Projektowanie wnętrz: Styl minimalistyczny w mieszkaniach – jak go zastosować?

Projektowanie wnętrz: Styl minimalistyczny w mieszkaniach – jak go zastosować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mieszkania w stylu minimalistycznym są współcześnie bardzo modne. Cenimy je, gdyż prezentują się wyjątkowo elegancko. Co więcej, można je zaaranżować minimalnym nakładem kosztów. Projektant wnętrz z Krakowa radzi jak urządzić minimalistyczne mieszkanie niezależnie od tego jakimi środkami dysponujemy.

Projektowanie wnętrz Kraków – dlaczego styl minimalistyczny?

Specjalistka od projektowania wnętrz z Krakowa przekonuje, że jest wiele powodów, dla których warto zaaranżować mieszkanie w stylu minimalistycznym. Przede wszystkim pomieszczenia tego typu zawsze wyglądają elegancko. Mała ilość mebli i przedmiotów sprawia, że unikamy efektu „zagracenia”. Minimalistyczne mieszkanie można łatwo i szybko posprzątać.

Styl minimalistyczny wydaje się idealny, kiedy mamy bardzo małe mieszkanie, a także wówczas, gdy nie mamy środków finansowych na zakup dużej ilości mebli i akcesoriów.

Postawmy na jasne kolory 

Eksperci zajmujący się projektowaniem wnętrz radzą, żeby w pomieszczeniach minimalistycznych wykorzystywać przede wszystkim jasne kolory. Króluje w nich ponadczasowa biel, jednak równie dobrze możemy postawić na pastele i szarości. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby być oszczędnymi w wyborze kolorów. Zbyt duża ilość barw w jednym wnętrzu sprawia, że przestaje ono sprawiać wrażenie minimalistycznego.

W mieszkaniu minimalistycznym potrzeba jest dużej ilości światła, dlatego dobrze jest zrezygnować z ciężkich zasłon okiennych. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić – pozostawmy okna nieosłonięte. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie lekkich, jasnych rolet. Ważne jest, żeby w mieszkaniu było co najmniej kilka źródeł światła. Oprócz oświetlenia górnego dobrze jest wybrać lampy boczne, dodatkowe oświetlenie biurek czy blatów kuchennych.

Ozdoby i dekoracje

Pamiętajmy, że w mieszkaniach minimalistycznych nie powinno być zbyt wielu dekoracji. Świetnym rozwiązaniem wydaje się uznanie za ozdoby przedmiotów, które pełnią funkcje praktyczne. Dobrą minimalistyczną dekoracją może być na przykład lampa, lustro czy poszewki na poduszki. Znakomicie sprawdzą się też minimalistyczne grafiki, elementy z drewna, ze szkła i metalu.

Styl minimalistyczny to styl funkcjonalny

Projektując minimalistyczne mieszkanie zwracajmy uwagę na to, żeby było ono w jak największym stopniu funkcjonalne. Nie powinno być w nim przedmiotów zbędnych, które jedynie zajmują przestrzeń. Postarajmy się, żeby wszystkie przedmioty, które przynosimy do mieszkania pełniły jakąś rolę. 

Praktyczne przechowywanie

Specjalista od projektowania wnętrz z Krakowa radzi, żeby w mieszkaniach w stylu minimalistycznym zastanowić się nad przechowywaniem rzeczy, z których korzystamy okazjonalnie. Należy unikać pozostawiania dużej ilości przedmiotów na widoku. Jeżeli nie mamy gdzie przechowywać pościeli czy zabawek dla dzieci, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne duże pudła, które można umieścić pod łóżkiem czy na szafie.

Aranżacja minimalistycznego mieszkania niskim kosztem

Dla wielu osób wielką zaletą mieszkań w stylu minimalistycznym jest fakt, że można je zaaranżować nie wydając przy tym fortuny. Pamiętajmy jednak o tym, że w przeciwieństwie do stylu vintage, meble do mieszkania minimalistycznego powinny być utrzymane w tej samej lub podobnej stylistyce (obejrzyj wizualizacje mieszkania). Jeżeli w naszym salonie znajdują się lekkie metalowe szafy, unikajmy wstawiania do tego samego pomieszczenia masywnych foteli w ciepłych odcieniach. Kupowanie tanich mebli w przypadku minimalistycznych mieszkań jest więc nieco trudniejsze, ale jak najbardziej możliwe.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*