Dlaczego paprotka usycha?

Dlaczego paprotka usycha?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Paprotki to jedne z najpopularniejszych roślin w domach. Rosną pięknie i sprawiają, że każde pomieszczenie nabiera świeżego i nowoczesnego wyglądu. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, które urządzone są w stylu klasycznym i skandynawskim. Można je postawić w salonie, sypialni i kuchni. Przekonaj się, jak prawidłowo pielęgnować tę roślinę, a także, dlaczego paprotka gubi liście i co wtedy należy zrobić.                      

Jakie są przyczyny gubienia liści?

Paprotka wydaje się rośliną łatwą w pielęgnacji, jednak prawda jest taka, że wiele osób ma z nią problem. Gubienie liści i usychanie paprotek to jedne z najczęściej występujących problemów. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest naprawdę wiele. Jedną z nich jest nieprawidłowe ułożenie paprotki, która ma swoje określone wymagania i lubi rosnąć tylko w odpowiednich warunkach. Dodatkowo pojawić się może problem ze zbyt częstym lub rzadkim podlewaniem. Przez to roślina może mieć za mokro lub za sucho w doniczce.  Ważne jest również to, by korzenie rośliny miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu, Jeśli doniczka jest za mała, może to się objawiać wypadaniem listków.

Jak pielęgnować paprotkę – co warto wiedzieć

Mając w swoim domu paprotkę, nie można zapominać o jej prawidłowej pielęgnacji. Do tego potrzebna jest oczywiście wiedza na temat tego, czego potrzebuje ta roślina i jakie są jej upodobania. Warto na początku zaznaczyć, że pierwotnie była to roślina rosnąca w lasach. Obecnie również można ją spotkać w zalesionych terenach. Jednak pojawia się coraz rzadziej. Wiele pań domu decyduje się na hodowanie paprotki, ponieważ wyglądają one pięknie i wprowadzają do pomieszczeń nieco świeżości. Długie i drobne listki układają się niczym ogony i zdobią ściany, półki lub podłogi. Jeśli Ty również chcesz cieszyć się tak bujną roślinnością w swoim domu, przekonaj się, jak należy o nie dbać.

Nawożenie i odżywianie rośliny

Przy hodowli paproci w domu bardzo ważne jest nawożenie i odżywianie rośliny. W sklepach ogrodniczych można bez trudu znaleźć specjalne mieszanki nawozów lub odżywki, które dodaje się do wody lub gleby w doniczce. Stosowanie tego rodzaju wspomagaczy sprawi, że roślina nie tylko będzie wyglądać zdrowo i pięknie, ale co więcej, zmniejszy się ryzyko jej uschnięcia lub notorycznego gubienia listków. Jeśli zwiększa się objętość jej listków, to należy przesadzić ją do większej doniczki. 

Podlewanie i zraszanie paprotki

Tak jak w przypadku każdej rośliny w domu – tak samo przy paproci ważne jest jej nawadnianie. Ta wyjątkowa roślina potrzebuje nie tylko podlewania, ale również zraszania listków. Paprotki z natury lubią wilgotną ziemię, dlatego nie można doprowadzić do ich przesuszenia. Dodatkowo ich listki w naturalnych warunkach często wystawione są na deszcz. W trosce o zdrowe roślin doniczkowych zapewnij im warunki podobne do tych, które miałyby gdyby rosły na zewnątrz. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna, jednak nie może być przemokła. Dodatkowo listki należy zraszać przynajmniej raz w tygodniu. To je wzmocni, a co więcej doskonale oczyści z kurzu.

Gdzie ustawić paprotkę, by ładnie rosła?

Tego rodzaju doniczkowe rośliny zielone nie przepadają za nadmiarem słońca, jednak nie mogą być schowane w ciemnych kątach. Najlepiej ustawiać je w takich miejscach, gdzie mają dostęp do umiarkowanej ilości promieni słonecznych. Temperatura w domu nie może być za wysoka. Lepiej unikać stawiania paprotek na parapecie na słońcu i pod grzejnikiem, ponieważ liście od razu zaczną wypadać i usychać.

>> Zobacz też: Rośliny oczyszczające powietrze. Sprawdź, które warto mieć w domu

Okazuje się, że pielęgnacja paprotki domowej wcale nie jest taka prosta, jak może się wydawać. Zastosuj się do wyżej wymienionych zasad pielęgnacji i przekonaj się, że rośliny w Twoim domu będą pięknie się rozwiać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*