Pościel z bawełny organicznej – co warto wiedzieć?

Pościel z bawełny organicznej – co warto wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy nie raz spotkał się z określeniem ekologiczna bawełna lub bawełna bio. Produkty z tej tkaniny są znacznie droższe od innych. Czym bawełna bio różni się od zwykłej? Dlaczego jest droższa?

Czym różni się bawełna organiczna od zwykłej?

Bawełna jest jednym z najpopularniejszych materiałów na rynku tekstylnym. Jest to spowodowane jej właściwościami: pozwala skórze oddychać, absorbuje wilgoć i ma właściwości termoregulacyjne. Dlatego materiał ten wykorzystywany jest głównie do produkcji odzieży.

Bawełna wytwarzana jest z włókien roślin o tej samej nazwie. Do masowej produkcji zwykłej bawełny używa się pestycydów i środków chemicznych, które przyspieszają zbiór bawełny. W mechanicznym procesie zbierania bawełny oraz podczas wytwarzania przędzy wykorzystywane są również środki chemiczne, które zwiększają jej produkcję. Stosowane środki chemiczne do uprawy i produkcji bawełny są szkodliwe dla naszej skóry i mogą powodować różne reakcje alergiczne czy atopowe zapalenie skóry.

Bawełna organiczna charakteryzuje się odmiennym procesem produkcji. Do uprawy bawełny używa się tylko naturalnych środków ochrony roślin, a sztuczne nawozy zastępuje się naturalnym obornikiem. Bawełna zbierana jest tradycyjną ręczną metodą, a pracownicy mają godne warunki pracy i płacy. W ten sposób pozyskiwana bawełna zwana jest również bio bawełną.

Podczas wytwarzania bawełny organicznej nie używa się żadnych środków chemicznych, które mogą podrażniać skórę. Stosuje się jedynie barwniki, które są bezpieczne dla środowiska oraz ludzkiej skóry.

dziewczynka śpiąca na łóżku rodziców
Photo by pvproductions from Freepik.com

Bawełna organiczna i ekologiczna – czy to jest to samo?

Nazwa bawełna organiczna i ekologiczna stosowane są zamiennie, ponieważ oznaczają ten sam produkt. Organiczna bawełna wytwarzana jest w sposób ekologiczny – zgodny z naturą, czyli stosowany jest eko nawóz – obornik. W uprawie stosuje się bezpieczne dla środowiska środki owadobójcze np. kwas cytrynowy czy paprykę chili.

Dlaczego bawełna organiczna jest najlepszym materiałem na pościel? – właściwości

Bawełna jest najczęściej wybieranym materiałem do produkcji pościeli ze względu na szereg zalet:

  • jest bardzo przewiewna – umożliwia skórze oddychanie, czyli skóra nie poci się i nie odparza;
  • ma właściwości higroskopijne – świetnie odprowadza pot;
  • jest trwała – bawełna organiczna jest bardzo trwała, dzięki mocniejszemu splotowi, nie wyciera się, nie rwie i dużo lepiej znosi wielokrotne pranie;
  • mniej rozciąga się od zwykłej bawełny – proces ten przebiega dużo wolniej dzięki grubszemu splotowi;
  • antyalergiczne – pościel z bio bawełny nie powoduje podrażnień skóry;
  • ma właściwości termoregulacyjne – świetnie utrzymuje ciepłotę ciała, zapewnia izolację termiczną i komfort cieplny podczas snu;
  • jest przyjazna dla środowiska – zrównoważony proces produkcji bawełny sprawia, że jest ona przyjazna dla środowiska.

Niestety pościel z bawełny organicznej pomimo wielu zalet ma jedną dużą wadę, a jest nią cena – ponad 100 zł.

Jak nie dać się nabrać na pseudo bio bawełnę?

Ekologia zrobiła się trendy, dlatego coraz częściej można zobaczyć oznaczenie eko na pościeli. Niestety nie zawsze nazwa jest zgodna ze składem. Dlatego warto przeanalizować skład samodzielnie. Bardzo często oprócz słowa cotton występują inne np.:

  • Combed – jest to bawełna czesana, pościel z niej jest dużo przyjemniejsza w dotyku, miększa i bardziej błyszcząca;
  • Egyptian – długie i mocne włókna, bardzo miękkie w dotyku;
  • Sea Island – bawełna uprawiana w Indiach jest bardzo jedwabista, jest jednym z najdroższych rodzajów bawełny na rynku.

Warto wybierać pościel oznaczoną „Certyfikat zgodnie ze standardem OEKO-TEX® Standard 100” – dzięki temu można mieć pewność, że pościel jest ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia.

>> Przeczytaj także: Małe wielkie zmiany w sypialni – zrób to sama!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*