Jakie funkcje mają nowoczesne pralki?

Jakie funkcje mają nowoczesne pralki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie, jak wyglądałby świat bez pralek? Choć brzmi to nieprawdopodobnie, jeszcze kilkadziesiąt lat temu pralka była urządzeniem,z którego nie każdy był w stanie swobodnie korzystać. Obecnie te urządzenia stanowią podstawowe wyposażenie każdego domu i nieocenioną pomoc oraz oszczędność czasu przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Tak duży wybór pralek ma jednak nie tylko dobre, ale i złe strony. Nowe funkcje i udogodnienia sprawiają, że wybór pralki, która rzeczywiście będzie odpowiadać naszym potrzebom, staje się utrudniony.

Dowiedz się,w jaki funkcje wyposażone są nowoczesne pralki oraz na jakie parametry zwracać uwagę przy ich wyborze.

Nowoczesne pralki i ich funkcje 

Jeszcze kilkanaście lat temu pralka posiadała dosłownie jeden lub dwa programy prania, przez co ich efektywność była naprawdę nikła. Nierzadko zdarzało się, że przez zbyt częste mycie w pralce niektóre z ubrań traciły swój kolor, stawały się wyblakłe, a nierzadko i uszkodzone. Czasami nawet drobna pomyłka przy doborze temperatury prania kończyła się tym, że nasz ulubiony sweter lub sukienka skurczyły się o kilka rozmiarów, przez co nie nadawały się do dalszego użycia. Wspomniany już niewielki wybór programów sprawiał, że czasami odzież lub pościel były źle odwirowane lub w dalszym ciągu poplamione. 

Aktualnie żadna z opisanych wyżej sytuacji w przypadku nowoczesnych pralek nie ma już miejsca. Wielu producentów sprzętu AGD, w tym szwedzka marka Electrolux, oferuje rozwiązania, dzięki którym pralka jest w stanie nie tylko dobrze uprać odzież, ale i zadbać o ich wygląd.  

Popularne programy prania 

Jak już wspomniano, do pewnego czasu pralki posiadały niewielką liczbę opcji prania. Obecnie większość podstawowych programów prania w pralce obejmuje: 

 • tkaniny bawełniane; 
 • tkaniny mieszane; 
 • tkaniny syntetyczne; 
 • pranie ręczne; 
 • pranie w zimnej wodzie; 
 • krótkie pranie; 
 • tkaniny delikatnie/mocno zabrudzone. 

Dodatkowe funkcje 

To jednak nie wszystko, co producenci pralek są nam w stanie zaoferować. Aktualnie standardem stają się programy, które umożliwiają pranie tkanin delikatnych, butów, ubrań sportowych/chroniących przed deszczem czy nawet odzieży, na której pełno jest sierści psa lub kota, która, jak wiemy, bywa niezwykle trudna do usunięcia. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór pralki z programem dedykowanym alergikom. Program antyalergiczny plus para to jedna z funkcji pralek Electrolux pochodzących z linii PerfectCare. Doskonale usuwa z odzieży wszelkiego rodzaju bakterie, drobnoustroje czy alergeny. Z kolei wykorzystanie pary podczas prania sprawia, że pralka pobiera znacznie mniej energii oraz wody, co w sytuacji, gdy korzystamy z niej dość często, jest nieocenioną zaletą. Wiele pralek dostępnych na naszym rynku oferuje także inne funkcjonalne rozwiązania, które pozwalają na bezpieczne pranie ubrań wełnianych czy też wykonanych z jedwabiu. 

Czy zdarzyło Ci się robić pranie, które trwało bardzo długo? Niestety jest to częsta sytuacja w przypadku pralek, które posiadają tylko podstawowe funkcje. Zbyt długie pranie niektórych tkanin może sprawić, że ubrania stracą swój kolor, a ich jakość ulegnie pogorszeniu. Ciekawym i pomocnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest system SensiCare, w który również wyposażone zostały pralki z linii PerfectCare od Electrolux. Dzięki niemu urządzenie precyzyjnie dostosowuje parametry prania do ilości odzieży, co zapobiega zbyt długiemu cyklowi prania. Dzięki temu Twoje ubrania będą dłużej wyglądać jak nowe. 

Pralka – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? 

Oczywiście liczba nowoczesnych funkcji i programów, jakie będzie posiadać nasza pralka, ma znaczenie. Nie należy jednak zapominać o tym, że przy jej wyborze zawsze powinniśmy zwracać uwagę na jej parametry. Są to przede wszystkim: 

 • moc urządzenia; 
 • zużycie prądu; 
 • pobór wody; 
 • poziom głośności (zbyt głośna pralka może być bardzo uciążliwa, szczególnie jeśli posiadamy małe dzieci); 
 • klasę energetyczną – najlepszym wyborem będą pralki z klasą A+++; 
 • pojemność pralki – jest szczególnie istotna w przypadku dużej rodziny; 
 • maksymalną prędkość wirowania. 

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*