Jak zrobić masę solną? Zabawy z dziećmi

Jak zrobić masę solną? Zabawy z dziećmi
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz spędzić kreatywnie czas ze swoimi pociechami i masz wrażenie, że próbowałaś już wszystkiego? Nie jesteś sama! Czas, by wykorzystać prosty przepis na masę solną, który z pewnością zajmie głowy Twoich dzieci!

Przygotowanie masy solnej nie jest skomplikowaną czynnością, a z pewnością wywoła uśmiech na twarzy najmłodszych. Dzięki plastyczności materiału możemy go śmiało wykorzystywać do wykonywania ozdób, do zabawy i prac plastycznych. Choć fakturą łudząco przypomina ciastolinę, to zabawa z przygotowania masy jest nie do przebicia!

Do stworzenia ciasta solnego potrzebujemy składników, które znajdą się w każdym domu i są bezdyskusyjnie tanimi produktami.

Przepis na masę solną

Masa solna składa się przede wszystkim z mąki i soli, co czyni ją szeroko dostępną i łatwą w przygotowaniu. Dużym plusem jest użycie artykułów spożywczych, które eliminują ewentualnie zatrucie się dzieci toksycznymi substancjami. 

Charakterystyczną cechą powstałego produktu jest plastyczność, co pozwala tworzenie ozdób i kreatywne zabawy z najmłodszymi. Powstałe prace należy zostawić do wyschnięcia, lub włożyć do nagrzanego piekarnika. Po pewnym czasie masa stwardnieje i będzie gotowa do pomalowania.

>> Zobacz też: Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Najważniejsze w przygotowaniu masy solnej jest dobór odpowiednich proporcji soli, mąki i wody. Najlepszy produkt powstanie przy zastosowaniu proporcji:

  • 1 miarki soli gruboziarnistej,
  • 1 miarki mąki,
  • ½ miarki wody.

Wykonanie

Przygotowanie masy solnej rozpocznij od dokładnego wymieszania sypkich produktów. Następnie dodawaj powoli wodę, wyrabiając ciasto w tym samym czasie. Przygotowanie masy będziesz mogła uznać za zakończone, jeśli osiągniesz konsystencję ciastoliny. Za mało wyrobione ciasto będzie skutkowało kruszeniem się.

Kiedy użyjesz więcej produktów i po zabawie zostanie Ci masa solna, możesz umieścić ją w plastikowym woreczku, by uniknąć wyschnięcia. Najlepiej sprawdzają się torebki strunowe, lub torebki spożywcze. Przygotowaną masę solną zawiniętą w woreczek umieść w lodówce.

Zabawy z wykorzystaniem masy solnej

Powstałe ciasto solne najłatwiej wykorzystasz do zabawy, tworząc z dziećmi postacie lub zwierzęta. Tak naprawdę w tej kwestii ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Masa jest na tyle plastyczna, że można wykonać z niej włosy do figurki, ze wszystkimi detalami. 

Traktuj ją jak zwykłe ciasto. Planując zrobić z niej płaskie figurki, rozwałkuj ją na placek, jak do robienia ciasteczek. Użyj foremek do wyciskania pierników o różnych kształtach. Równie dobrze możesz zachęcić swoje dziecko do wykonania małego miasta, zespołu budynków o dużych gabarytach, który stworzy dla Twojej pociechy mały, wyimaginowany świat. 

Może macie zdjęcia rodzinne, które potrzebują oprawy? Zdejmij z nich wymiar i przygotuj formę na ramkę. Przygotuj mniejsze kwiatuszki lub inne florystyczne motywy. By zespolić ramkę z dekoracją, nawilż oba elementy. Oprawa zdjęcia z wcześniej przygotowanym uchwytem może zawisnąć na ścianie Twojego pokoju. 

Nieodłącznym elementem tworzenia masy i projektowania figurek jest malowanie! Pokrywanie farbą drobnych elementów jest świetnym ćwiczeniem na koncentrację i zręczność Twojej pociechy. Powstałe postacie mogą być elementami do gry planszowej. 

Stwórzcie planszę przy użyciu brystolu lub kartki A3. Wymyślcie zasady gry i pomalujcie planszę przygotowanymi farbami. Niech każda z postaci ma swoje super moce, których może użyć! Takie karty postaci mogą Wam wielokrotnie posłużyć do wspólnej zabawy.

Do barwienia figurek nadadzą się farby akwarelowe, jeśli jednak chcesz uzyskać intensywniejszy kolor, użyj farb akrylowych. Do dekoracji figurek świetnie się sprawdzą wielokolorowe flamastry, brokat w płynie, spraye czy cienie do powiek, których nie używasz.

Przygotowane figurki pozostaw do wyschnięcia na kilka dni, lub piecz w piekarniku około 3–5 godzin w temperaturze 80 stopni, kontrolując ich twardość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*