Klimat industrialny w Twoim salonie – zainspiruj się!

Klimat industrialny w Twoim salonie – zainspiruj się!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Styl industrialny wciąż cieszy się powodzeniem podczas aranżowania wnętrz. Wynika to z jego oryginalności oraz prostoty, która wprowadza do pomieszczeń wyjątkową atmosferę. Wiele osób uważa jednak, że niemożliwe jest uzyskanie efektownej i stylowej aranżacji w niewielkich wnętrzach. Na szczęście wystarczy wykorzystać kilka sprytnych trików, aby nawet w małym salonie cieszyć się modnym i stylowym industrialnym klimatem. 

Historia stylu industrialnego 

Styl industrialny narodził się w latach 50 ubiegłego wieku. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, skąd przybył do Europy. Wówczas na rynkach nieruchomości w USA  zaczęły pojawiać się okazyjne oferty kupna pomieszczeń pofabrycznych, magazynowych i warsztatowych. Ich ogromny potencjał postanowili wykorzystać artyści, tworząc całkiem nowy styl, który bardzo szybko stał się synonimem artystycznej bohemy. Następnie kojarzony był z luksusem i bogactwem, na który mogli sobie pozwolić nieliczni. Pomimo swojego surowego wyglądu zachwycał już wtedy i zachwyca po dziś dzień, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Obecnie wnętrza industrialne aranżowane są w tradycyjnym budownictwie, dlatego, aby uzyskać odpowiedni efekt, konieczne jest zastosowanie się do kilku zasad, charakterystycznych dla loftowych pomieszczeń. 

sypialnia w stylu loftowym ze starą ścianą
Image by anna_vovk, from: freepik.com

Przestrzeń jest najważniejsza 

Aranżując industrialny salon, należy pamiętać o tym, że oryginalne wnętrza w tym stylu cechowały się otwartą, nieograniczoną żadnymi ścianami działowymi przestrzenią. Dlatego dla wzmocnienia efektu, dobrze jest unikać dzielenia pomieszczeń ścianami, tworząc na przykład kuchnię połączoną z salonem lub biurem. Należy również zadbać o duże okna, które są charakterystyczną cechą tego stylu. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na ich wymianę, wystarczy pozbyć się wszelkiego rodzaju zasłon i firan, wpuszczając przy okazji większą ilość światła dziennego. 

Kolory i faktury mają znaczenie 

Styl industrialny to oprócz przestronnego metrażu także odpowiednie kolory i faktury materiałów. Biel, wszelkiego rodzaju szarości, miedź oraz czerń to kolory, które najlepiej sprawdzają się w industrialnych salonach. W przypadku ścian i podłogi dobrze jest postawić na takie materiały jak płytki imitujące surowy beton, mur pruski czy też ciemne, postarzane drewno. Aby wnętrze nie było zbyt surowe i zimne, można wzbogacić salon o kilka dodatków w nieco bardziej zdecydowanych barwach, na przykład układając na kanapach kontrastowe poduszki czy pledy. 

Meble nadgryzione zębem czasu 

W trakcie urządzania salonu w stylu industrialnym można pozwolić sobie na dużą dowolność przy doborze mebli. Warto jednak mieć na uwadze to, że pierwotnie tego typu wnętrza były urządzane za pomocą przypadkowych elementów znalezionych na śmietnikach. Dlatego, jeśli zależy Ci na jak najlepszym efekcie, postaw na meble z duszą, które można znaleźć na aukcjach internetowych czy też na pchlich targach. Ciekawym pomysłem na wyposażenie wnętrza salonu w stylu industrialnym jest także zastosowanie w nim mebli i dodatków wykończonych za pomocą metalowych elementów, takich jak nóżki czy okucia narożników. 

wyspa kuchenna w stylu loftowym
Image by freepic.diller, from: freepik.com

Dodatki z duszą 

W industrialnym salonie nie może także zabraknąć dodatków z duszą, takich jak lampy naftowe czy też postarzane lustra w metalowych ramach, które będą się idealnie komponować z surowymi, betonowymi ścianami i drewnianymi podłogami. 

Wspomniane elementy to składowe, które pozwalają uzyskać we wnętrzach salonów oryginalny i niezwykle modny w ostatnim czasie styl industrialny. Sprawdzi się on w szczególności wśród osób, które cenią sobie dużą przestrzeń, a także minimalizm i surowe wykończenie. Dla zachowania spójności salonu z innymi pomieszczeniami warto także pokusić się o zaaranżowanie na przykład kuchni w tej samej estetyce, dzięki czemu całość będzie prezentować się naprawdę efektownie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*