Jak ułożyć bukiet z róż?

Jak ułożyć bukiet z róż?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Róże są bardzo wdzięcznymi oraz kobiecymi kwiatami. Zachwycają swoją delikatnością oraz bardzo eleganckim wyglądem. Są idealnymi kwiatami zarówno na Walentynki, jak i inne okazje. Na pewno sprawią wiele radości obdarowanej osobie. Kupione w kwiaciarni kompozycje mogą być dość drogie. Możemy jednak samodzielnie stworzyć piękny bukiet, mając mniejsze zasoby finansowe.

Jak przygotować róże do bukietu?

Aby róże wyglądały ładnie w bukiecie, należy usunąć nadmiar liści oraz kolce. Ich nadmiar może zasłonić piękny kwiat. Łodygi należy skrócić o około 5 cm. Kwiaty nie powinny pozostawać długo poza wazonem, dlatego należy włożyć je do chłodnej wody z połową rozpuszczonej tabletki aspiryny. W ten sposób kwiaty wytrzymają znacznie dłużej.  

Co ważne do bukietów należy używać róż, które nie są do końca rozwinięte. W ten sposób bukiet znacznie dłużej wytrzyma. Jeśli wybrane przez nas kwiaty są zbyt mało rozwinięte, przed ich ułożeniem w bukiecie warto włożyć je do lekko ciepłej wody. Nie należy jednak zbyt długo trzymać kwiatów w wodzie o takiej temperaturze, ponieważ mogą szybko zwiędnąć. Można zrobić to też tylko w momencie, kiedy komponowany przez nas bukiet mamy zamiar podarować komuś w tym samym dniu. 

Kwiaty układamy tak, by pąki były umiejscowione w jednej linii. Róże układa się w kształt kwadratu. Kolejne kwiaty powinny być dokładane dookoła środkowych. Mogą być one umiejscowione pod lekkim kątem, aby bukiet był bardziej rozłożysty, a mniej ściśnięty ku środkowi. Jeśli mamy zamiar dodać ozdobne palemki lub bardzo popularną gipsówkę warto ułożyć je po bokach bukietu tak, by okalały róże. Niektóre niewielkie ozdobne trawy można umieścić pomiędzy różami, jednak nie powinny one wystawać poza pączki róż i nie mogą ich zakrywać. Obecnie bardziej kładzie się nacisk na same kwiaty i ukazanie ich pączków, więc ilość dodatków jest ograniczona w nowoczesnych bukietach. Do róż idealnie pasują delikatne goździki oraz magnolie. Mają one duże płatki, dlatego warto umieścić je na zewnątrz bukietu, nieco poniżej pączków róż. 

Aby róże ułożyć równo, należy dokładać po jednej róży, przytrzymując wszystkie kwiaty ręką. Dobrze, by kolejne kwiaty układane były pod lekkim kątem. Układany przez nas bukiet powinien mieć okrągły kształt. Dzięki temu będzie wyglądał na znacznie pełniejszy oraz bardziej elegancki. Bardzo ważne jest dokładne związanie kwiatów tak, by pozostały na swoim miejscu. Jednym ze sposobów jest wiązanie kwiatów za pomocą drucika, a następnie, kiedy cała kompozycja jest już ładnie ułożona, można przykryć go za pomocą ozdobnej wstążki. Można dodatkowo zabezpieczyć go od dołu, dodając niego szerszą wstążkę, by łatwiej go było chwycić. 

Oryginalne sposoby układania róż

Bardzo oryginalnym pomysłem jest ułożenie róż w wiklinowym koszyku. Wygląda to wyjątkowo elegancko, a przede wszystkim pozwala po wyschnięciu kwiatów na zachowanie miłej pamiątki w postaci kosza z wikliny. Róże powinny być włożone do nasączonej w wodzie gąbki florystycznej. Jest ona odpowiednio obciążona, by kwiaty ładnie trzymały się w pionie. Można na końcu związać je drucikiem lub wstążką. Przerwy pomiędzy kwiatami można wypełnić ozdobną trawą lub goździkami, które również wbijamy w gąbkę. Dzięki niej bukiet wytrzyma znacznie dłużej.

Innym nieco bardziej praktycznym pomysłem, jest samodzielnie skomponowanie tzw. flower boxa, który obecnie podbija Instagram. Dodatkowo ozdobne pudełko po flower boxie możemy później wykorzystać jako organizer do biżuterii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*