Co przyda się do samodzielnego montażu mebli w domu?

Co przyda się do samodzielnego montażu mebli w domu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielny montaż mebli. Potrzebne do tego są podstawowe narzędzia i różnego rodzaju materiały. W tym artykule przedstawiamy najbardziej przydatne rzeczy do samodzielnego zmontowania mebli.

Zrób to sam

Montaż mebli to nie tylko składanie gotowych projektów zakupionych w sklepach, ale także samodzielne tworzenie czegoś nowego. Recykling jest w modzie i pozwala na stworzenie mebli, które będą wyjątkowe. Żeby je zrobić, można wykorzystać rzeczy, które już nie są potrzebne, na przykład deski, ale nie tylko.

Ciekawym rozwiązaniem może być użycie skrzyń czy europalet. Meble DIY to najczęściej dosyć proste konstrukcje, które pełnią rolę dodatków i ciekawej dekoracji, niż niezbędnego sprzętu. Jednak używając odpowiednich materiałów i akcesoriów można zmontować meble, które nie odbiegają wyglądem od tych gotowych, dostępnych w sklepach.

Płyty meblowe

Żeby wykonać mebel, który będzie trwały, a jednocześnie będzie dobrze komponował się z pozostałymi meblami w pomieszczeniu, warto użyć produktów przeznaczonych specjalnie do budowy mebli. Podstawowym materiałem są tutaj płyty meblowe, najczęściej wiórowe i MDF. Obydwa rodzaje doskonale sprawdzą się jako fronty oraz ścianki.

Płytę wiórową możemy kupić w stanie surowym, ale także już wykończone, na przykład laminowane czy foliowane. Płyty MDF również można laminować, ale najczęściej są wykańczane folią PCV albo fornirem imitującym prawdziwe drewno. Jeśli zależy nam na nowoczesnym charakterze mebli, warto sięgnąć po płyty lakierowane. Surowe płyty meblowe najlepiej sprawdzą się do montażu takich mebli, które potem chcemy wykończyć tapicerką.

Przy tworzeniu mebli przydać się mogą również płyty pilśniowe i HDF. Są cienkie, jednak odpowiednio wytrzymałe, żeby stworzyć z nich tylne ścianki szafek i regałów oraz dna do szuflad.

Blaty do mebli

Jeśli chcemy wykonać stół albo wykończyć szafkę, konieczny będzie odpowiedni blat. Można kupić gotowy, z nawierconymi otworami, które ułatwiają zamontowanie nóżek. Można go jednak zaprojektować samodzielnie, biorąc pod uwagę wszystkie osobiste wymagania. Tutaj najlepiej sprawdzą się płyty laminowane i blaty drewniane, które trzeba zabezpieczyć olejem albo lakierem.

Blaty stołów mogą być również zbite z dociętych desek. Jeżeli nie posiadamy starych desek, można kupić nowe w markecie budowlanym. Są one już gotowe do wykończenia.

Akcesoria meblowe

Pewne akcesoria są niezbędne przy samodzielnym montażu mebli. Niektóre z nich z kolei pełnią również funkcję estetyczną.

Nóżki

Można zrobić je samemu, ale w sklepach są również dostępne gotowe produkty. Można dowolnie wybrać rozmiar, kolor oraz kształt nóżek. Niektóre wykonywane są z tworzyw sztucznych, inne z aluminium albo z drewna. Można tak je dobrać do mebla, że zyska on wyjątkowy charakter i będzie idealnie pasował do wnętrza.

Zawiasy

Będą niezbędne przy tworzeniu mebla, który posiada drzwiczki, a więc kiedy chcemy zmontować szafę, szafkę czy regał. Zawiasy pozwolą na łatwe otwieranie drzwiczek. Mamy do wyboru dużo rodzajów zawiasów, dzięki czemu możemy na przykład zamontować szybę.

Nity

Pozwalają one połączyć ze sobą różne elementy mebla. Mogą też stanowić jego element dekoracyjny. Nity warto wybrać, biorąc pod uwagę rodzaj materiału, z którego stworzony będzie mebel. Duży wybór nitów i nitonakrętek można znaleźć na stronie https://www.kristal.net.pl/nity-i-nitonakretkii.

Uchwyty

Wybór uchwytów do mebli jest na tyle duży, że z łatwością można dopasować je do upodobań i do stylistyki mebla. Wśród dostępnych modeli można znaleźć również takie przeznaczone do zastosowania w meblach dziecięcych.

Zdj. główne: Michael Warf/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*