Obrazy malowane po numerach. Stwórz własne dzieło!

Obrazy malowane po numerach. Stwórz własne dzieło!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Autor: pexels/pixabay.com

Zestawy do malowania obrazów po numerach zalicza się do produktów DIY (do it yourself), czyli ‘zrób to sam’. To stosunkowo nowy rodzaj twórczości, który zyskuje na popularności dzięki swojemu odprężającemu działaniu.

Malowanie po numerach pozwala stworzyć dzieło nawet amatorom, niewprawionym w malarskim kunszcie. Zestawy do takiej twórczości zostały dokładnie przemyślane. Znajdziemy w nich przygotowane do malowania profesjonalne podobrazie ze szkicem obrazu i przypisanymi numerami, które pokierują nami, w jakiej kolejności powinniśmy malować poszczególne fragmenty. W zestawie są również wysokiej jakości farby akrylowe w różnych kolorach (ich liczba może zależeć od poziomu trudności obrazu) oraz pędzle dopasowane do technik akrylowych, a także instrukcja i haczyki do zawieszenia obrazu. Gotowe dzieło możemy oprawić w ramę.

Co ciekawe, pierwszy zestaw do malowania po numerach powstał już w latach 50. XX wieku. Stworzyli go młody amerykański artysta Dan Robbins i jego kolega Maks S. Klein, który był producentem farb akrylowych. Zestaw nazwano Craft Master. W Polsce malowanie po numerach stało się znane dopiero w 2014 roku, gdy na rynku pojawiły się Zestawy Artystyczne Artimento, które szybko zyskały popularność.

Dlaczego warto zdecydować się na malowanie po numerach?

Malowanie obrazów po numerach jest świetną opcją zarówno dla osób uzdolnionych plastycznie, jak i tych, które nie mogą się pochwalić artystycznymi talentami. Gotowy szkic i numerki dokładnie wskazują, jak pomalować dany obraz, dzięki czemu mamy pewność, że będziemy zadowoleni z efektu. Skończony obraz możemy podarować w prezencie komuś bliskiemu albo powiesić na ścianie, zyskując w ten sposób oryginalną dekorację, do tego własnoręcznie wykonaną. Projekty DIY cieszą się coraz większym zainteresowaniem i stają się ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a przy tym pomagają rozwijać zdolności manualne i pobudzają kreatywność. 

Malowanie działa relaksująco, dzięki czemu zmniejsza się nasz poziom stresu i niepokoju. Tego typu zajęcie wymaga skupienia, więc w ten sposób polepszamy swoją koncentrację, stymulujemy aktywność mózgu, uczymy się cierpliwości i precyzyjnego działania.

Malowanie po numerach może być także świetnym pomysłem na twórcze spędzanie wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Praca zespołowa nad tworzeniem obrazu uczy sztuki komunikacji i kompromisu oraz pomaga zacieśnić relacje. Poza tym zestaw do malowania to nietuzinkowy pomysł na prezent.

Jak malować po numerach?

Na początku przygotujmy sobie wolną przestrzeń. W pobliżu postawmy pojemnik z wodą, w której będziemy myć pędzle, i serwetkę do ich suszenia. Następnie możemy zabrać się do malowania. Na początku wypełniamy większe pola, później te mniejsze. Farbę nakładamy od góry i kierujemy się w dół, dzięki czemu nie będziemy rozmazywać świeżego malowidła dłonią.

Nie przejmujmy się, jeśli użyjemy nieprawidłowego koloru. Wystarczy, że poczekamy, aż farba wyschnie i pomalujemy ponownie wybrane pole odpowiednim odcieniem. Aby uzyskać bardziej jaskrawy lub głęboki odcień, poszczególne pola musimy pomalować kilka razy. Po zakończeniu malowania zamknijmy dokładnie pojemniki z farbą, aby nie wysychała, a także umyjmy i wysuszmy pędzle. Gotowy obraz można powlec rozjaśniaczem dla obrazów, który stworzy warstwę ochronną.

Zdjęcie główne: Yigithan Bal/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*