Wiosna to idealny czas na porządki wokół domu oraz większe i mniejsze remonty. Stwierdziłeś, że dach wymaga odświeżenia, ale nie wiesz, jak zabrać się za jego malowanie?
To nic trudnego, podstawa to dokładne oczyszczenie powierzchni i pomalowanie jej wysokiej jakości farbą. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad.
Każde pokrycie dachowe co jakiś czas wymaga konserwacji i odświeżania. Malowanie dachu z blachy nie jest szczególnie skomplikowane. Wiele osób decyduje się na samodzielne odświeżenie. Do pracy wystarczą pędzel, wałek i odpowiednia farba, które kupimy w każdym sklepie budowlanym.
Warto jednak pamiętać, że jest to praca wykonywana na dużej wysokości. Jeżeli kąt nachylenia połaci jest niewielki lub dom jest parterowy, to nie będzie to szczególnie trudne zadanie. Samodzielne malowanie dachu może okazać się trudniejsze w przypadku domów piętrowych i dachów o większym kącie nachylenia. Wtedy warto rozważyć wynajęcie wykwalifikowanej ekipy dekarskiej.
Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne malowanie dachu, pamiętaj, że jest to zajęcie niezbyt komfortowe i pracochłonne. Podczas malowania należy też zachować szczególną ostrożność i stosować dodatkowe zabezpieczenia przed upadkiem z dużej wysokości np. w formie linki asekuracyjnej czy kasku ochronnego.
Bardzo ważnym etapem jest wybór farby. Musi ona być dopasowana do rodzaju pokrycia dachowego a kolorem pasować do stylistyki budynku i naszych indywidualnych preferencji. Stojąc przed regałem z farbami malarskimi, warto zapoznać się z przeznaczeniem emulsji, instrukcją podaną na opakowaniu oraz z zalecanym czasem wysychania naniesionej powłoki.
Istotna jest też jakość produktu. Nieco droższe farby zazwyczaj zapewniają lepsze krycie przy jednorazowym malowaniu i dłużej chronią powierzchnię. Bez względu na rodzaj pokrycia dachowego, do malowania nie poleca się farb ftalowych i chlorokauczukowych, ponieważ mają bardzo słabą elastyczność. Przy dużym promieniowaniu UV mogą zacząć się złuszczać, a wysokie temperatury dodatkowo powodują, że wydzielane są substancje niebezpieczne dla zdrowia człowieka.
W kolejnym etapie przechodzimy do przygotowania podłoża. W tym celu za pomocą papieru ściernego usuwamy uszkodzone, zabrudzone i złuszczające się powłoki malarskie. Ważne jest też odtłuszczenie podłoża oraz usunięcie drobnego pyłu powstałego podczas oczyszczania. W tym celu można użyć myjki ciśnieniowej. Jeżeli na dachu znajduje się zielony nalot, konieczne będzie zastosowanie środków biobójczych.
Malowanie blachy ocynkowanej oraz blachodachówki wykonuje się w ten sam sposób. Po dokładnym wyczyszczeniu i odtłuszczeniu podłoża należy poczekać, aż dach wyschnie. Po tym czasie możemy rozpocząć prace malarskie za pomocą pędzla lub wałka.
Malowanie omawianych powierzchni zazwyczaj wymaga nałożenia trzech warstw. Najpierw jest to warstwa gruntująca, zwiększająca przyczepność oraz wyrównującą chłonność podłoża. Pozostałe dwie to warstwy farby właściwej.
Pomiędzy malowaniem kolejnych warstw warto trzymać się prawidłowych odstępów czasowych podanych na opakowaniu produktu. W ofertach sklepów oprócz klasycznych farb znajdują się też gruntoemalie, które przyspieszają malowanie dachu, a czas wysychania jednej warstwy wynosi zaledwie 2 h.
Dachówkę betonową powinno konserwować się raz na kilkanaście lat. Niestety stwarza ona idealne warunki do rozwoju mchu oraz innych wykwitów, więc do czyszczenia konieczna będzie myjka ciśnieniowa oraz odpowiednie preparaty czyszczące.
Po dokładnym oczyszczeniu dachu należy poczekać do wyschnięcia. Jeżeli jest w dobrym stanie, wystarczy gruntowne oczyszczenie, impregnacja i odgrzybianie. Jeżeli na dachówce pojawiły się prześwity, konieczne będzie malowanie za pomocą farby akrylowej, która idealnie je pokryje. Farba akrylowa dodatkowo zabezpieczy dachówkę przed powstawaniem wykwitów, utworzy powłokę hydrofobową oraz zagwarantuje ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Zdj. główne: David Cashbaugh/unsplash.com