Idea ZERO WASTE w domu – o co w tym chodzi?

Idea ZERO WASTE w domu – o co w tym chodzi?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz chronić planetę i marzysz o zmniejszeniu ilości odpadów, podejmując proste działania? Dowiedz się, czym jest idea zero waste. Nowe nawyki pomogą Ci chronić środowisko. Odkryj kilka sposobów na ZERO WASTE w domu.

Czy Twój dom jest przepełniony wszelkiego rodzaju przedmiotami, których już nie potrzebujesz? Jeśli tak, pierwszym krokiem do zero waste powinno być uporządkowanie wszystkich rzeczy. To jednak nie wystarczy, jeśli chcesz pozbyć się odpadów. 

Czym jest idea ZERO WASTE?

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób zmierza w kierunku bardziej ekologicznego życia, świadomej, użytecznej i inteligentnej konsumpcji. Zero Waste to idea polegająca na rezygnacji z masowej konsumpcji. Aby pomóc Ci postawić pierwsze kroki w kierunku stylu życia opartego na zasadach Zero Waste, proponujemy wprowadzić do codzienności kilka prostych zmian.

Kompostuj odpady

W prawie każdym domostwie nagromadzone śmieci składają się w 1/3 z odpadów organicznych. Możesz zredukować tę część, po prostu kompostując je. Podczas codziennego gotowania odkładaj na bok skórki, skorupki jaj i inne biodegradowalne składniki. Możesz zakopać je na działce, dzięki czemu poprawisz właściwości gleby.  

Pij wodę z kranu

Jeśli kupujesz wodę w plastikowych butelkach, to z całą pewnością stanowią one dużą ilość produkowanych przez Ciebie odpadów. W zależności od miejsca zamieszkania woda z kranu może nie smakować zbyt dobrze, ale istnieje wiele rozwiązań pozwalających uniknąć wody butelkowanej, np. dzbanek z filtrem, filtr umieszczony bezpośrednio na kranie lub specjalna lodówka z dystrybutorem wody z filtrem. Szklana karafka lub kolba wypełniona wodą z kranu to pierwszy i najłatwiejszy krok w kierunku zero waste. 

Przyjrzyj się swoim odpadom

Podejście zero waste zaczyna się od przeglądu własnych śmieci. Jednorazowe wykorzystywanie opakowań (kup, użyj, wyrzuć), najlepiej zmienić na obieg zamknięty, dzięki czemu przyczynisz się do zrównoważonego rozwoju. Opakowania składowane do recyklingu zajmują miejsce, co jest dodatkowym powodem, aby je ograniczyć. 

Odrzuć wszystko, czego nie potrzebujesz na co dzień

Podejście zero waste może być reprezentowane przez regułę “odmawiaj, zmniejsz, ponownie używaj i kompostuj”. Porządek też jest ważny: pierwszym odruchem jest odrzucenie wszystkiego, czego nie potrzebujesz.

Twórz własne produkty

Mniej szkodliwe i bardziej przyjazne dla środowiska produkty robione własnoręcznie są równie skuteczne, jak te, które można znaleźć na półkach supermarketów. Możesz ponownie wykorzystać swoje pojemniki i zrobić uniwersalny środek czyszczący z wodą i białym octem lub wodą i czarnym mydłem. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych produktów do każdego pomieszczenia! Za wszelką cenę unikaj sztucznych zapachów zawartych w odświeżaczach powietrza i innych chemikaliach, które są często bardzo szkodliwe dla zdrowia. W przypadku przyborów kuchennych należy używać kompostowalnych gąbek i szczotek.

Ogranicz swoją garderobę do tego, co niezbędne

Aby zmienić nawyki konsumpcyjne i ograniczyć marnotrawstwo, należy inaczej spojrzeć na własną garderobę. W podejściu zero waste zaleca się unikanie pokusy odwiedzania sklepów z nudów. Jeśli znudzi Ci się jakieś ubranie, którego już nie nosisz, wymień je na inne z przyjacielem. Kupując ubrania, zapoznaj się z ofertą second handów w Twojej okolicy.  

Koniec z plastikiem, używaj toreb bawełnianych!

Robiąc zakupy pamiętaj o tym, by zawsze zabrać ze sobą własną torbę. Najlepiej sprawdzają się torby wykonane z bawełny – można używać ich wielokrotnie i są one biodegradowalne i nieszkodliwe dla środowiska. 

lniana eko torba z zakupami
Image by produkcje, from: freepik.com

Łazienka Zero Waste

Łazienka jest świątynią dla przedmiotów jednorazowego użytku! Są nimi: szczoteczka do zębów, opakowanie po paście do zębów, gąbki itp. Dla każdego jednorazowego produktu istnieje ekologiczny zamiennik. Zamiast wacików bawełnianych, używaj tych wykonanych z bambusa. Możesz również zamienić chusteczki na kwadraty z tkaniny, które można prać w pralce. 

Zrób własne mydło i kremy

Wiele fanów podejścia Zero Waste praktykuje tzw. „zrób to sam”. Oczywiście trzeba mieć czas i chęci, by samemu tworzyć swoje kosmetyki. Na szczęście mydła domowej roboty są coraz popularniejsze. Naturalne mydła bardzo dobrze nawilżają skórę, dlatego śmiało możesz używać ich podczas golenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*