Sposoby na kamień w łazience

Sposoby na kamień w łazience
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, ocet, cola-cola oraz soda oczyszczona – to sprawdzona broń w walce z kamieniem w łazience. Nie ma potrzeby używania szkodliwej chemii.

Na umywalce i kranie, w brodziku, w wannie, na drzwiach kabiny, na słuchawce prysznicowej, w toalecie i na płytkach – w tych miejscach gromadzi się nieestetyczny kamień w łazience. To nic innego jak osad powstały przez twardą wodę o dużej zawartości soli magnezu i soli wapnia, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury (której w łazience nie brakuje) wytrąca się węglan wapnia.

Narasta on z każdym dniem i nie tylko źle wygląda, ale też może zatykać otwory zarówno w słuchawce prysznicowej, jak i w perlatorze w kranie, osłabiając przy tym ciśnienie wody.

>> Zobacz też: Jak wyczyścić piekarnik?

Istnieje wiele sposobów, by szybko i łatwo pozbyć się kamienia w łazience. Prezentujemy najlepsze z nich (i tanie!), pomijając oczywiście użycie specjalnych środków chemicznych, które niekoniecznie dobrze wpływają na nasz organizm, a tym bardziej na środowisko naturalne.

Przypominamy również, że optymalnym rozwiązaniem jest regularne czyszczenie armatury łazienkowej, gdyż zdecydowanie trudniej jest poradzić sobie z grubszą warstwą nagromadzonego kamienia. Zdarza się też, że usuwanie kamienia w łazience domowymi sposobami trzeba kilkakrotnie powtórzyć, żeby uzyskać pożądany efekt.

Sok z cytryny, kwasek cytrynowy

Cytryna doskonale radzi sobie z różnymi problemami takimi jak: zabrudzony piekarnik, deska do krojenia, czajnik, fugi, czy nieprzyjemny zapach w lodówce. Mamy dla niej jeszcze jedno rozwiązanie – sok z cytryny bądź kwasek cytrynowy skutecznie usuwają kamień w łazience. Można je bezpiecznie używać do uporczywych osadów na powierzchniach emaliowanych, wszelkich plam i tłuszczu.

Jeśli chcemy zwiększyć ich skuteczność, wówczas zmieszajmy je z sodą oczyszczoną albo solą.

Wyciśnięty sok z cytryny stosujemy po prostu na wybrany obszar i pozostawiamy na godzinę. Po tym czasie wystarczy wszystko spłukać i przetrzeć suchą szmatką. Ponadto cytryna pozostawia po sobie przyjemny zapach.

naturalne środki czystości
Photo by Monfocus from Pixabay.com

Ocet

Doskonale znany ze swoich właściwości czyszczących jest również ocet. Wystarczy zalać nim powierzchnię pokrytą kamieniem i odczekać co najmniej godzinę.

Są takie miejsca, na przykład kran, gdzie oprócz osadu z kamienia, mamy jeszcze osad z mydła. Wówczas do pozbycia się ich warto zrobić okład z octu – owinąć baterię szmatką namoczoną w occie (lub mieszance wody i octu w proporcji 1:1), ewentualnie dodatkowo związać sznurkiem, by lepiej przylegała ona do powierzchni. Po kilku godzinach całość zmywamy i wycieramy do sucha.

Octem możemy usunąć także kamień na słuchawce prysznicowej. Wystarczy włożyć ją do garnka i gotować 15-20 minut w kąpieli 100 ml wody i 100 ml octu.

Proponujemy również połączyć siły cytryny, octu oraz wody i stworzyć domowy preparat odkamieniający, którym można łatwo spryskać i doczyścić płytki łazienkowe czy drzwi kabiny prysznicowej.

Jeśli zaś chodzi o brodzik czy wannę, to najlepiej polać je octem, a następnie zasypać kwaskiem lub polać sokiem z cytryny. Całość zostawić na całą noc, a rano zmyć ciepłą wodą.

sprzątanie łazienki
Photo by 6581245 from Pixabay.com

Coca-cola

Popularna coca-cola nadaje się nie tylko do picia, ale też do usuwania tłuszczu, rdzy i kamienia z różnych powierzchni. Jest w stanie pozbyć się nawet bardzo grubej warstwy osadu w toalecie. Wystarczy wlać szklankę napoju do muszli klozetowej i pozostawić na godzinę, dwie, a po tym czasie dokładnie wyszorować i spłukać wodą.

Soda oczyszczona

Na koniec jeszcze zostaje soda oczyszczona, która świetnie radzi sobie z wszelkimi plamami, przykrymi zapachami, czy kamieniem.

Miejsce pokryte kamieniem posypujemy sodą i dodajemy niewielką ilość wody. Po godzinie wszystko czyścimy szczoteczką. Taka pasta idealnie sprawdzi się w przypadku  zabrudzonych płytek czy fug.

Soda oczyszczona jeszcze silniej działa w połączeniu z octem. Przykładowo po spryskaniu drzwi kabiny prysznicowej octem, można dodatkowo przetrzeć całą powierzchnię gąbką z sodą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*