Dekoracje wielkanocne na stół – propozycje

Dekoracje wielkanocne na stół – propozycje
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosenna kolorystyka, biała baza, świeże kwiaty i akcenty w formie jajek czy figurek – tego warto trzymać się podczas dekorowania stołu na święta wielkanocne. Aranżację docenią zarówno domownicy, jak i goście.

Radosny nastrój, jasne kolory

Wielkanoc to czas radosny, kiedy świętujemy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Często sprzyja nam również pogoda – nadchodząca wiosna, budząca się do życia przyroda, coraz więcej odradzającej się zieleni oraz coraz większa ilość promieni słonecznych.

>> Zobacz też: Szybki sposób na wielkanocną ozdobę

Cała ta atmosfera wpływa na kolorystykę dekoracji, w tym wielkanocnego stołu. Przeważa wspomniana zieleń (jasna, świeża), odcienie żółtego, pastelowe róże, błękity, żywe kolory i wiosenne akcenty. Rzadko można spotkać ciemne kolory – granat, złoto, czy bordo.  

dekoracje wielkanocne
Photo by Jill Wellington from: Pixabay.com

Prezentujemy najpiękniejsze i najciekawsze propozycje aranżacji wielkanocnego stołu, które możemy użyć w swoim domu. Pamiętajmy przy tym, by zawsze było miejsce na zastawę stołową oraz potrawy. Ponadto ozdoby nie powinny być zbyt wysokie, tak by można było bez problemu wiedzieć się i rozmawiać z pozostałymi gośćmi. Przy świątecznym stole spędzamy dużo czasu, więc powinno być praktycznie i wygodnie, ale też estetycznie.

Najpierw obrus oraz zastawa stołowa

Doskonałą bazą do aranżacji stołu jest obrus, najlepiej śnieżnobiały, który będzie świetnie komponował się z radosnymi kolorami i dodatkami, a przy tym zabezpieczy nasz stół przed zabrudzeniami, zalaniem czy zarysowaniem. Jeśli zaś chodzi o zastawę, to również świetnie prezentuje się neutralna, bez mocnych wzorów, które w połączeniu z innymi dekoracjami mogłyby wywołać wizualny chaos.

Jeśli w tym miejscu chcemy dodać nieco koloru, warto postawić na podtalerze, na przykład jasnozielone, albo poprowadzić przez środek stołu bieżnik. Świetnie będzie wyglądał w kolorze naturalnym, beżowym albo białym, jeśli zdecydowaliśmy się na szary obrus. Można też oczywiście postawić na kolor – błękit, cytrynę, czy zieleń. Nie możemy zapomnieć też o serwetkach. Te również będą miłym dla oka akcentem. Warto przewiązać je delikatnym sznurkiem i dodać miniaturowe czy przepiórcze jajko.

Z taką bazą będą pięknie komponować się pozostałe białe albo szklane czy kryształowe naczynia. Spójna kompozycja jest bardzo ważna. Często mniej znaczy więcej. W tym przypadku wcale nie potrzeba wyszukanych ozdób. 

Kwiaty, bazie i inne rośliny

Jako że Wielkanoc wypada w okresie wiosennym, warto zadbać o świeże rośliny. Tutaj sprawdzą się tulipany (białe, żółte, różowe), żonkile, hiacynty, szafirki i narcyzy. Kwiaty zawsze dobrze działają na nasze samopoczucie, a przy tym pięknie wyglądają i nadają uroku nie tylko aranżacji stołu, ale i całemu wnętrzu. Dobrze też pomyśleć o uzupełnieniu ich baziami, wstążkami, a nawet piórkami. Wielkanoc kojarzy się również z rzeżuchą. Jej zieleń w połączeniu z jasnym naczyniem będzie świetną ozdobą. Można też wyhodować ją w skorupce jajka.

>> Przeczytaj także: Kiedy i jak wysiać rzeżuchę na święta wielkanocne?

Obowiązkowy element – jajka i figurki

Podczas aranżacji świątecznego stołu wręcz niezbędne są akcenty w formie jajek. Mogą być kurze albo przepiórcze – naturalne, porcelanowe, drewniane, styropianowe, a także same wydmuszki czy pisanki (te ostatnie docenią dzieci, szczególnie gdy same je przygotują i ozdobią). Tutaj mamy naprawdę duże pole do popisu. Jajka możemy umieścić bezpośrednio na obrusie, przy serwetce, razem z rzeżuchą, czy z kwiatami.

Na koniec można jeszcze dodać figurki baranka, zajączka, a nawet kurczaczka, czy ptaszka. Mogą być ceramiczne, szklane, srebrne lub pokryte mchem florystycznym.

Aranżacja stołu wielkanocnego nie wymaga on nas dużych nakładów finansowych czy pracy. Pamiętajmy, by zadbać o harmonię oraz ograniczyć ilość kolorów do dwóch albo zdecydować się na kilka odcieni tej samej barwy. Nie stawiajmy wszystkiego, co mamy, zapełniając każdą pustą przestrzeń, gdyż może okazać się, że efekt jest daleki od oczekiwanego. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*