Drugie życie… koca. Stylowe pompony i frędzle własnej roboty!

Drugie życie… koca. Stylowe pompony i frędzle własnej roboty!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W długie zimowe wieczory koce są niezbędne. Niektóre z nich są z nami od lat i wymagają renowacji. Sprawdź, jak podarować kocowi drugie życie.

Jak nadać świeżość swojemu kocowi?    

Koce wykorzystywane są często jako narzuty na łóżko, dlatego warto aby były one ozdobne i pięknie się prezentowały. Sprawdź nasze sposoby jak podkręcić wygląd naszego starego koca. 

Dlaczego warto wybrać własnoręcznie zrobione dodatki?

Ostatnimi czasy coraz modniejsze jest własnoręczne wykonywanie ozdób do domowych przedmiotów. Dzięki temu jesteśmy w stanie nadać mieszkaniu bardziej osobisty charakter. To właśnie te własnoręcznie wykonane dodatki wyglądają najlepiej, a ich wykonanie sprawia na ogromną radość. To właśnie one umożliwiają zmianę zwykłego koca w piękną narzutę ozdobioną frędzlami i pomponami. Właśnie dlatego najlepiej jest wybierać puszyste, miękkie i przytulne dodatki i akcesoria. 

Pompony i frędzle jako dodatek do koca

Z pozoru może nam się wydawać, że różnego rodzaju pompony i frędzle pasują jedynie do pokojów dziecięcych. Już od pewnego czasu zauważyć jednak można, że trend ten rozszerzył się na całe mieszkanie. Wykonanie takiego stylowego, pięknego dodatku nie stanowi już takiej trudności, jak kiedyś. Te urocze dodatki można dodawać do koców, poszewek na poduszki, szlafroków, narzut i zasłon. Warto je wykorzystać, aby dodać świeżości dodatkom w naszym domu. Zarówno pompony, jak i frędzle świetnie sprawdzają się jako niezwykle interesujące elementy używane do dekoracji wnętrz. 

Jak zrobić pompon do koca?

Własnoręczne wykonanie pomponu nie jest wcale takie trudne. Dekoratorzy wnętrz polecają używać do ich wykonania tiul lub mulinę, ale  z powodzeniem możemy wykorzystać do tego celu włóczkę. Warto wykorzystać do tego formę do pomponów (pomponiarę) oraz igłę cerówkę i nożyczki. Poza nimi nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów. Włóczkę nawijamy na pomponiarę tak, aby równomiernie układała się ona na formie. Im grubiej nawiniemy włóczkę, tym bardziej puchaty będzie pompon. Po nawinięciu włóczki na obie połówki pomponiary przytrzymujemy je i przecinamy włóczkę tam, gdzie schodzą się jej połówki. Następnie w miejscu przecięcia wkładamy nitkę i obwiązujemy ją na kilka supełków, aby zabezpieczyć pompon. Kluczem do sukcesu jest dobre ściśnięcie nitki. Nasz pompon jest gotowy! 

Przyszywanie własnoręcznych pomponów

Po przygotowaniu pomponów możemy przejść do przyszycia ich do koców. Pompony można przyszywać na rogach koca albo na całej długości. Lepiej jednak wybrać krótsze końce koca na przyszycie pomponów. Będzie to wyglądało zdecydowanie lepiej. 

Chwost, czyli frędzle dołączone do koca

Przygotowanie frędzli do koca również nie stanowi większej trudności. Oprócz włóczki przyda się nam tektura, którą z powodzeniem zastąpić możemy książką lub muliną. Włóczkę nawijamy na teksturę metodą góra-dół na taką grubość, która będzie dla nas satysfakcjonująca. To my sami decydujemy, jakiej grubości chcemy mieć chwost. Następnie przez tak nawiniętą włóczkę przeciągamy krótszy kawałek włóczki i zawiązujemy supełek. Następnie bardzo delikatnie ściągamy włóczkę z tekturki. Następnie za pomocą muliny tworzymy główkę chwostu poprzez zawiązanie muliny wokół włóczki. Wybieramy do tego miejsce kilka centymetrów poniżej zawiązanego supełka. Po tym etapie śmiało możemy rozciąć nawiniętą włóczkę. Robimy to po przeciwległej do supełka stronie. Tak przygotowany frędzelek możemy, podobnie jak pompony, przyszyć do koca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*