Ozdób swoje drzwi! Pomysły na jesienne wianki DIY

Ozdób swoje drzwi! Pomysły na jesienne wianki DIY
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kto powiedział, że wianki to tylko symbol wiosny? Jesienne wianki są równie piękne. Kuszą feerią barw i zapachów. Suszone liście, kwiaty w odcieniach żółci i pomarańczy – to wszystko może zapraszać do Twojego mieszkania nadchodzących gości.  

Jesień oferuje nam piękne rośliny, mnóstwo kolorów i materiałów, z których możemy wykonać niesamowite dekoracje. Jesienne wianki mogą służyć jako ozdoba na cały sezon i  nawiązywać do świąt, które obchodzimy w tym okresie. Do ich wykonania nie potrzebujemy dużych nakładów finansowych. Przyda się otwarta głowa, sprawne ręce i kreatywna dusza. 

Jak stworzyć wianek inspirowany jesienią?

W jesieni najpiękniejsze bez wątpienia są kolory. Polska złota jesień, nawet jeżeli nie jest widoczna za oknem, to zawsze może zawitać do naszego domu. Co istotne, wianki mogą być ozdobą drzwi, ścian, czy kredensów. Dobrym pomysłem jest łączenie naturalnych surowców z tekstyliami. Warto do jesiennych ozdób wykorzystać sznurki i worki – naturalność tych surowców idealnie podkreśla urok suszonych liści, kasztanów, szyszek czy kwiatów.  Do wykonania bazy naszego wianka potrzebujemy: 

  • drutu lub drucianego wieszaka,
  • kleju( najlepiej sprawdzi się pistolet z klejem na gorąco), 
  • szpilki i agrafki,
  • nici i grubej igły,
  • wełny, muliny lub sznurka. 

Mając taką bazę, formujemy z drutu lub wieszaka okrąg, który oczywiście będzie stelażem naszego wianka. Następnie drut możemy owinąć workiem parcianym lub gąbką florystyczną. 

Liście, suszki, jabłka i dynia

Następnie do naszej bazy możemy przyczepić, co tylko chcemy. Mniej trwała wersja, ale za to bardzo efektowna to nabicie na drut jabłek, przeplatanych liśćmi, suszonymi kwiatami i śliwkami. Taki wianek nie wytrzyma za długo, ale z pewnością będzie cieszył oko.

Jeżeli zależy nam na czymś trwalszym, po przymocowaniu do stelażu worka parcianego, możemy przykleić do niego suszone kwiaty, liście, kasztany, żołędzie czy szyszki. Dobrze wpasują się również miniaturowe, zasuszone dynie ozdobne. Wianek może być również formą odświeżacza, dlatego warto wpleść w kompozycję pomarańczową skórkę lub obtoczyć orzechy w cynamonie.

Jeżeli posiadamy w domy  skrawki materiałów lub stare poszewki, które mają ciekawy wzór,  możemy stworzyć z nich kwiaty, które w połączeniu z szyszkami, stworzą ciekawą kompozycję, którą możesz postawić w salonie. 

Używając gąbki florystycznej, stworzymy kompozycję z jarzębiny, kwiatów, liści oraz mchu. Mało tego, taki wianek w odpowiednich warunkach, ładnie się ususzy i będzie cieszył oko dłużej. Osoby bardziej biegłe w sztuce plecenia, mogą użyć wikliny do stworzenia jesiennych kompozycji. Wiklina pięknie komponuje się z roślinami. Oczywiście możemy zainwestować również w sztuczne owoce i kwiaty, najlepiej styropianowe, ręcznie malowane, ponieważ wyglądają najładniej. Wówczas nie musimy obawiać się, że wianek, wisząc nawet na zewnątrz, na drzwiach wejściowych zgnije lub się zniszczy.

Wszystkie kolory jesieni

Tworząc jesienne wianki, możemy puścić wodzę fantazji. Niech inspiracją będzie po prostu jesienna paleta barw. Do wykonania wianków możemy użyć starych firan, serwet, czy łupin orzechów włoskich, które zostały nam po jesiennych wypiekach. Nie należy się bać łączenia żywych kwiatów ze sztucznymi ozdobami. Zamiast drutu możemy użyć gałązek, które spleciemy tak, aby potem wsadzić w przestrzenie pozostałe elementy. To ekologiczna wersja jesiennych wianków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*