Woreczki z lawendą – jak je wykonać?

Woreczki z lawendą – jak je wykonać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pachnące woreczki z lawendą to wspaniały dodatek, który świetnie sprawdzi się w szafie czy szufladzie komody z ubraniami. Lawenda daje piękny zapach, który nie tylko unosi się po wnętrzu, ale również przenika do ubrań. Oczywiście możesz kupić gotowe saszetki zapachowe, ale można również przygotować ją samodzielnie. 

Nie tylko lawenda będzie odpowiednia do wykonania własnoręcznych woreczków zapachowych. Wiele suszonych kwiatów oraz olejki eteryczne sprawdzą się w tym celu znakomicie. Na klimat mieszkania duży wpływ mają zapachy, dlatego warto zadbać o piękne wonie i aromaty w naszym domu. 

DIY i zapachowe woreczki z lawendą

Lawendowy zapach w pokoju może szybko poprawić nam nastrój, a ubrania, które nią pachną, będą przypominać o miłych chwilach. Warto poświęcić czas, aby przygotować naturalne odświeżacze powietrza do naszego domu, np. w postaci lawendowych woreczków. Woreczki można wykonać samodzielnie, wycinając podłużne skrawki materiału o szerokości kilku centymetrów, zeszyć i włożyć do środka ulubiony zestaw suszonych kwiatów. Lawenda jest popularną rośliną do tego celu, gdyż rośnie w wielu przydomowych ogródkach, a jej zapach jest delikatny i niedrażniący. Warto do przygotowania woreczka wybrać naturalną tkaninę, która bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Pozwoli to łatwo rozprzestrzeniać się aromatom po pomieszczeniu. Najczęściej wybierane do tego celu materiały to len lub bawełna. 

Co przygotować do wykonania woreczków z lawendą? 

Poza woreczkiem, który możemy samodzielnie uszyć z wyżej wspomnianych materiałów, należy odpowiednio wcześnie przygotować jego wkład, czyli suszone rośliny. Już w czasie lata, kiedy lawenda zakwitnie, należy ją zebrać, a następnie wysuszyć w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Należy pamiętać, aby w procesie suszenia nie dostała się do niej wilgoć, gdyż może to doprowadzić do rozkładu. Dobrym sposobem, który sprawi, że kwiaty lawendy będą dłużej świeże i pachnące, jest zrywanie jej z samego rana, gdy panująca na zewnątrz temperatura jest wystarczająco niska. 

Woreczek na suszoną lawendę powinien być niewielkich rozmiarów. Woreczek z umieszczonym w środku suszem należy szczelnie zamknąć przy pomocy wstążki lub kawałka sznurka. Zapachowe saszetki z lawendą świetnie sprawdzą się w szafie i garderobie, ale nie tylko. Doskonałe będą również do kuchni jako pochłaniacze zapachów smażonych potraw oraz jako zawieszka do auta. Wiele osób lubi, kiedy piękny zapach unosi się w miejscu, w którym przyjmuje się gości. Aby nadać salonowi przytulnego charakteru, warto umieścić woreczki zapachowe na uchwytach komody czy w ozdobnej misie na stole. 

Inne kwiaty, które sprawdzą się w saszetkach zapachowych 

Komponując domowe saszetki zapachowe, warto skorzystać z bogactwa kwiatów i ziół, jakie oferuje nam natura. Wiele kwiatów ma piękny, intensywny aromat. Do wykonania zapachowych dodatków do domu idealnie posłużą płatki róż, jaśminu, bzu, rumianku czy dla miłośników specyficznych kompozycji zapachowych – nagietka. Również suszona mięta będzie pachniała odświeżająco, można ją również mieszać z innymi ziołami, tworząc zaskakujące i nieoczywiste zapachy. Świetnie posłuży również bazylia, rozmaryn, tymianek czy cynamon, Dla osób, które lubią intensywniejsze zapachy, polecamy olejki eteryczne. 

Ponadto umieszczenie domowej roboty woreczka zapachowego w szafie może być skutecznym sposobem na odstraszenie moli. 

Woń, jaką niosą płatki róży, lawendy i irysa, może rozpalić zmysły. Warto więc włożyć do szuflady z bielizną specjalnie przygotowaną mieszankę. Dzięki temu bielizna nabierze tajemniczego i pociągającego aromatu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*