Pomysł na pisanki. Sprawdź, które materiały masz w domu

Pomysł na pisanki. Sprawdź, które materiały masz w domu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sznurek, mulina, wstążka, papier, warzywa, przyprawy i naklejki – to wszystko możemy wykorzystać do zrobienia pisanek. Wizyta w sklepie nie będzie potrzebna.

Czym są pisanki?

Pisanki, czyli jajka zdobione różnego rodzaju technikami, są nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych. Symbolizują rodzącą się do życia przyrodę i nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Zwyczaj malowania jajek znany był już w czasach cesarstwa rzymskiego, a do Polski przywędrował pod koniec X wieku. Wzory rysowano roztopionym woskiem, a następnie wkładano całość do wywaru z łupin cebuli lub ochry, które naturalnie je barwiły.

stroik wielkanocny
Photo by congerdesign from: Pixabay.com

Wykonanie pisanek to świetna forma rozrywki i doskonały sposób na spędzenie czasu z partnerem lub z dziećmi i zaangażowanie ich w przygotowanie wielkanocnych dekoracji.

Dzisiaj prezentujemy sposoby na to, jak można wykonać kolorowe pisanki bez wychodzenia z domu. Nie będzie potrzebna wizyta w sklepie – wystarczy wziąć to, co mamy pod ręką. Co ważne, można wykorzystać jaja kurze albo ich drewniane lub styropianowe zamienniki.

Pisanki ze sznurka lub muliny

Cenisz sobie naturalne dekoracje, które prezentują się bardzo elegancko? Potrzebujesz tylko jajka, sznurka, kleju na gorąco i nożyczek. Wystarczy stopniowo nakładać klej na powierzchnię jajka i potem ciasno owijać je sznurkiem. Na koniec możesz dodatkowo je ozdobić kawałkiem koronki albo starej firanki. Takie pisanki ze sznurka będą pięknie komponować się z zielonymi gałązkami lub mchem.

pisanki ozdobione muliną
Photo by MirellaST from: Pixabay.com

Dokładnie ta sama technika obowiązuje w przypadku muliny, która pozwala stworzyć pisanki dosłownie we wszystkich kolorach tęczy. Pisanki z muliny wyglądają świeżo i radośnie, przywołują wyczekiwaną wiosnę.

Zawiń jajko we wstążkę

W domu często mamy różne wstążki i tasiemki. Niewielkim nakładem pracy możemy wykorzystać je to zrobienia błyszczących i kolorowych pisanek. Są na to dwa sposoby.

>> Przeczytaj także: Dekoracje wielkanocne na stół – propozycje

Jednym z nich jest owinięcie jajka wstążką, tak jak to było w przypadku sznurka i muliny, natomiast drugi to już nieco bardziej wyszukana dekoracja. Do jej wykonania będą potrzebne styropianowe jajka. Dlaczego? Wstążki podzielone na krótkie paski przyczepiamy (pionowo) szpilkami na obu końcach jajka.

Opcjonalnie sprawdzi się też owijanie pionowo tego samego kawałka wstążki, jednak tutaj trzeba cały czas kontrolować efekt, by nic się nie zsuwało. Na górze można też ułożyć ozdobną kokardkę.

Pisanki ozdobione metodą quilling

Pod tą obco brzmiącą nazwą skrywa się po prostu metoda dekorowania za pomocą zwiniętych wąskich pasków papieru. Taka pisanka wygląda niezwykle efektownie, a jej wykonanie sprawia wrażenie bardzo skomplikowanego. Wcale tak nie jest – poradzą sobie z nią nawet dzieci.

Wystarczy przygotować jajka, pocięty papier w jednym albo kilku kolorach oraz klej. Każdy pasek wystarczy zwinąć (na przykład na wykałaczce albo wsuwce) i przykleić go do powierzchni jajka, aż do wypełnienia każdej przestrzeni. Takie pisanki nie potrzebują dodatkowych ozdób.

Kolorowe pisanki – naturalnie barwione

Wcale nie musimy kupować w sklepie specjalnego barwnika, by cieszyć się pisankami w różnych kolorach. Możemy wykorzystać naturalne barwniki, przygotowując wywary z różnych produktów spożywczych.

Przykładowo niebieski kolor uzyskamy z czerwonej kapusty, żółty z kurkumy i octu, różowy z buraków i octu, czerwony, bordowy i brązowy z łupin cebuli, zielony ze szpinaku, a pomarańczowy z chilli.

Pamiętajmy, że im dłużej nasze jajka będą znajdować się w takim wywarze, tym nabiorą intensywniejszego koloru. Oczywiście lepiej będą barwić się jajka w białych skorupkach.

Pisanki możemy też dodatkowo pomalować farbkami czy nawet mazakami. Nie potrzeba do tego specjalnych zdolności plastycznych. Owszem, można pokusić się o wymyślne, precyzyjne wzory, jednak równie interesująco będą wyglądać po prostu kropki, drobne linie czy mały kwiatek.

Jajka można też ozdobić w wersji dziecięcej, czyli przy użyciu naklejek, tak uwielbianych przez najmłodszych. Bez wątpienia docenią one fakt, że mogą samodzielnie wykonać piękne pisanki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*