Architekt wnętrz z Katowic radzi: jak urządzić wąski i długi pokój?

Architekt wnętrz z Katowic radzi: jak urządzić wąski i długi pokój?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wąskie i długie pokoje to problem wielu mieszkańców bloków z wielkiej płyty. Często zdarza się, że urządzamy takie pomieszczenie wielokrotnie, a ono i tak wygląda źle. Poprosiliśmy zaprzyjaźnionego architekta wnętrz z Katowic i kilka praktycznych wskazówek, które mogą nam pomóc poprawić proporcje niewymiarowego pomieszczenia.

Skróćmy optycznie ściany

Pokój, który jest bardzo długi i wąski nie wygląda przytulnie. Mało kto ma ochotę w nim przebywać. Możemy przynajmniej częściowo rozwiązać tej problem przy pomocy farby lub tapety. Wykonanie szerszych, pionowych pasów na ścianie sprawi, że pomieszczenie wyda się optycznie krótsze. Mogą być to na przykład pasy atrakcyjnej, eleganckiej tapety. Część architektów wnętrze decyduje się także na inny zabieg – narysowanie poziomych pasów na ścianie, która jest krótsza.

W wąskich pokojach warto jest wykorzystać magię kolorów. Warto zdawać sobie sprawę, że ciemne barwy zbliżają, natomiast jasne oddalają. Możemy uzyskać bardzo dobry efekt malując krótkie ściany na ciemne kolory (mogą być to barwy bardzo intensywne, przyciągające uwagę), ściany długie natomiast – pokrywając jasnymi farbami.

Meble do wąskiego pokoju

Posiadacze wąskich i długich pomieszczeń mają często problemy z ich umeblowaniem. Ustawienie wzdłuż ścian długich mebli sprawia, że pokój wygląda jak tunel. Jeżeli tylko wymiary pomieszczenia na to pozwalają – ustawmy szafę i łóżko przy krótkich ścianach (dzięki temu poprawimy proporcje pokoju). Jeżeli mamy problem ze znalezieniem mebli o odpowiednich wymiarach, rozwiązaniem może być zamówienie ich na wymiar (coraz więcej sklepów meblowych oferuje swoim klientom taką możliwość). Naturalnie takie rozwiązanie jest nieco droższe, jednak efekty, który możemy uzyskać jest wart swojej ceny.

W przypadku pomieszczeń wąskich i długich lepiej jest unikać mebli masywnych. Zdecydowanie lepszym pomysłem będą lekkie meble w stylu skandynawskim.

Sprawdzonym rozwiązaniem jest zawieszenie na długich ścianach luster. Najlepiej lekkich luster bez masywnych ram. Nadadzą one pomieszczeniu głębi. Jeżeli perspektywa regularnego czyszczenia dużych luster wydaje się nam zbyt przytłaczająca, zamiast nich możemy wykorzystać jasne fototapety o ciekawych wzorach, które nadadzą pomieszczeniu trójwymiarowości.

Ograniczmy ilość dekoracji

Wąski pokój to pomieszczenie trudne do zagospodarowania. Zdaniem architekta wnętrz z Katowic w takim miejscu najlepiej jest postawić na minimalizm. Zrezygnujemy z dekoracji i dodatków, które nie są nam naprawdę niezbędne. Unikniemy w ten sposób efektu zagracenia, który jest szczególnie dotkliwie odczuwalny w małych, niewymiarowych pokojach.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie obejść się bez dywanu, postarajmy się wybrać model krótszy. Bardzo długi i wąski dywan w większym stopniu podkreśli cechy pomieszczenia, które chcielibyśmy ukryć.

Jakie oświetlenie do małego i wąskiego pokoju?

Kwestią, której należy poświęcić więcej uwagi jest oświetlenie wnętrza. W długich i wąskich pokojach okna często nie znajdują się na dłuższej (co byłoby wskazane), ale na krótszej ścianie.

Umiejętne rozmieszczenie światła może nadać pokojowi większej głębi. Jeżeli pomieszczenie jest nie tylko wąskie, ale również dość niskie, ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się kinkiety (będą one rzucały światło w górę). W przeciwnej sytuacji – gdy pomieszczenie jest wysokie i wąskie, lepiej sprawdzą się kinkiety, które rzucają światło w dół.

Zdecydowanie warto jest postawić na więcej niż jedno źródło światła. Różne typy oświetlenia sprawią, że pokój będzie wydawał się wielowymiarowy.
Pełną wizualizację mieszkania znajdziesz tutaj: https://mist.com.pl/portfolio/s-m599-s-mieszkanie-katowice/

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*