Do czego służą łuparki do drewna?

Do czego służą łuparki do drewna?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie wszyscy znają urządzenie, jakim jest łuparka do drewna. Pozwala ona na łatwe dzielenie surowców drzewnych, dzięki czemu ich rozłupywanie jest dużo prostsze i szybsze. Jest odpowiednim narzędziem, którego możesz użyć aby zastąpić siekierę lub piłę. W tym artykule szerzej opiszemy jej użycie.

Czym jest łuparka do drewna?

Łuparki to maszyny, które są używane typowo do drewna. Głównym ich zadaniem jest podział drewna na mniejsze części. Po takim podziale możliwe jest poddanie drewna dalszej obróbce albo przygotowanie je na opał. Największą zaletą łuparek do drewna jest odciążenie użytkownika, sprawienie, że jego praca jest znacznie bardziej efektywna i prostsza. Ból pleców czy rąk od rąbania drewna siekierą to nie problem, kiedy używasz łuparki do drewna. Dużym plusem jest też to, że ta maszyna nie jest skomplikowana w użyciu i po odpowiednim przygotowaniu się, niemal każdy mógłby jej używać. Duży wybór profesjonalnych maszyn do drewna znajdziesz tu: https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-drewna.

Czy łuparki są bezpieczne?

Sprzedawane na rynku łuparki są obecnie bardzo bezpieczne. Producenci dbają o to, aby uchronić użytkowników takich maszyn przed narażeniem na ryzyko kontaktu z ostrzem. Należy mimo wszystko zachować rozwagę i ostrożność przy używaniu łuparki, tak jak przy użyciu wszelkich innych narzędzi. Jednak nie jest to maszyna, która stwarzałaby niebezpieczństwo przy prawidłowym używaniu, ułatwia pracę, jednocześnie będąc bezpieczna.

Łupiarki do drewna - kup online w JP-Tech!
Łupiarki do drewna – kup online w JP-Tech!

Rodzaje łuparek

Łuparki występują w dwóch różnych rodzajach. Wszystkie jednak posiadają parę stałych elementów – są to silnik, tłok, pompa, rama i klin. Czasami w niektórych modelach stosuje się specjalne zabezpieczenia, które dodatkowo chronią użytkownika przed potencjalnymi urazami.

Łuparki hydrauliczne

Mechanizm działa w taki sposób: wywiera nacisk na kłodę, dzięki któremu drewno pęka zgodnie z włóknami. Pęknięciami na kłodzie kieruje klin. Łuparka hydrauliczna to maszyna przeznaczona dla dużych gospodarstw czy zakładów. Osiąga mocniejszy nacisk niż łuparki świdrowe. Ma też większą moc i więcej zastosowań użycia. Nadaje się do każdego rodzaju drewna.

Łuparki świdrowe

Mechanizm główny jest taki sam – rozdzielanie włókien poprzez wytwarzanie nacisku na drewno. Jednak łuparka świdrowa działa za pomocą wiertła – to on zastępuje tu rolę klina. Taki świder wkręcając się w drewno, przyczynia się do rozszczepienia go na mniejsze części. Ten rodzaj łuparek sprawdzi się odpowiednio w mniejszych gospodarstwach, gdzie nie trzeba wykonywać aż tak skomplikowanych zadań, jak przy łuparce hydraulicznej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łuparki?

Warto wybrać łuparkę od zaufanego i sprawdzonego producenta, który zagwarantuje bezpieczeństwo i dobrą jakość produktu. Zwróć też uwagę na siłę nacisku, jest ona podawana w tonach. Aby wiedzieć jaką siłę nacisku będziesz potrzebować, przemyśl, z jakim drewnem będziesz pracować, a następnie sprawdź jednostkę nacisku potrzebną do jego rozszczepienia. Skontroluj też, jaka jest wielkość kłody, którą planujesz obrabiać w danej maszynie, aby upewnić się, że się zmieści. Upewnij się, że sprzęt, który wybierzesz będzie dla Ciebie wygodny w użyciu.

Fot.: materiały prasowe Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*