Pojemniki na przyprawy DIY krok po kroku

Pojemniki na przyprawy DIY krok po kroku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Własnoręczne wykonywanie przedmiotów codziennego użytku pomaga się odstresować po ciężkim dniu. To nie tylko ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, ale też okazja do artystycznego wyrażenia siebie.

Przedmioty DIY dla początkujących

Jeśli chcesz ograniczyć ilość kupowanych rzeczy lub lubisz odstresować się przy pracach manualnych, to warto spróbować swoich sił w tworzeniu przedmiotów DIY. Rozpoczynając swoją przygodę z rękodziełem, warto próbować różnych metod i technik, by znaleźć tą, która sprawia nam najwięcej radości. Jednak na pierwszą pracę nie wybieraj skomplikowanych projektów, zacznij od czegoś prostego i użytecznego, na przykład od pojemników na przyprawy. Jak je wykonać? Podpowiadamy!

Pojemniki na przyprawy ze słoików

Zrobienie pojemników na przyprawy ze słoików jest bardzo proste. Jak zrobić je krok po kroku?

  1. Najpierw oczywiście należy przygotować odpowiednie słoiki wraz z nakrętkami (po usunięciu resztek jedzenia należy porządnie je umyć i wyparzyć). Najlepiej będzie, jeśli uda Ci się znaleźć jednakowe słoiki, będzie to wyglądać estetycznie.
  2. Wszystkie nakrętki malujemy na wybrany kolor farbą w sprayu.
  3. Gdy pomalowane nakrętki już wyschną, to markerem olejnym z cienką końcówką wypisujemy na nich nazwy przypraw. Jeśli Twoje nakrętki są pomalowane na ciemny kolor, to wybierz pisak w jasnym kolorze. Jeśli z kolei wieczka są jasne, wybierz pisak ciemny. Kontrast kolorów ułatwi odczytywanie nazw przypraw.

Potrafisz kaligrafować? Zaszalej z kształtem liter! To doda uroku Twoim słoiczkom. Możesz też narysować na nakrętkach zdobienia. Wyraź się artystycznie, kombinuj, czerp radość z tworzenia czegoś z niczego!

  1. Jeśli lubisz proste dodatki, to tak przygotowane słoiczki możesz uznać za gotowe. Jeśli jednak lubisz bardziej ozdobne akcesoria, to możesz zawiązać na nich tasiemkę lub sznurek jutowy. Jednak trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest mniej praktyczne. 

Pojemniki na przyprawy – pierwsze kroki w decoupage

Jeśli masz nieco wolnego czasu i chcesz spróbować swoich sił w trochę trudniejszym projekcie, to zachęcamy do wykonania pojemników na przyprawy metodą decoupage. Początek prac jest podobny jak w poprzednim przykładzie – szukamy odpowiednich pojemników i oczyszczamy je. Możesz wykorzystać słoiki, ale równie ciekawą opcją jest użycie pojemników po rozpuszczalnej kawie zbożowej lub mleku modyfikowanym dla dzieci. Poza pojemnikami potrzebne będą farba akrylowa, klej do decoupage, serwetki (warto poszukać takich z nadrukowanymi ziołami), lakier akrylowy, pędzle i nożyczki. Opis poszczególnych etapów pracy znajdziesz poniżej.

  1. Oczyszczony pojemnik i pokrywkę malujemy farbą akrylową. Koniecznie nałóż tyle warstw, aby pojemnik był dobrze pokryty i by spod farby nie wyłaniały się wcześniejsze napisy i obrazki. 
  2. Z serwetek wytnij elementy ozdobne, które przykleisz na pomalowanym pojemniku. Jeśli na pojemnikach chcesz umieścić też ozdobne napisy z nazwami przypraw, to najlepiej jest wydrukować je na papierze śniadaniowym i przykleić na pojemniku.
  3. Na koniec całość pokrywamy lakierem akrylowym. Warto nałożyć więcej niż jedną warstwę – ten zabieg sprawi, że przyklejona serwetka i papier śniadaniowy „zatopią się” i nie będą mocno wyczuwalne.

Zdj. główne: monicore/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*