Jak dbać o paprotki, czyli co musisz wiedzieć o pielęgnacji?

Jak dbać o paprotki, czyli co musisz wiedzieć o pielęgnacji?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Według wielu opinii paprocie są najłatwiejszymi w uprawie roślinami. Nic bardziej mylnego. Roślina ta jest bardzo kapryśna i nie toleruje żadnych błędów w uprawie. Co warto wiedzieć o uprawie paprotki? 

Słów kilka o paprotce

Paprotki należą do najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych w domu. Warto je hodować, ponieważ pięknie wyglądają i oczyszczają powietrze. Niestety nie wszystkie gatunki paproci mogą rosnąć w mieszkaniu.

paprotki w doniczce
Photo by sarayut_w32 from: Freepik.com

Najpopularniejsze gatunki paprotek domowych 

Paprotka zwyczajna 

Paprotka zwyczajna dorasta do maksymalnie 30 cm wysokości, ma ciemnozielone postrzępione liście. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym z rozproszonym światłem. Wymaga średnio wilgotnego powietrza i gleby.

Ciemnotka okrągłolistna

Ciemnotka okrągłolistna dorasta maksymalnie do 40 cm. Preferuje stanowisko z rozproszonym światłem, choć dobrze znosi również stanowiska nasłonecznione. W okresie wegetacji wymaga temperatura to 23- 25°C, w zimie 13-15°C. Wymaga podlewania raz w tygodniu, dobrze znosi suche powietrze w mieszkaniu. 

Niekropień

Niekropień jest mini paprotką, najczęściej spotykaną w Europie. Nie ma szczególnych wymagań dotyczących uprawy, choć najlepiej rośnie w miejscu o stałej wilgotności powietrza, z  temp. oscylującą około 25°C i rozproszonym światłem. Jeśli powietrze jest za suche, to paproć zaczyna gubić liście – dlatego należy ją nawilżać spryskiwaczem do kwiatów. Paproć powinna być nawożona co 2 tygodnie.

Nefrolepis wyniosły 

Nefrolepis wyniosły znany jako paproć królewska, dorasta nawet do 80 cm. Wymaga stałego spryskiwania liści i temperatury powyżej 20°C oraz stanowiska z rozproszonym światłem. W okresie wegetacji należy podlewać go 2 razy w tygodniu, a w okresie zimowym wystarczy raz w tygodniu. Raz na dwa tygodnie należy nawozić go nawozem do paproci.

Płaskla łosioroga

Płaskla łosioroga jest bardzo specyficznym rodzajem paproci. Wymaga w lecie temp. minimum 24°C i podlewania raz w tygodniu, a w zimie temp. 15-18°C i podlewania raz na 10 dni.

Zanokcica gniazdowa 

Zanokcicę gniazdową należy podlewać 1-2 razy w tygodniu strumieniem wody kierowanym do środka rozety i nawozić co 7 dni. W okresie wegetatywnym roślina musi przebywać w temp. 20°C, w zimie w temp. 15°C.

Pielęgnacja domowej paproci

 • Paproć wymaga stanowiska z rozproszonym światłem lub półcienistego;
 • Temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się paproć, powinna oscylować w okolicy 20°C;
 • Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre;
 • Wilgotność powietrza w pomieszczeniu powyżej 50%;
 • Od marca do lipca paproć powinna być nawożona co tydzień, od lipca do października raz na 2-3 tygodnie, a od października do lutego w ogóle nie należy jej nawozić.

Domowe sposoby na wzmocnienie paproci

Aby wzmocnić paproć warto zastosować:

 • podlewanie mieszanką wody i mleka (5:1) i aplikować raz w miesiącu;
 • podlewanie mocnym naparem z herbaty, który jest rozcieńczony w 1 l wody;
 • fusy z herbaty – namoczone fusy z herbaty należy zakopać w doniczce lub rozłożyć na powierzchni gleby.

Domowe sposoby na wzmocnienie paproci

Aby wzmocnić paproć warto zastosować:

 • podlewanie mieszanką wody i mleka (5:1) i aplikować raz w miesiącu;
 • podlewanie mocnym naparem z herbaty, który jest rozcieńczony w 1 l wody;
 • fusy z herbaty – namoczone fusy z herbaty należy zakopać w doniczce lub rozłożyć na powierzchni gleby.

Przesadzanie paproci

Paprocie nie lubią częstego przesadzania, a najlepiej rosną w za ciasnych doniczkach (jeśli doniczka jest za duża, to paproć zaczyna chorować) – przesadzanie odbywa się raz na kilka lat w połowie marca.

Przed przesadzeniem należy paproć bardzo mocno podlewać, dzięki temu można łatwiej wyjąć roślinę z doniczki. Można wtedy rozmnożyć roślinę. Paproć najlepiej przesadzić do ceramicznej doniczki – nie większej niż 3 cm od poprzedniej. Na dno doniczki należy położyć kamienie pełniące funkcję drenażu.

Przycinanie paproci

Paproć nie lubi być dotykana, dlatego przycinanie paproci należy przeprowadzić bardzo delikatnie. Paprotka wypuszcza również wąsy, czyli powietrzne korzenie, które należy przycinać regularnie, ponieważ hamują wzrost rośliny.

Choroby paproci

Paprocie są roślinami, które często zapadają na różne choroby lub atakowane są przez różne szkodniki. Niebagatelne są również błędy w uprawie, których objawami są:

 • usychające końcówki liści – zbyt mała wilgotność powietrza;
 • paproć żółknie i gubi liście – roślina jest przelewana;
 • liście usychają i brązowieją – za małe podlewanie.
 • paprotka traci kolor i staje się wyblakła – stoi w miejscu za mocno nasłonecznionym.

>> Zobacz też: Kwiaty do salonu. Jakie wybrać?

Najczęstsze choroby paproci:

 • plamistość liści – na liściach pojawiają się wyraźne szarobrązowe plamy z ciemną obwódką, pojawiają się ciemne skupiska grzybów, a paprotka usycha;
 • zakażenie grzybami Colletotrichum i Phyllosticta – wierzchołki zamierają i się skręcają;
 • przędziorki – rozwijają się w zbyt suchym powietrzu, należy wykonać oprysk preparatem owadobójczym;
 • tarczniki – usychające liście z żółtymi plamkami;
 • skoczkonogi – aby się ich pozbyć, należy przesadzić paprotkę do innego pojemnika i przesuszyć.

Jakich błędów nie popełniać przy pielęgnacji paproci?

Przyczyną wielu chorób paproci jest niedobór wody. By mu zapobiec, należy podlewać paprotkę regularnie. Podłoże rośliny powinno być stale wilgotne. Nawet krótkotrwałe przesuszenie może powodować brązowienie liści i ich usychanie.

Można również przesadzić w drugą stronę: zbyt częste podlewanie paprotki może prowadzić do przelania rośliny, co będzie skutkować żółknięciem liści. Pamiętaj, by doniczka, w której hodujesz paprotkę, miała otwory, przez które spłynie nadmiar wody.

Nie trzymaj paprotek przy źródle ciepła, np. kaloryferze. W tym miejscu powietrze jest najbardziej suche, co doprowadza do zamierania brzegów liści. Rozwiązaniem jest postawienie obok doniczki nawilżacza powietrza.

Paprotka nie może stać w zbyt nasłonecznionym miejscu. Przeniesienie jej w miejsce bardziej zaciemnione sprawi, że unikniesz odbarwiania liści.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*