Skóry naturalne idealnie wyglądają w klasycznych pomieszczeniach, zwłaszcza w salonie bądź jadalni. Mimo upływu lat nie wychodzą z mody i nadal mają swoich wielkich fanów. Dzięki ich eleganckiemu i ponadczasowemu wyglądowi mogą sprawić, że nasz salon będzie wyglądał bardzo klasycznie. Jak dbać o skórzane meble, by na dłużej cieszyły nas wspaniałym wyglądem?
Na meble skórzane wpływa wiele czynników zewnętrznych. Są nimi m.in. zbyt wysoka temperatura, grzejniki, kuchenki gazowe, promienie UV, oświetlenie, sól, która jest w pocie ludzkim i zwierzęcym oraz działanie wody. Przez te czynniki skóra na meblach może być niestety zbyt mocno wysuszona, przez co marszczy się, może również pękać i zmienić kolor. Najlepiej dbać o skórzane meble na co dzień. Pamiętajmy o ich czyszczeniu od razu, kiedy wylejemy na nie jakiś płyn. Dodatkowo skórzane meble potrzebują ciągłego czyszczenia za pomocą suchej ściereczki i odkurzacza. Dzięki temu zmniejszymy ilość szkodliwych zabrudzeń. Bardzo ważne jest m.in. konserwowanie mebli skórzanych za pomocą specjalnych środków im dedykowanych. Mają one działanie lekko natłuszczające, dzięki czemu skóra nawet pod wpływem promieniowania słonecznego nie zaczyna pękać, ani marszczyć się. Dodatkowo bardzo ważne jest regularne nakładanie na meble skórzane środków, które chronią je przed promieniowaniem UV. Są to środki o lekkiej konsystencji emulsji, które najlepiej nakładać na skórzane elementy mebli co najmniej 2 lub 4 razy w tygodniu oczywiście po ich odkurzeniu i wyczyszczeniu. Po nałożeniu ich delikatnymi, kolistymi ruchami, pozostawiamy je do wyschnięcia. Dodatkowo można używać specjalnych środków czyszczących przed pokryciem mebli za pomocą środków konserwujących. Nigdy nie myjemy mebli skórzanych za pomocą detergentów z wodą. Takie środki mogą mieć negatywny wpływ na wygląd skórzanych elementów. Na skórzanych meblach nie można używać środków, które zawierają w sobie m.in. alkohol, chlor oraz wybielacze. Zarówno środki z alkoholem, jak i te z wybielaczem mogą sprawić, że skóra stanie się mniej odporna, straci swoją elastyczność i straci kolor. Ważne, by unikać takich środków na co dzień i stosować jedynie sprawdzone środki konserwujące i czyszczące. Można kupić je w specjalistycznych sklepach meblowych.
Skórzane meble w naturalny sposób przecierają się, ale można znacznie bardziej o nie zadbać. Przede wszystkim starajmy się nie stawiać ich przy oknie ani źródle ciepła, takim jak grzejnik. W przeciwnym razie skóra może szybko się zniszczyć. Niewskazane jest również czekanie, aż zabrudzenie zniknie. Najlepiej likwidować je od razu w momencie, kiedy powstanie. Wodę, czy inne rozlane płyny zbierzmy delikatnie za pomocą suchej ściereczki. Ważne również, by konserwację mebli wykonywać regularnie. Pozwoli nam to na zadbanie w odpowiedni sposób o wygląd naszych mebli. Odkurzanie mebli oraz ich przecieranie za pomocą środków konserwujących sprawia, że są one znacznie bardziej odporne na późniejsze zabrudzenia i działanie czynników, takich jak promienie słoneczne, czy zbyt wysoka temperatura.
Dla skórzanych mebli nieodpowiednia będzie wysoka wilgotność powietrza, która sprawia, że skóra na meblach szybciej staje się pomarszczona. Aby zminimalizować przecieranie się skórzanych mebli, możemy na siedzisku położyć koc bądź narzutę. Będzie to odpowiednie zabezpieczenie przed nadmiernym przecieraniem się oraz przed solą zawartą w naszym pocie. Lekką tkaninę możemy rozłożyć na siedziskach, ale również na oparciach, czy podłokietnikach, czyli miejscach, które najczęściej są narażone na uszkodzenia mechaniczne.