów.
  • Właściwe miejsce – większość kwiatów ciętych wymaga zacienionego stanowiska.

Kwiaty z ogrodu

Najmniej trwałymi kwiatami ogrodowymi są maciejki, niezapominajki, maki polne i liliowce. Więdną w ciągu kilku godzin od ścięcia. Kilka dni w wazonie przetrwa m.in. groszek pachnący i ostróżki ogrodowe. Około tygodnia w wazonie wytrzymują m.in. róże, dalie, piwonie, lilie i tulipany. Około 3 tygodni w wazonie wytrzyma m.in. goździk brodaty, lewkonie i mieczyki. Najdłużej, bo około miesiąca, można cieszyć się z chryzantemami.

Ścinać do wazonu można również niektóre kwiaty krzewów ozdobnych, lecz nawet przy właściwej pielęgnacji przetrwają w wazonie tylko kilka dni.

Jak ścinać kwiaty z ogrodu?

Na trwałość kwiatów ma wpływ nie tylko gatunek, lecz również pora cięcia. Najlepiej jest je przeprowadzić wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Ważnym czynnikiem jest faza rozwoju. Najlepiej ścinać te kwiaty, które dopiero zaczynają kwitnąć. Po ścięciu należy je od razu wstawić do wody.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*