Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zanim na dobre zaczniemy przeglądanie licznych stron oferujących projekty domów musimy dokonać podstawowego wyboru, działki budowlanej. Jeśli mamy ją zapisaną od rodziców, to połowę drogi mamy już za sobą. Gdy musimy sami dokonać wyboru, czeka nas równie trudna decyzja, jak przy wyborze projektu. Jak podejść do tej decyzji i na co zwrócić szczególną uwagę?
Wyszukiwanie odpowiedniej działki może odbywać się na różne sposoby. Możemy skorzystać z auta i przemierzać okolicę, poradzić się przyjaciół, lub skorzystać z usług agencji nieruchomości. Poszukiwanie samodzielnie z pewnością będzie tańsze, ale może być bardziej czasochłonne niż korzystanie z pomocy pośredników. Niezależnie od wyboru, kluczowe jest określenie lokalizacji działki. Czy ma to być większa miejscowość, wieś lub przedmieście. Dokonując wyboru musimy dokładnie rozważyć zalety i wady każdego z tych miejsc. Miasto oferuje większe możliwości zawodowe i edukacyjne, ale ceny gruntów są wyższe niż na przedmieściach, a z pewnością znacznie wyższe niż na wsi. Na wsi możemy łatwiej nabyć działkę, ale wiąże się to z utrudnionym dostępem do sklepów, opieki zdrowotnej, czy miejsc pracy.
Wybór odpowiedniego miejsca na naszą wymarzoną działkę to tylko początek. Musimy również zwrócić uwagę na warunki geograficzne i techniczne. Optymalna lokalizacja działki zakłada pochylenie na południowy kierunek. Idealnie, gdy południowa część terenu jest dobrze nasłoneczniona, a północna jest osłonięta, na przykład przez las. W przeciwnym razie, mieszkanie może być bardzo zimne. Kształt działki również ma znaczenie, a najlepszy to wydłużony prostokąt, który ułatwia zaplanowanie domu z funkcjonalnym ogrodem. Łatwiej nam będzie wtedy dobrać do działki konkretne projekty domów. Zdarza się również tak, że od dawna mamy już upatrzony wymarzony dom i to do niego dostosowujemy wybór działki. Wielkość parceli musi być wtedy dostosowana do rozmiaru budynku. Jeśli już mamy projekt, minimalne wymiary działki są określone w jego specyfikacji. Dlatego musimy rozważyć rozmiar budynku, ogrodu i potencjalnych dodatkowych budynków (np. garażu lub altanki). Działka powinna mieć dostęp do publicznej drogi, inaczej nie dostaniemy pozwolenia na budowę. Jednak warto sprawdzić, czy droga nie jest zbyt ruchliwa lub czy nie planowane są w jej sąsiedztwie duże inwestycje, takie jak autostrada, które mogłyby zakłócić spokój. Zaoszczędzimy sporo czasu i niepotrzebnych nerwów, jeśli kupimy działkę uzbrojoną we wszystkie media oraz taką, która jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, lub ma wydane warunki zabudowy.
Zanim podpiszemy umowę kupna działki z notariuszem, musimy upewnić się co do kilku kwestii formalno-prawnych. Jednym z ważniejszych dokumentów określających potencjał i charakter działki są wspomniane już warunki zabudowy (WZ) oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Określają one zasady, jakim powinny podlegać budynki realizowane w danej lokalizacji. W MPZP, lub WZ-ce ustalane są kluczowe parametry, jakim powinny podlegać projekty domów wybierane do realizacji. Szerokość i wysokość budynku, minimalna odległość od granicy działki, kąt nachylenia i geometria dachu, a nawet kolorystyka elewacji i dachu. Niekiedy szczegółowe i rygorystyczne zapisy mogą poważnie utrudnić wybór projektu, dlatego warto się z nimi zapoznać. Innym z aspektów jest to, czy działka nie jest częścią rezerwatu przyrody lub nie jest uznawana za grunt rolny. W rezerwatach przyrody nie można budować, a z gruntami rolnymi sprawa jest bardziej złożona. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiej działki, warto skonsultować się z geodetą lub projektantem, aby upewnić się, czy można na niej coś zbudować i uzyskać odpowiednie pozwolenia na budowę. Księgi wieczyste w sądach rejonowych zawierają informacje na temat nieruchomości, obecnych właścicieli, użytkowania wieczystego, ograniczonych praw rzeczowych, ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością oraz hipotek obciążających działkę. Te informacje są cenne i warto je sprawdzić, ponieważ księgi wieczyste są dostępne publicznie. Po zebraniu i zweryfikowaniu wszystkich niezbędnych informacji, możemy udać się do notariusza, aby podpisać umowę.
Zdjęcia: materiał Partnera.